Az "ICO" jövője, avagy a 21. század újgenerációs befektetési formája

in #ico6 years ago

További elemzésekért látogassatok el facebook oldalunkra: https://www.facebook.com/KriptoKozosseg/
Csatlakozzatok egyre növekvő, nemzetközi poolunkhoz is, hogy már korai fázisban invesztálni tudjatok a jövő coinjaiba:
Discord csoport: https://discord.gg/edPFby5.
Telegram csoport: https://t.me/mkkpool
Telegram bejelentések: https://t.me/mkkannouncements

ICO piacelemzés: honnan indultunk és hova tartunk?

Az ICO-k piaca robbanásszerű fejlődésen ment keresztül napjainkig. Évről-évre egyre több blockchain alapú projekt bonyolít le ICO-t, és természetesen évről-évre egyre több tőke kerül bevonásra az ICO-kon keresztül. Korábbi írásunkban részletesen elemeztük az ICO-k mibenlétét és a jelenlegi tendenciákat elsősorban befektetési szempontból, ezúttal a finanszírozási forma történetével, az ICO-k megszervezésének költségeivel foglalkozunk, valamint kitérünk arra is, hogy mely országok számítanak igazi „ICO paradicsomnak” és mi várható az idei évben a piacon.

Ethereum, az úttörő

Az ICO-k története egészen 2014-ig nyúlik vissza. 2014. július 22. volt az a nap, ami újraírta a befektetési szabályokat, a nap, ami egyúttal sok embert nagyon gazdaggá tett. Ekkor kezdődött ugyanis az Ethereum ICO-ja, közel másfél hónap alatt nagyjából 15 millió dollárt gyűjtött össze. Egy token akkor 35 centbe került, a cikk írásának pillanatában a coinmarketcap szerint 716 dollárt ér egy ETH. Ez körülbelül 2000x megtérülést jelent.

Let the numbers speak!

2014-ben mindössze két cég bonyolított le ICO-t, a már említett Ethereum és a Storjcoin X. Utóbbi is közel 100x hasznot hozott a befektetőknek, mondhatjuk tehát, hogy aki hamar felismerte az ICO-kban rejlő potenciált, az mindenkeppen jól járt.

2015-ben még nem regisztrálhattunk robbanásszerű növekedést, másfélszeresére nőtt az ICO-k száma, azaz három közösségi finanszírozással elindított cégről beszélhetünk. Akik ebben az évben fektettek be, nem jártak "olyan" jól, a legnagyobb hasznot az Augur hozta, amely 66-szoros növekedést produkált.

2016-ban viszont már jelentős növekedést láthatunk, huszonkilenc sikeres ICO-t bonyolítottak le, olyan cégek születtek ebben az évben, mint a Lisk, Waves vagy épp a Stratis. A teljes bevont tőke meghaladta a 90 millió dollárt, és csak nyolc token értéktelenedett el teljesen mára. Gyors számolást követően láthatjuk, hogy ez 27,5%-os arány. Akár 100-200-1000x profitot is elérhettek azok, akik a legjobb projektekbe fektettek.

2017 hozta meg az igazi áttörést az ICO-k számára, hiszen ez volt az az év, amikor a kriptovaluták berobbantak a köztudatba. Tavaly 871 ICO, több mint 6 milliárd dollár tőkét kalapozott össze. Tehát harmincszor több ICO, mint 2016-ban és 65x több bevont tőke. Jól megválasztott ICO-kkal kevesebb, mint egy év alatt közel 100x hasznot érhettek el a befektetők, a legjobb befektetések a Populous az OmiseGo és a Qtum voltak.

Kik az ICO nagyhatalmak?

Meglepő módon nem a távol-keleti országok vezetnek, hanem USA, Oroszország és Nagy-Britannia foglalja el a dobogós helyeket az adott országban lebonyolított ICO-kat tekintve. Kicsit más aspektusból, az egy főre jutó ICO-k szemszögéből vizsgálva azt látjuk, hogy Észtország kimagaslik a mezőnyből. Mindez persze nem véletlen, évek óta jól megtervezett stratégia mentén haladnak afelé, hogy digitális nagyhatalommá váljanak. Érdemes még megemlíteni Svájcot, ami a korábbi bank paradicsom státusz után új célt tűzött ki maga elé: a blokklánc/kriptovaluta paradicsommá válást és a számok azt mutatják, hogy jó úton járnak.

