Hive'da Yaşanan CryptoPunk Çılgınlığı

in Steemit-Türkiye ☪2 months ago

image.png

2017 yılında Ethereum ağı üzerinde satışa çıkan CryptoPunks NFT dünyasının gözdesi durumunda. Proje kapsamında bir bilgisayar programı John Watkinson ve Matt Hall isimli tasarımcıların oluşturdukları konseptten yararlanarak 10.000 adet NFT üretmişti. Proje 70'li yıllarda İngiltere'de ortaya çıkan punk akımından esinlenilerek oluşturulmuştu.

Yukarıdaki görselde görüldüğü üzere Punk görselleri farklı özelliklere sahip olabiliyorlar. Daha nadir özelliklere sahip olan eserler daha değerli oluyor. Geçtiğimiz 29 Ekim'de 9998 numaralı Ethereum CryptoPunk'ı 530 milyon dolara alıcı bulunca insanlar doğal olarak epeyce şaşırmış, hatta dehşete düşmüştü. Ethereum punklarının taban fiyatı şu anda 300.000 doların üzerinde.

2021 yılında NFT'ler popüler hale gelince Solana, Polygon, Tron, ve Binance Smart Chain gibi ağlarda da CryptoPunk projeleri yürütüldü. Fiyatlar Ethereum ağındaki kadar uçuk olmasa da bu punklar da ciddi fiyatlara alıcı buluyorlar.

Geçen hafta Çarşamba günü Hive ağı üzerinde de bir CryptoPunk projesini yürütülmekte olduğu duyuruldu. Üstelik satış fiyatı da punk başına 20 Hive olacaktı. Bu durum bende ister istemez büyük bir heyecan yarattı ve gelişmeleri saatlik olarak takip ettim. Aynı heyecan başkalarında da oluşmuş olacak ki piyasaya çıkan punkların ilk 3000'i birkaç saat içinde satıldı. Bunun büyük bir fırsat olduğunu düşündüğümden olanaklarımı zorlayarak ciddi sayıda CryptoPunk satın aldım. Bir zamanlar futbolcu kartları vardı. İçinden ne çıkacağını bilmezdiniz. Cryptopunklarda da benzer bir durum var. İçinde ne olduğunu bilmeden satın alıyorsunuz, artık ne çıkarsa bahtınıza. Bu arada satışın yapıldığı sitede bazı teknik aksaklıklar da oldu. Hafta sonunda büyük bir heyecan ve stres yaşadım ama değdi doğrusu.

Satışlar Cuma gününün gecesinde başlamıştı. 10.000 adet NFT 36 saat gibi bir sürede tükendi. Orta seviyede nadirliğe sahip Hive Punklar halen 100 Hive ve üzerinde alıcı bulabiliyor.

Her ne kadar ilk satışlar sona erdiyse de https://punks.usehive.com/ sitesinde ikinci el satışlar sürüyor. Siteye Hive Keychain ile bağlanılıyor. Ödemeler https://leodex.io/ sitesinden Hive karşılığı temin edilen Swap.Hive ile yapılıyor. Çok sayıda alım yapan bazı Hive kullanıcıları yatırımlarını bir an önce kâra dönüştürmek istiyorlar. Bu yüzden halen marketteki ortalama fiyatın 3-4 kat aşağısına punk bulmak mümkün.

Her ne kadar iyi bir yatırım olduysa da elimdeki punkları uygun fiyatla elden çıkarmam gerekiyor ki kârımı realize etmiş olayım. Özellikle yüksek nadirlik puanına sahip punkları piyasada görünen fiyatlardan satmak kolay değil. Ethereum ağı üzerinde NFT'ler teminat olarak gösterilip kredi çekilebiliyor ya da kiralanarak getiri elde edilebiliyor. Bu türden özelliklerin zamanla Hive'a da geleceğini tahmin ediyorum. Eğer öyle olursa çok memnun olurum çünkü doğrusu punklarımdan herhangi birini satmak istemiyorum.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Sort:  
 2 months ago 

NFT işi bir türlü benim kafama yatmıyor. Ama fiyatlar, insanların benim tam tersimi düşündüğünü gösteriyor. 😊 Kazancınız bol olsun hocam.

Teşekkür ederim. İnsanlar nadir bulunan şeylere sahip olmaktan hoşlanıyorlar. Her ne kadar bunlar dijital ortamda kolayca kopyalanabilse de.

 2 months ago 

Umarım güzel kazanç sağlarsınız :)

Pazarda şu an görünen fiyatlara göre sağlam kâr ettim ama realize etmek kolay değil. Zira hızlı satış yapmak için fiyatları fazlasıyla indirmek gerekiyor.

 2 months ago 

Iyi yakalamissiniz hive da takip etmek gerektigini gosterdiniz bana dogrusu. 🧐🧐

Evet. Nereden ne çıkacağı belli olmuyor.

Coin Marketplace

STEEM 0.39
TRX 0.07
JST 0.051
BTC 43086.50
ETH 3233.78
USDT 1.00
SBD 4.76