Czy EOS io to przyszłość technologii blockchain ?

in it •  5 months ago  (edited)

Ten wpis będzie szczególnie dla developerów, przedsiębiorców, ludzi z FinTechu, twórców gier i wszystkich zainteresowanych nowymi technologiami.

Jak wiecie Blockchain obecnie jest na ustach wszystkich a może bardzie był przez rok 2017 kiedy rynek odnotował ogromne wzrosty. W 2018 większość przeciętnych inwestorów doznała straty. Rynek spadł ostro i becenie znajduje się na bardzo atrakcyjnych poziomach do zakupu.

Mam nadziej, że ten wpis zainspiruje niektórych do dalszych poszukiwań i zgłębienia tematu.
Jeśli Wasza cele i pasje idą w kierunku przedsiębiorczości, tworzenia gier, IT czy devolopowania projektów to blockchain to kierunek, który warto poważnie rozważyć.

Obecnie jestem w trakcie zmian zawodowych a tak się złożyło, że blockchainem interesuj się od paru lat. Jak zaczniecie kopać głębiej to zauważycie, że cała technologia jest obecnie u progu masowej adopcji. Nie wiele osób wie, że takie projekty jak Ethereum posiadają marginalną liczbę użytkowników mimo, że mają największa liczbę developerów, którzy nad nim pracują i są najbardziej znane. Jest to platforma do smart kontraktów, która jest na rynku od 3 lat i ma duże plany rozwojowe, ale jej architektura nie będzie umożliwiała, że przeciętny użytkownik zacznie używa blockchain. Wynika to między innymi z tego, że użytkownik ma płacić za transakcje. Nie wyobrażam sobie, że użytkownik mający internet za darmo będzie chciał płacić za każdym razem kiedy chce wykonać coś w aplikacji ( kognitywne koszta ). Pomijając to, że ta platforma przetwarza parę transakcji na sekunda i przyspieszenie procesu jest długotrwałym procesem. Może to porównać z łączniem się z internetem przez modem. Sporo projektów już dewolopowanych migrowało na inne platformy. Migracji dokonują projekty dal których biznes jest na pierwszym miejscu a nie tylko idea decentalizacji dla samej idei. Etherume będzie miało swoja nisze, jednak nie dojdzie do masowej adopcji projektów, które budują na tym protokole.

Wszystkim tym wyzwaniom sprosta platforma EOS, która działa od pół roku a już przewyższa inne pod względem liczby użytkowników.

Strona do porównania statystyk https://dappradar.com/

EOS jest w stanie obsłużyć masową liczbę transakcji, nie posiada opłat a ostatecznym celem i wizją tej platformy jest masowa adopcja i możliwość interakcji z aplikacją w takim sposób jak korzystamy ze zwykłej strony internetowej.

Jej twórca Dan Larimer. Moim zdaniem jest to geniusz jeśli chodzi o systemowe myślenie i syntezę wielu dziedzin wiedzy jak informatyka, ekonomia, teoria gier, psychologia itp. Mocno osadzony w żółtym etapie w modelu spiral dynamics. Nawet jeśli nie jesteście zainteresowani budową na blockchainie to polecam zapoznać się z jego tokiem myślenia i przykładowo zgłębić taki temat jak URI coś na kształt podstawowego gwarantowanego dochodu.

https://medium.com/…/universal-resource-inheritance-505e7ca…

Dan Larimer jest twórcą algorytmu DPOS, w którym posiadacze tokenów decydują o losach sieci. Modyfikacje jego algorytmu zostały zaimplementowane też w innych projektach.

Zarządzanie w zdecentralizowanych sieciach jest kompleksowym problemem a najbardziej skutecznym rozwiązaniem tej kwestii jest moim zdaniem dpos.

Blochchain umożliwia nowy model biznesowy tak zwany DAO lub DAC.

W rok czasu firma block.one ( firma odpowcedzilana za stworzenie protokołu eos), zebrała 4 miliardów $ ( tak miliardów, nie milionów $) ze sprzedaży tokenów, które uprawiają do proporcjonalnego użycia CPU i NET sieci. Aby poźniej ten kapitał przeznaczyć na budowę aplikacji na protokole EOS. Inne algorytmy przykładowo spalają pieniądze na elektryczność i są nie efektywne. Block.one stworzył genialną zamkniętą, autonomiczną pętlę.

