Dominikana - Garść informacji praktycznych

in PL-TravelFeed3 years ago

Read this post on TravelFeed.io for the best experience

Gdzie i co zjeść?

Bardzo popularne na dominikanie są różnego rodzaju przydrożne bary (tzw. Pico Pollo), w których można smacznie i niedrogo zjeść to, co zazwyczaj jada typowa dominikańska rodzina. Jedzenie na ulicy jest u bardzo popularne, i w większości miejscowości nie ma problemów ze znalezieniem miejsca na dobry obiad. Wręcz przeciwnie, możemy wybierać w oferowanych tutaj potrawach. W turystycznych kurortach są oczywiście również luksusowe lokale nastawione typowo pod turystów, serwujące kuchnię bardziej europejską czy amerykańską lub wyszukane dania na bazie owoców morza, za które oczywiście musimy odpowiednio zapłacić. Ja jednak chciałem się skupić na tej prawdziwej, rodzimej kuchni dominikańskiej.

Jeżeli zdecydujemy się jeść w dominikańskich lokalach czeka nas miła niespodzianka. W przedziale 10-20zł/os zjemy na prawdę dużo i dobrze. Lokalne smaki nie są dla europejczyka jakoś bardzo egzotyczne, dlatego nie musimy się obawiać również o to, czy będziemy w stanie przełknąć tutejsze specjały. Tutejsza kuchnia bazuje głównie na bananach, ryżu, fasoli, słodkich ziemnikach oraz manioku (yucca). Dominikańczycy przepadają za daniami mięsnymi, głównie pieczonymi kurczakami, dlatego trochę więcej problemów ze znalezieniem czegoś dla siebie mogą mieć wegetarianie i weganie.

Jednym z popularniejszych dań jest tzw. moro, czyli nic innego jak ryż z brązową fasolą.

Flora Dominikany

Na Dominikanie występuje wiele różnorodnych gatunków roślin, zarówno rodzimych, jak i tych przywiezionych tutaj przez europejskich osadników. Ze względu na to, że klimat na wyspie jest bardzo zróżnicowany (od suchego zachodu wyspy, przez górskie obszary centralnej jej części, po wilgotne lasy wybrzeży) występująca tu roślinność również bardzo różni się od siebie, w zależności od tego, w jakim rejonie wyspy przebywamy.

Na południowym - zachodzie możemy przenieść się w krajobrazy znany z filmów o "dzikim zachodzie", gdzie królują kaktusy i różne obszary sukulentów, zaadoptowane do przeżycia w suchym i gorącym klimacie.

Wilgotne tereny porastają wiecznie zielone lasy tropikalne w śród których można dotrzeć mahoń czy heban, a także liczne odmiany palm. Lasy tropikalne to również miejsce występowania epifitów, czyli roślin porastających inne, większe od siebie gatunki. Epifity zazwyczaj nie prowadzą pasożytniczego trybu życia, bardzo często pomiędzy nimi a gatunkiem, na którym bytują zawiązuje się swoistego rodzaju symbioza.

Na Dominikanie można spotkać bardzo wiele gatunków palm, min. pięknie prezentującą się palmę królewską, czy palmy kokosowe. Porastają one przede wszystkim nadmorskie wybrzeża, pięknie zdobiąc krajobraz plaży usłanych drobnym karaibskim piaskiem.W niektórych miejscach obszary nadmorskie zdominowane są przez roślinność charakterystyczną dla lasów namorzynowych (mangrowców).

Obszary leśne zajmują obecnie ok. 1/4 powierzchni kraju, w większości zostały wyparte przez działalność człowieka i zaadoptowane na potrzeby rolnictwa.


*Wszystkie zdjęcia własnego autorstwa


View this post on TravelFeed for the best experience.
Sort:  

Congratulations @verticallife! You received the biggest smile and some love from TravelFeed! Keep up the amazing blog. 😍 Your post was also chosen as top pick of the day and is now featured on the TravelFeed.io front page.

Thanks for using TravelFeed!
@pl-travelfeed (TravelFeed team)

PS: Why not share your blog posts to your family and friends with the convenient sharing buttons on TravelFeed.io?

Coin Marketplace

STEEM 0.24
TRX 0.11
JST 0.031
BTC 61122.11
ETH 2972.46
USDT 1.00
SBD 3.66