Kas Ağrılarına Müdahale Yöntemleri

in #kasagrilari4 years ago

111.jpg
Kas ağrılarından kurtulma yöntemleri

Kas ağrıları, Gerginliğe, strese, aşırı kullanım ve başka sebeplere bağlı olarak da çıkabilir. Kas ağrılarından kurtulmak için bir çoğumuz doktora gitme gereği duymadan, evde ecza dolabımızda varsa buradan yoksa bir eczaneye uğrayıp kas gevşetici hap alıp kullanmaya başlarız. Bunun doğru bir hareket tarzı olmadığı bilim insanları tarafından dile getirilen bir konudur. Tedavi amaçlı kullanıla kas gevşeticilerin yan etkileri başka bir hasara yol açtığından, mevcut ağrının tedavi sürecini sekteye uğratabilir. Aslında bu tür ağrıları her hangi bir ilaç kullanmadan elle yapılacak doğru manüel terapi yöntemiyle giderilebilir. Ancak yaralanma ve ezilme gibi tedavi gerektirecek durumlarda manüel terapi ile bu ağrıları gidermeye çalışmak yanlış bir tedavi yöntemi olur. Manüel tedavi dendiği zaman aklımıza; el kullanılarak yapılan tüm tedavi usulleri gelmelidir. Bu tedaviden olumlu sonuç almak için insanın anatomisini iyi bilmeli ve iyi bir el becerisine sahip olunmalıdır.

222.jpg
Kas ağrılarında manuel terapi

Kaslarda meydana gelen ağrıları ilk anda hissedilmeyebilir, bu durumlarda 5 saat sonra çok acı verecek şekilde ortaya çıkabilir, bu tür ağrılar 2-3 günde geçebileceği gibi aylarca sürebilir. Şiddetli ağrılarda ilk yapmamız gereken doktora başvurmak olmalıdır. Ağrının başlangıcında hafif egzersiz, sıcak su masajı yapılarak ağrı giderilmeye çalışılabilir.

Ancak bunun yanında kası yormayacak eksersiz, sıcak su ile ovma ve belirli periyotlarla yapılmış masajla ağrı geçebilir.

Bazı kas ağrıları, sızlama, hareket kısıtlılığı, halsizlik ve kemik erimesi gibi ortaya çıkarken, bazı durumlarda, rahatsızlığın ana sebebi kas ağrıları olmayabilir. Romatizmal hastalıklar, boyun, bel fıtığı ve kramp girmesi gibi durumlar, ağrı şikayetlerinin ana sebebi olabilir. Son yıllarda ülkemizde ve dünyada buna benzer rahatsızlıklardan dolayı Fiziksel tıp ve rehabilitasyon merkezlerine yoğun olarak uğrandığı belirtilmektedir

Omuzda meydana gelen bir ağrı, omuz ekleminin hareket ettirilmesiyle birlikte artarken, sinirlerde iltihaplanmalardan mütevellit ağrılar yanma hissi verir, kemiklerde meydana gelen ağrılar derinden gelirken, geceleri ağrı daha fazla kendisini hissettirir. Kas güçsüzlüğüne dayalı açığa çıkan ağrılarda, yorgunlu, bitkinlik, el ve ayakların hareketlerinde kısıtlanma meydana gelmesi, denge kaybı görülmesi, basamak inip çıkmakta güçlük çekilmesi gibi kendini gösterir. Reel anlamda kas ağrısıyla, yorgunluk sonucu kas ağrısını anlamak için küçük bir hareket testi yapabiliriz. Sorunlu kası hareket ettirdiğimiz anda ağrı hissediyorsak bunun nedeni kas güçsüzlüğüdür, hareketin tekrarlanmasında ağrıda tekrarlıyorsa buda kas yorgunluğunun olduğu bir sebeptir.

333.jpg
Soğuk Kompresi

Evde Kas ağrılarına ilk yardım nasıl yapılır; Ağrıyı hissettiğimiz kas üzerine buz dolu bir torbayı bu bölgeye koyarak bekletilmeli(Soğuk Kompresi) kesinlikle aşırı basınç uygulanmamalıdır. Bu soğuk kompresi uygulama süresi 20 dakika olmalıdır. Gün içerisinde ağrı artışı devam ederse soğuk kompresi aynı sürede ve şekilde tekrarlanabilir.

Ağrının meydana geldiği kas bölgesinin kalp seviyesinden yukarıda tutulması kan basıncını yavaşlatacağından, sorunlu kas bölgesindeki ağrıyı azaltacaktır. Ağrıyan bölge bacak kaslarımız ise ayak altına konacak yastıkla bacakların konumu yükseltilerek ağrı azaltılabilir. Ağrı kolda ise aynı yöntemlerle kolların pozisyonu yükseltilerek kan basıncı azalacağından, bu bölgedeki ağrıda azalmış olacaktır.

Damarların genişleyerek kan akışını kolaylaştırmaya sıcak su banyosu iyi gelir, genişleyen damarlardan kan akışı kolaylaşacağı için ağrı hissi de azalacaktır.Kas ağrıları geçene kadar bu bölgedeki kasları fazla hareket ettirmeden dinlendirin, bu kasları zorlayıcı hareketlerden de kaçının.

Ağrılı kaslar üzerine hafif basınç uygulayarak masaj yapabilirsiniz, masaj yaparken el kaymasının kolaylaştıracak ve ağrıyı azaltacak krem kullanılabilir. Her şeye rağmen kas ağrıları 3-4 gün içerisinde geçmemiş ise doktora gitmeyi ihmal etmeyin. Ağrılar ilk günden itibaren azalma göstermeden artış gösteriyorsa, beklenmeden doktora gitmek en doğru hareket tarzı olacaktır. Birçok ağrılarda kullanılan ağrı kesicilerin yanlış sonuçlar doğuracağını unutmayın.

Coin Marketplace

STEEM 0.25
TRX 0.11
JST 0.034
BTC 63549.78
ETH 3107.39
USDT 1.00
SBD 3.88