Larimar - Niebieskie bursztyn z Dominikany (Dominikana z plecakiem #32)

in PL-TravelFeed7 months ago

Read this post on TravelFeed.io for the best experience

"Bursztynek bursztynek, znalazłam go na plaży..."

Dzisiejszy dzień nadal spędzamy w Puerto Plata, trzecim co do wielkości mieście Dominikany (po stolicy - Santo Domingo oraz Santiago). Na początek odwiedzamy Amber Muzeum (muzeum bursztynu), które wita nas napisem w stylu Parku Jurajskiego.

Jak już wcześniej wspomniałem, w okolicach Puerto Plata znajdują się największe na Świecie złoża bursztynu. Na Dominikanie występuje wiele odmian, różniących się od siebie m.in. barwą. Tutejszy bursztyn cechuje się bardzo dużą przeźroczystością w stosunku do bursztynu bałtyckiego. Żeby było jeszcze ciekawiej, szacuje się, że możliwość znalezienia prehistorycznych przedstawicieli fauny i flory zatopionych w bursztynie dominikańskim, jest 10 razy większa niż w bursztynie bałtyckim. Znajdowano tu nie tylko małe owady, ale również pająki, jaszczurki czy żaby zachowane w bardzo dobrym stanie, co jest ewenementem na skalę światową. Podobno dominikański bursztyn przechował w swoim wnętrzu jaszczurkę o wielkości 3,5 cala, która jest największym nienaruszonym zwierzęciem znalezionym dotąd w bursztynie.

Larimar
Larimar

Ale to dopiero początek ciekawostek związanych z bursztynem dominikańskim. Nie wiadomo dlaczego, ale to właśnie Dominikana jest jedynym miejscem na Świecie, gdzie występuje niebieska odmiana bursztynu, nazywana Larimarem. Nazwę Lariamr nadał pewien jubiler, oczarowany barwą kamienia. LARI pochodziło od imienia jego córki - Larissy, MAR natomiast to po hiszpańsku morze.

Tak na prawdę nie wiadomo do końca jak to się stało, że Larimar ma niebieski odcień, i dlaczego nie występuje nigdzie indziej, tylko tutaj. Jedna z teorii mówi, że niebieskie zabarwienie zawdzięczamy pyłom wulkanicznym, które dostały się do zastygającej żywicy. Pyły te mają absorbować promieniowanie ultrafioletowe niewidoczne dla ludzkiego oka, które potem przechodzi w inny stan energetyczny emitując światło o dłuższej fali, które widzimy jako niebieskie.

Inna z teorii mówi, że niebieski odcień powstał poprzez oddziaływanie na bursztyn o "normalnym" kolorze bardzo wysoką temperaturą. Miało się to stać za pośrednictwem gorącej lawy, która penetrując podziemne przestrzenie miała mieć kontakt z bursztynem. Zbadano, że podgrzewany do bardzo wysokich temperatur bursztyn zmienia swój kolor.


*Zdjęcie autorstwa Géry Parent pochodzi z portalu https://www.flickr.com/ i zostało udostępnione na licencji Creative Commons (CC BY-ND 2.0)


View this post on TravelFeed for the best experience.
Sort:  

Congratulations @verticallife! You received the biggest smile and some love from TravelFeed! Keep up the amazing blog. 😍 Your post was also chosen as top pick of the day and is now featured on the TravelFeed.io front page.

Thanks for using TravelFeed!
@pl-travelfeed (TravelFeed team)

PS: Did you know that we recently launched the truvvl app? With truvvl, you can create travel stories on the go from your phone and swipe through nearby stories from other TravelFeed users. It is available on the Apple App Store and Google Play.

Coin Marketplace

STEEM 0.67
TRX 0.10
JST 0.075
BTC 57413.86
ETH 4603.47
BNB 622.36
SBD 7.25