Megéri ICO-t szervezni?

Bizonyára sokaknak megfordult már a fejében, hogy "csinálni kéne egy ICO-t". Aki ennél egy lépéssel tovább, akár a tervezési fázisig is eljutott, az tudja, hogy nem olyan egyszerű feladat ez és rendkívül költséges is. Szakértők szerint egy jó ICO megszervezésének költségei legalább egy millió dollár környékére taksálhatók, ez a szám gyakran eléri a három milliót is, de természetesen határ a csillagos ég.

Ennek két legnagyobb csoportja a marketing és jogi költségek. Pár példa a marketing költségekről: az ICO értékelő oldalak, mint az Icodrops több tízezer dollárt kérnek azért, hogy "listázzanak" egy projektet. Nincs jó ICO bounty nélkül, a Shivom például négy millió dollárt szánt erre a célra. Bár ennek egy részét már az ICO bevételekből fedezheti az adott cég. A jogi költségek legnagyobb részét az ügyvédi munkadíj teszi ki, gondoljunk csak bele, az összes ország jogi szabályozásának meg kell felelnie a cégnek, ahonnan befektetőket vár. Arról nem is beszélve, hogy nagyon kevés kompetens, a kriptovaluták területén otthonosan mozgó jogi szakembert találni a piacon.

Ezek után felmerülhet a kérdés, hogy megéri-e? Egy jól megszervezett ICO esetében ez nem kérdés. A jobb projektek manapság 10 millió dollárt könnyedén összegyűjtenek, ennek 5-10-szerese sem ritka. Az eddigi legsikeresebb ICO a Dragon 320 millió dollárt gyűjtött össze (a Telegram 1.7 milliárd dollárt gyűjtött magán befektetőkön keresztül, azonban ezt nem sorolnánk a klasszikus ICO-k közé).

Mi várható 2018-ban?

Az első negyedéves adatokat elemezve azt láthatjuk, hogy a befektetési kedv tovább növekedett, már ebben az időszakban megközelítettük a 2017-ben sikeresen lebonyolított ICO-k számát, tehát a Bitcoin és a teljes kriptovaluta piac hatalmas zuhanása nem befolyásolta az ICO-k sikerességét.

Azonban, ha ennél egy kicsit mélyebbre nézünk, már sokkal árnyaltabb a kép. Január óta folyamatos csökkenő tendenciát mutat a teljes bevont tőke, áprilisban már csak a márciusi összeg felét sikerült elérni, a januári adathoz képest már közel 70%-os esést tapasztalhatunk, miközben áprilisban a kriptovaluta piac erősen növekedett.

"Kidurrant a lufi", vagy csak gyengébb projektek láttak napvilágot ebben az időszakban, vagy a jogi szabályozás eredménye a csökkenő bevont tőke, vagy nincs is csökkenő trend?

Valószínűleg a fenti pontok mindegyike igaz. Ma már nem hoz minden ICO 10x hasznot 2 hónap alatt, így a befektetők óvatosabbá váltak. A jogi szabályozás miatt egyre komplikáltabbá válik egy-egy ICO megszervezése és a hatalmas hozamokat ígérő scam projektek is visszaszorulhatnak. Azonban már most látható, hogy összességében messze túlszárnyalja minden 2018-as mutató a 2017-es évben mérteket.

Érdekes lesz még megfigyelni, hogy mi történik, ha újra szárnyalni kezd a Bitcoin árfolyama, vajon újra 20-szoros haszonnal kecsegtet majd minden ICO?

További elemzésekért látogassatok el facebook oldalunkra: https://www.facebook.com/KriptoKozosseg/
Csatlakozzatok egyre növekvő, nemzetközi poolunkhoz is, hogy már korai fázisban invesztálni tudjatok a jövő coinjaiba:
Discord csoport: https://discord.gg/edPFby5.
Telegram csoport: https://t.me/mkkpool
Telegram bejelentések: https://t.me/mkkannouncements

Coin Marketplace

STEEM 0.18
TRX 0.14
JST 0.029
BTC 57979.07
ETH 3124.67
USDT 1.00
SBD 2.36