A few words about me | O mnie słów kilka

[ENG] Dear Steemians, I am so glad to have joined your happy Steemian community, and I think it is high time I introduced myself. My name is Natalia, and I am a Polish vagabond, currently living in Singapore. I moved to the Lion City 3 years ago, from Finland, where I had lived for 2 years. I am still looking for a place I could call home, for Asia is definitely not my final destination. Traveling is my passion which I follow whenever I get a chance. As a nature lover, I hunt for secluded and intact lands (nowadays it is a challenge!). Other things I enjoy include diving, reading, and drinking wine. I work as a researcher at a university. On Steemit, I would like to share my travel and expat experiences, stories, and photographs. I have started already the "interesting places I have visited" series of short posts. I hope you like it! I am new to Steemit and I would appreciate tips from you!
If you like my photos, here is my Instagram: @wswoimzywiole

[POL] Drodzy Steemianie, cieszę, że się, że dołączyłam do Waszego miłego grona i myślę, że czas najwyższy się przedstawić. Na imię mam Natalia, obecnie mieszkam w Singapurze, dokąd przeprowadziłam się 3 lata temu z Finlandii. Singapur zdecydowanie nie jest moją "wyspą szczęśliwą"; nadal szukam na świecie miejsca, które mogłabym nazwać domem. W Singapurze pracuję na uniersytecie, a w wolnych chwilach podróżuję. Inne rzeczy, które lubię, obejmują nurkowanie, czytanie książek i wino. Podróżując, skupiam się raczej na dzikiej przyrodzie, niż działalności człowieka, i szukam miejsc przez niego nietkniętych, co obecnie jest prawdziwym wyzwaniem (dlatego bardzo lubię na przykład Laponię). Moje posty będą się obracały głównie wokół moich podróżniczych i emigracyjnych doświadczeń. Jak na razie próbuję rozgryźć, o co w tym całym Steemie chodzi, jeśli macie jakieś wskazówki i rady, chętnie posłucham.

Prowadzę także blog podróżniczo-emigracyjno-przygodowy W Swoim Żywiole i serdecznie na niego zapraszam, podobnie jak na moje pozostałe kanały:
Blog: WSWOIMZYWIOLE.COM
Facebook: WSWOIMZYWIOLE.BLOG
Instagram: WSWOIMZYWIOLE
Twitter: WSWOIMZYWIOLE

Dettifoss, Iceland:
P1050013.jpg

Tioman Island, Malaysia:
fot1.JPG

Finnish Lapland:
P1070360.jpg

Sort:  

Welcome to steem

Wellcome to Steemit.com

Hello. Welcome to steemit. Warm regard from Indonesia :)

Welcome to Steem... !!! Witaj

Nice to have you here post and keep on posting ! You have been upvoted

Congratulations @wswoimzywiole! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes received

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

By upvoting this notification, you can help all Steemit users. Learn how here!

Hei there.. i bet you have been around Asia already.. but you might check Pulau Banyak or Komodo Island in Indonesia.. you might love it :)

Welcome in steemit btw :)

Komodo is high on my list, I know there are nice dive sites there. And I will add the Banyak Islands to the list too, pics look amazing! :) And I'm flying to Raja Ampat this Friday, I'm so excited!

Cool... Have fun, please update your journey in steemit :)

Welcome to Steemit - love those shots, especially the one with the rainbow :)
Check out @czechglobalhosts, he is the father of a daily picture contest from all countries of the world. Could be a smooth opportunity to find into the community for you :)
Resteemed you via @welcoming btw., a page where I share promising newbies like you!
Greets from Austria!

Thank you so much! Danke schön! :)

Jak zawsze cudowne zdjecia ;) Uwielbiam podrozowac dlatego nie moge sie doczkac na Twoje kolejne posty.

welcome wswoimzywiole, nice to meet you!

Witam @wswoimzywiole. Piękne zdjecia i tylko pozazdrościć podróży xxx

Bardzo dziękuję! :)

you look amazing, especially in second picture ;)

Czeeeść!

Oh jak chciałbym mieć możliwość zawodowo podróżować lub mieć chociaż jakieś realne szanse podjęcia pracy jako psycholog zagranicą! No cóż, pozostaje mi podróżować w wolnej chwili, a w 2018/2019 zamierzam na Steemit relacjonować autostopową podróż dookoła świata :)

Prawie udało mi się nawet na ten sezon dostać pracę w hotelu w Laponii, niestety nie udało się, więc pewnie skończę w Niemczech albo Holandii po świętach coby zarobić na swoje marzenie ;)

Czym zajmujesz się na uniwersytecie?

Hello! I spent many years of my life in Singapore and in fact I got my first degree from NTU. Which university are you working at?

That's cool! I hope you enjoy Singapore and keep the travel pics coming!

Witamy. Piękne zdjęcia. Czekamy na wpisy :)

Dziękuję i pozdrawiam. :)

Congratulations @wswoimzywiole, this post is the ninth most rewarded post (based on pending payouts) in the last 12 hours written by a Dust account holder (accounts that hold between 0 and 0.01 Mega Vests). The total number of posts by Dust account holders during this period was 4905 and the total pending payments to posts in this category was $986.16. To see the full list of highest paid posts across all accounts categories, click here.

If you do not wish to receive these messages in future, please reply stop to this comment.

Welcome to Steemit, Natalia. I will check out your travel series soon. Keep up the good work and have fun doing what you do. Steem On!

Witam Cię serdecznie! :)

Jeżeli lubisz podróże i masz więcej takich fajnych zdjęć, to wróżę Ci nie małe powodzenie na Steemit. Chciałbym Ci natomiast sugerować, byś trochę popracowała nad ładniejszym formatowaniem tekstu, by całość była bardziej czytelna.

Rzuć koniecznie okiem na poradnik od @marszum:

Dowiesz się jak w prosty sposób tworzyć ładnie wyglądające wpisy :)

Dzięki za radę. :)

The First picture is simply amazing!
Welcome to steemit:)

Hello and thank you! :)

hej! Chętnie poczytam o Twoich przygodach :)

Hej! :) Miło mi i pozdrawiam!

source (2).gif

Hey Natalia its nice to meet you. What do you like to write about? what research do you do?

Thank you, nice to meet you too! At the moment, I am studying biological interactions of graphene oxide. :)

Jedna, która napisała "mam na imię Natalia" a nie "nazywam się Natalia" :( Upvocik poszedł i follow również. Witaj w gronie :)

Zdjęcie z tęczą fenomenalne!
Podróżowanie od trochę innej strony to moje tematy. Do zobaczenia w kolejnych postach :)

Dzięki, do zobaczenia! :)

Witaj raz jeszcze :) Powodzenia :)

Dziękuję. :D

Coin Marketplace

STEEM 0.22
TRX 0.06
JST 0.025
BTC 20207.97
ETH 1355.83
USDT 1.00
SBD 2.48