Görülmesi Gereken Bir Yer: Belgrad Ormanı

in Steemit Türkiye2 years ago

Güzel bir Pazar gününden merhaba Steemit Türkiye ailesi. Umarım güzel bir gün geçiriyorsunuzdur. Sonbaharda gidilebilecek en güzel yerlerden birisi de şüphesiz ki Belgrad Ormanı'dır. Yaprakların renk değiştirdiği, harika bir görüntünün ortaya çıktığı zamanlar.

IMG-20190818-WA0032.jpg

"İstanbul'da yeşil bir yer mi var?" diye sorulduğunda çoğu kişinin aklına ilk gelen yer Belgrad Ormanı olur eminim ki. Sarıyer'de konumlanmış bu yer için İstanbul’un ciğerleri de deniliyor. Yaklaşık 5,500 hektarlık kocaman bir alana sahip. Böyle olsa bile, ormanın büyük bir alanı ziyarete kapalı. Neticede, hayvanlar için İstanbul'daki en önemli doğal yaşam alanlarından birisi.

IMG-20190818-WA0039.jpg

Burada keyifle yürüyüş yapabilir, mükemmel manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Ormanın içindeyken ciğerlerinizin yenilendiğini hissedebiliyorsunuz. Fotoğraf çekimi için de harika bir yer. Ben genel anlamda trekking yapmaya gittiğim için fazla fotoğraf çektirmedim ama size tavsiye ederim.

IMG-20190818-WA0038.jpg

Yol üstünde hamakların olması aşırı hoşuma gitti. Buraya gelince yürüyüşe biraz ara verebilir ve keyifli bir şekilde dinlenebilirsiniz.

Bunun yanında, belli alanlarında piknik ve mangal serbest. Fakat bildiğiniz üzere orman yangınlarıyla mücadele kapsamında ormanlara girmek, piknik ve mangal yapmak gibi aktiviteler 30 Eylül tarihine kadar yasak. Yasaklar kalktıktan sonra mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. Her ne kadar yasaklar kalksa bile, ormanı temiz ve orada yaşayan hayvanlar için yuva olarak tutmak bizim elimizde. Doğamızı, ağaçlarımızı sevelim ve sahip çıkalım.

Belgrad'a giriş ücretleri fazlasıyla değişkenlik gösteriyor. Nasıl gitmeyi planlıyorsanız ona göre internetten bakmanızda fayda var.

Burası ile ilgili en sevdiğim özelliklerden biri de otobüs kullanarak gidiliyor olması. İstanbul'da çoğu doğa yerine otobüs kullanarak direkt ulaşım sağlayamıyorsunuz. Bu yüzden kafa dinlemek ve trekking yapmak için en uygun yerlerden birisi diyebilirim.

Bir gezi rehberimizin daha sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkürler. Keyifli günler dilerim.

Sort:  
 2 years ago 

Harika gözüküyor, en kısa zamanda gitmek isterim 🙏🏻

 2 years ago 

Çok güzel anlatmışsınız, görseller mükemmeeel, teşekkürler <3

 2 years ago 

Çok seviyorum burayı, bizde sık sık gidiyoruz. Cennet 🤗

Bu gönderi Steemit-Türkiyenin Kuratörlüğünü yapan -steemcurator06 tarafından oy verildi. (1).png

Steemit Türkiye topluluğunda aktif olmaya devam ediniz. arkadaşlarınızı davet ediniz. Kayıt ettiğiniz kullanıcıların aktif olmasını sağlayınız. kaliteli gönderilerinizi artırın.

Coin Marketplace

STEEM 0.26
TRX 0.10
JST 0.032
BTC 41423.31
ETH 2246.68
USDT 1.00
SBD 5.25