W zeszłym roku strategicznym inwestorem w block.one został Piter Thiel współzałożyciel PayPala i jeden z pierwszych inwestorów w facebooka. Block.one obecnie pracuje nad platformą social media. Thiel jest też autorem ksiąski „Zero To One”, w której wyjaśnia główną filozofie inwestowania w biznesy nie posiadające konkurencji. Wszystkie puzle składają się w jedną całość. Przewiduje, że będzie to platforma social media, w której jesteśmy właścicielami danych i możemy je monetyzować.

Kiedy inne projekty zwalniają pracowników firma block.one zatrudnia i w rok musiała przetransformować się ze startup'u w korporacje zatrudniającą światowej klasy c-suit.

https://block.one/careers/

Block.one stworzył też EOS Venture Capital ( 1 miliard $ ) gdzie wraz z innymi funduszami VC wspólnie wspierają projekty budujące na protokole Eos.

Przykładowo byli pracownicy Activision i Blizzard stworzyli firmę Mithical Games, która będzie budowała gry na EOS. Gry które będą umożliwiały zdobywaniu lub kupowanie unikatowych przedmiotów, którymi można handlować.

https://smartereum.com/…/eos-latest-update-mythical-games-…/

Myśle, że niektórzy z Was zdają sobie spraw co można zrobić za pomocą smart kontaktów.

Żeby nakreślić co jest możliwe podam przykłada firmy Uber, z której centralną organizacje zastępujemy zdecentralizowanym kontraktem, który odpowiada za łączenie kierowców i pasażerów. Obniżamy marże z 25% na 5 % a rozliczamy się w tokenie, który reprezentuje własność firmy i zyskuje na wartości bo ilość użytkowników organicznie wzrasta. Potraficie to sobie wyobrazić ?

Albo zdecentralizowana Wikipedia, za której redagowanie otrzymujesz wynagrodzenie w tokenach IQ.

https://everipedia.org/

Albo bank, do którego jeśli zdeponujesz pieniądze dostajesz tokeny, które uprawniają Cie do części zysków firmy a reszta przeznaczane jest dla organizacji ekologicznych, które sam wybierasz.

Cały protokół Eos jest open source pisany w języku C++. Powstają inne prywatne łańcuch na oprogramowaniu eos.io. Przykładowo firma OPSkins stworzyła giełdę WAX wirtualnych przedmiotów, na których handluje się między innymi skinami do gry Conter Strike. Platforma obecnie ma miliony użytkowników i przetwarza ogromną ilość transakcji.

https://blocktivity.info/

Na całym świecie obyłą się seria hacatownów zachęcająca do budowy na protokole eos.

https://www.youtube.com/channel/UCbc7vIgwb-sPSckU0FbWmRg

Zachęcam żebyście eksplorowali temat. O każdym zdaniu, które jest powyżej możnaby pisać godzinami, ale ten post nie służy, aby zrobić za kogoś pracę, ale zainspirować niektórych z Was do kopania głębiej w temacie. Blockchain zmieni świat i jesteśmy u progu tej zmiany. Minęło 10 lat od powstania blockchain i w 2019 będziemy mieli pierwszy Netscape moment blockchaina.
Pierwsze rewolucyjne aplikacje z ponad milionem użytkowników są właśnie w budowane. Polecam aby zainteresować się też innymi platformami jakimi jak tron, ardor, ada, etherum i innych, aby świadomie dokonać wyboru najlepszej technologi. To najlepszy moment na dołączeni do ekosystemu.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Congratulations @lukzurski! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You received more than 10 upvotes. Your next target is to reach 50 upvotes.

Click here to view your Board
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!

Jestem zwolennikiem PoS, dla mnie DPoS jest powrotem do centralizacji.
"Obniżamy marże z 25% na 5 % a rozliczamy się w tokenie, który reprezentuje własność firmy" - po co firma, czyli 3 strona jśli mamy blockchain? Nadchodzą czasy kiedy będziemy mieli Ubera bez Ubera ;)

Hello @lukzurski! This is a friendly reminder that you have 3000 Partiko Points unclaimed in your Partiko account!

Partiko is a fast and beautiful mobile app for Steem, and it’s the most popular Steem mobile app out there! Download Partiko using the link below and login using SteemConnect to claim your 3000 Partiko points! You can easily convert them into Steem token!

https://partiko.app/referral/partiko