The Diary Game - Better Life - 02.05.2022 || Buruk bayram

in Steemit Türkiye11 months ago

1651875846434.jpg

Merhaba sevgili steem sever dostlar

Kısa bir sürede olsa sağlık sorunlarım sebebiyle birkaç gün aramızda yoktum.
Bu geçen zaman kısa sürsede bana çok uzun bir ara vermişim gibi hissettirdi. Burada sizlerle olmak, her gün paylaşım yapmak bana iyi geliyor. Mümkün oldukça bu platformdan kopmayı, uzaklaşmayı, ayrılmayı hiç düşünmüyorum.

Club100 olarak başladığım serüvenime her geçen gün daha da güzellikler katarak club100 olarak devam etmeyi düşünüyorum. 💪

Sağlık sorunum demiştim. Öncelikle herkese en başta sağlıklı, huzurlu günler dileyip geçtiğimiz ramazan bayram hazırlıklarımdan ve bayram günümden bahsetmek istiyorum.

Tüm islam aleminin heyecanla ve sevinçle beklediği 11 ayın sultanı olan ramazan-ı şerif ayını bu senede dilediğim gibi sabırla ve ibadetle geçirmeye gayret ettim. Her günümü Rabbimin rızasını almak üzere dolu dolu geçirdim. 🤲🏻

Ramazan ayının ilk 10 günü Trabzon'dan gelen babam bendeydi. Babam bende kaldığı için kızkardeşim ve eşi de iş çıkışı bize geldiler. Ramazanın ilk on günü iftar soframız çok kalabalık ve şenlikli geçti. Geriye kalan 20 gün çekirdek aile olarak iftarımızı yaptık.
Her gece sahurumuzu karşı dairede oturan kayınvalidemde yaptık. 2 eltim ve ben her gece birlikte sahur sofrasını hazırlayıp büyüklerimizi ve eşlerimizi kaldırdık. Ramazan boyunca kalabalık ve şenlikli sahurlar yaptık.

Ramazanın son haftalarında önce Trabzon'a gidecek olan kızkardeşimin bayram alışverişini yaptık. Hava şartları normalden çok farklı seyir ettiği için çok karmaşık bir alış veriş modundaydık. Nihayetinde 3-4 gün süren koşuşturma sonucunda kızkardeşim ve kızına gönlümüze göre bayramlıklar bulduk.

20220424_174737.jpg

20220424_174856.jpg

Kızkardeşimin alışverişi esnasında bende oğlum ve kızım için reyonlara ara sıra göz gezdirmeyi ihmal etmedim. Gözüme kestirdiğim ürünleri fırsat buldukça almaya başladım. Önce oğlumun alışverişini hallettim. Kızıma sıra geldiğinde bayrama iki gün kalmıştı. Çok yoğunluk ve kalabalık olduğunu düşünerek iftar sonrası eve yakın olan alışveriş merkezine gittik. Şansımıza mağazada kimsecikler yoktu.
Istediğimiz gibi bakınıp beğendiklerimizi aldık.
Ben hemen hemen her gün bu avmeye market alışverişi için gittiğim için arada kendime bakınıp birşeyler alıyordum. İftar sonrası alış veriş daha mantıklı geldiği için aynı taktiği uygulayıp eşim içinde iftar sonrası avmeye bayramlık almaya gittik. Eşimde daha sakin bir şekilde deneyip bayramlıklarını aldı.

Arefe günü gündüzü her bayram misafirlerimize ikram etmek için sardığımız yaprak sarmasını sardık.

1651876217164.jpg

Tam sıra baklava açma aşamasına gelmiştiki geçen bayram en son baklavayı pişirdiğimiz davul fırının bozulduğunu ve attığımızı hatırladık. Tepsiler yuvarlak olduğu için evdeki fırınlara sığmıyordu. Bir telâşa kapıldık.
Eve yakın bir yerde yeni bir taş fırın açılmıştı. Orada pişirildiğini duyduk. Arayıp rica ettik. Sağolsunlar belirli bir ücret karşılığı iftar sonrası pişirmeyi kabul ettiler. Saat 23.00 gibi baklavaları açmayı bitirdik. Koştura koştura fırına yetiştirdik. Odun ateşinde baklavalarımız nar gibi kızardı.

20220429_231931.jpg

20220429_231752.jpg

Bayram günü eşim, kardeşleri ve babasıyla bayram namazına gitti. Bizde kayınvalideme geçip kahvaltıyı hazırladık. Geceleri sahur için hazırladığımız sofrayı bayram için donattık. Kalabalık ailemizle hepbirlikte oturup bayram kahvaltımızı yaptık.

