Atomic Wallet | Merkezsiz Borsa İle Atomic Swap Cuzdani

in #ico4 years ago (edited)

atomic_kapak.png

RenkCubuk.jpg

WEBSITE | ANN THREAD | BOUNTY THREAD | TWITTER FACEBOOK | TELEGRAM | YOUTUBE | REDDIT | MEDIUM

RenkCubuk.jpg

Bugünlerde en çok konuşulan konulardan biri dağıtılmış defter teknolojisi(Distributed Ledger technology) ve kripto para birimleridir. Bitcoin sanal para birimi gibi yakın zamanda oluşturulmuş bir Blockchain teknolojisi, şeffaflık, güvenlik ve Ademi merkeziyetçiliği sağlamak anlamına geliyordu. Bu konuda en önemlisi de ademi merkeziyetçilik, kripto para birimi işlemlerinin yapılabildiği platformlarının ortaya çıkmasıyla birlikte parçalandı.

Kripto para ticareti yapan çoğu borsa merkezi olarak havuzda para toplar ve bu da bir çoğumuzda riskle ilişkilendirilen bir durum olarak ortaya çıkar. Bunlardan en önemlisi, dolandırıcıların fon çalma riski olarak görünmektedir. Bir diğeri ise, daha az önemli olmayan bir risk, olası para biriminin değer kaybetmesi ve merkezi depolama nedeniyle anlamının kaybı ile ilişkili olmasıdır. Bunlar haricinde görülebilecek bir diğer risk ise, kripto para birimlerinin manipülasyona uğrama olasılığı ile ilişkilidir. Maalesef bu da yatırımcılar için ciddi kayıplara neden olabilir.

Kripto para ticaret platformlarının mevcut tüm sorunlarını çözebilmek ve Blockchain teknolojisi ile sanal para birimlerinin olumlu yönde gelişmesini sağlamak, Atomic Wallet adı verilen yeni bir projeyle hayata geçecektir.

RenkCubuk.jpg

Proje Ne Hedefliyor ?

Bu projenin yaratıcılarının asıl amacı, kendi kripto para birimindeki varlıklarınızı zahmetsizce, güvenilir bir şekilde yönetmenize izin veren oldukça kullanışlı bir arayüze sahip ve merkezsiz bir platform oluşturmaktır.

atomic2.png

RenkCubuk.jpg

Çalışma Prensibi Nasıl Olacak ?

Bu platformda işlem yapmak isteyen herkes, projenin resmi web sitesinden indirilebilecek özel bir cüzdan kullanabilir. Atomic Wallet uygulaması kullanmak isteyenler işletim sistemine uygun olanı indirip kullanmaya başlayabilir.

Bunlardan bahsedecek olursak;

Bu cüzdan, yalnızca kripto paralarınızı borsalarda saklanması veya borsada bunun ticaretini yapmak için değil, ayrıca aşağıda ileteceğim konularda da işlemler gerçekleştirilebilmesi için uygundur.

  • Fonların alınabilmesi,
  • Kripto paraları gizli anahtarlar kullanarak güvenli bir şekilde cüzdan içine alınabilmesi,
  • Gizli anahtarları şifreli bir şekilde saklanabilmesi,
  • Varlıkların başka kişilere aktarılabilmesi,
  • Kullanım için kripto para birimi seçimi yapılabilmesi,
  • Kullanılmasını istediğiniz blok zincirinin istenen türünün seçilebilmesi.

Bu cüzdanın oldukça önemli bir özelliğide Atom Swap yani takas işlemleri. Bu teknolojide adından da anlaşılacağı gibi, dijital varlıklarımızın sadece blockchainin farklı kullanılması şartıyla üçüncü bir tarafa gereksinimi olmadan doğrudan iki kullanıcı arasında arzu edilen değiş tokuşun yapılabilmesini sağlar. Aynı zamanda bunun bir diğer avantajı ise Atomic Swap'ı kullanırken, kullanıcı borsadaki döviz kurunda bir değişiklik olması halindekendi fonlarının bir kısmını kaybetmekten korunuyor olacaklar.

atomic_4.png

Atomic Wallet desteklemiş olduğu 300 üzerinde kripto para birimi ve kullanıcılara kripto varlıklarını satın almak için bir kredi kartından reel fiyat fonlarını kullanabilme fırsatı da sağlıyor buna ayrıca dikkat edilmesi gerekir.

Şifreleme yoluyla elde edilmiş olan güçlü güvenlik seviyesine sahip olduğunu bu nedenle cüzdanların güvenlik seviyesinin oldukça yüksek olduğunu belirtmemiz önemli bir başka ayrıntıdır. Cüzdanda saklanan adı AES olan simetrik şifreleme algoritmasıyla korunuyor olan tüm yerel dosyalar, TLT adı verilen şifreleme zincirleriyle etkileşimde oldukları bittorent kullanılarak blockchain teknolojisine yönlendirilir. Bu iki şifreleme algoritmasını kullanarak, Atomic Wallet sahibinin sağladığı koruma maksimum düzeyde oluyor.

RenkCubuk.jpg

Sonuç İtibariyle;

Kripto para birimlerinin temel prensibini koruyarak oldukça güçlü bir güvenliğe sahip olan ve kullanışlı bir arayüz ile birlikte kripto para takas yapabilme fikri çok ilgi çekici. Atomic Wallet projesi, günümüzde kripto para birimi borsalarında var olan sorunların çoğunun neredeyse hepsine çözüm getiriyor ve buda onu dikkate değer kılıyor.

Bu güzel projeye yatırım yapmak şu anda mümkün, IDEX ve EtherDelta (ForkDelta) dan gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

icon_atomic.jpg

RenkCubuk.jpg

My Bitcointalk Username : dodocum

My Bitcointalk Profile: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1942749

ETH Address: 0x2fFb1b6c38a74990EA2e2Fb084446EFB33fbEF63

Sort:  

Projenin ekibinde Charlie Shrem yer alıyor daha ne olsun :)

Kesinlikle :) Projeyi ileriye götürecek insanlardan bir tanesi

Merak ettiğim bir projeydi, bu konuda türkçe döküman eksikliği vardı. Teşekkürler güzel yazı olmuş. 👍👍

Geri bildirim için teşekkürler :)

Şu an hali hazırda borsada işlem görüyor olması çok hoşuma gitti. Ayrıca danışman ekibi çok kuvvetli. Güzel proje, teşekkürler.

Mobil uygulaması ile ilgili bir makale yayınlayacak mısınız ?

Evet bunun için ilerleyen günlerde yazacağım :)

İlerleyen günlerde muhtemelen bilindik borsalarda yerini alacaktır.

Evet bu beklentide olmak yanlış olmaz :) teşekkürler geri bildirim için

Coin Marketplace

STEEM 0.22
TRX 0.07
JST 0.029
BTC 22958.19
ETH 1652.57
USDT 1.00
SBD 2.66