Bayram sabahları çok heyecanlı oluyorum. Içimdeki bayram sevincini yaşayan o çocuğu hiç büyütmüyorum . Ailemin Trabzon'da oluşu bayram sabahlarımı her ne kadar benim için buruk geçirtsede buradaki ailemle bayramı heyecanlı ve güzel geçiriyorum.

Kayınpederimin adet haline getirdiği, büyükten en küçüğe aile içindeki her bireye ayrı ayrı bayram harçlığı verdiği o an hepimizi sevindiriyor. Evin küçükleri her bayfam olduğu gibi bu bayramda kolonya ve bayram şekeri servisini yaptı. Küçükler büyüklerin elini öpüp bayramlaştı. En azından bayram geleneği bizde devam ettiği için kendi adıma çok mutluyum. Içimdeki bayram sevincini yaşayan çocukta çok mutlu. 🤗

Arefe gününde sardığımız sarmaları pişirdik. Baklavaları kayınvalidem şerbetledi. Kahvaltı ve bayramlaşma ardından baklava servisini yaptık. Benim için bayram burada bitti. Çünkü birden karnıma şiddetli ağrılar girmeye başladı. Ardından baş dönmesi ve kusma başladı.
Hemdn eve geçip yattım. Çok ani gelişen bir durumdu.
Ama malesefki çabucak geçmedi. Öğleden sonra kızım hastalandı. Akşam üzerine doğru aynı şikayetlerle eşim bizi hastaneye acil bölümüne götürdü. Önce kızımın tedavisi için koşuşurduk. Viral bir salgın varmış. Bu anlamda yalnız olmadığımızı farkettim. Kızıma iğne yaptılar. Banada serum taktılar.

IMG-20220502-WA0020.jpg

20220502_213215.jpg

Eve geldiğimde baş dönmem ve karın ağrım devam ediyirdu. Hemen yattım. Ertesi güne kadar uyudum. Kızım bir tarafta ben bir tarafta neye uğradığımızı şaşırdık. Tam ben iyileştim derken bu seferde oğlum hastalandı. Ishal oldu.

Bayramın ikinci günü akşam üzeri biraz toparlanıp diğer akrabalarla zorda olsa bayramlaştım . Trabzon'a giden kızkardeşim ve kızı, babam abim ve annemde bu salgına yakalanıp hastalandılar.

Covid gibi hızla yayılan bir virüs ortaya çıktı diye çok endişelendim. Umarım biran önce bu salgında biter.🙏

İnsan ne planlarsa planlasın hesapta olan değil nasipte olan geliyormuş başa.

Nasıl ki bir hevesle aldık bayramda giyeceğimiz kıyafetlerimizi ama yiyemedik...🤷‍♀️

Nasıl ki açtık tepsi tepsi baklavalar ama bir dilim yiyemedik...🤷‍♀️

Nasıl ki sardık koca tencere sarma ama yiyemedik...🤷‍♀️

Bu bayram nasipte hasta olup yatmak, sağlık dilemek varmış. ☹
Yineliyorum ve her zaman söylüyorum herşeyin başı sağlık. 👌
En büyük zenginlik sağlık.
Gönülden herkese önce sağlık diliyorum. Geçmiş bayramınızı kutluyorum.🍬
Postumu okuduğunuz için şimdiden teşekkür ederim. 🙏

Hoşçakalın 👋🏻

20220504_123918.jpg

Sort:  
 10 months ago 

Çok büyük geçmiş olsun inşallah sağlığınıza tamamen kavuşmuşsunuzdur🙏 her şeyin başı sağlık Çok güzel bir günlük yaz hazırlamış sınız ellerinize sağlık sarmalar harika görünüyor. 🤗

Daha iyiyim çok şükür. 🤲🏻 güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. 🤗

Congratulations!

Your quality content qualifies the Steem Global Curators guidelines.

Your post is upvoted using @steemcurator06 account by @baycan. Continue making quality content for more support.

Thank you so much 🙏

kaliteli.png

Günün kaliteli gönderisi seçildiniz. Steemit-Türkiye Topluluğunda aktif olmaya devam edin.

Steemit Türkiye Team

Teşekkür ederim 🙂

Coin Marketplace

STEEM 0.21
TRX 0.07
JST 0.027
BTC 28495.39
ETH 1785.23
USDT 1.00
SBD 2.86