Algorand – projekt s velkým množstvím partnerství, který řeší také elektronické národní měny

in Česky!2 months ago

Algorand je blockchainový projekt z dílny Silvia Micaliho, který je profesorem počítačové vědy na americké MIT. Ten stejný Silvio Micali, který vylepšil v roce 1988 digitální podpis za pomocí asymetrické kryptografie, je spoluautorem technologie Zero-Knowledge Proofs a obdržel za svoje celoživotní dílo několik ocenění včetně Turingovy ceny (v r. 2012).

Algorand využívá vylepšený algoritmus PoS nazvaný Pure Proof of Stake (tedy PPoS), který má nízkou výpočetní náročnost, rychlé a levné transakce a zároveň dostatečnou míru decentralizace a bezpečnosti. Díky digitální loterii za využití Verifiable Random Functions (taktéž spoluvynalezeno Micalim) dokáže Algorand elegantně vyřešit blockchainové trilema tak, že funkce navrhovatele bloku a 1000 členů komise ověřovatelů platnosti tohoto bloku se v každém kole náhodně mění. Díky tomu, že VRF určí/vybere vždy maximálně jednoho, kdo nový blok navrhne, nehrozí u Algorandu štěpení blockchainu (forky tzv. sirotčních bloků/Orphan blocks).

Algorand a partnerství

Nedávno se ke mně dostala tato tabulka zobrazující množství partnerství, které již Algorand za svou dobu existence navázal. Ta se datuje od 11. 6. 2019, kdy byl vytěžen první blok Algorandu.

obrazek.png

Za zmínku stojí hned několik významných partnerství. Třeba to, že na Algorandu běží dva největší stablecoiny USDT a USDC. Nebo spolupráce s AssetBlock na tokenizaci nemovitostí, případně spolupráce s The Blockchain Game Alliance a tedy vstup do online herního odvětví.

Digitální měny centrálních bank

Co mě ale zaujalo nejvíc je fakt, že má Algorand rozjednáno 16 partnerství na CBDC. Že nevíte, co je CBDC? Central bank digital currency (česky: digitální měny centrálních bank). Jinými slovy, digitalizovaná/elektronická měna nějakého státu. Svou již vydala Čína, chystá se také ve Švédsku, které už samo o sobě hotovost skoro nepoužívá, další přibydou.

Asi budete namítat, že u CBDC nejde o blockchain jako v případě třeba Bitcoinu nebo Etherea, tedy zcela neutrální, necenzurovatelný a všem otevřený protokol. Ano, jistě, stát si ponechává spoustu pravomocí a nedělejme si iluze, nejde o totéž jako u Bitcoinu. Ale i tak se dá ze CBDC využít jeho výhod.

Třeba rychlost transakcí, kdy s páteční platbou nemusíte (jako nyní) čekat do neděle na připsání, pokud má druhá osoba účet u jiné banky. Dále pak třeba efektivita, CBDC budou určitě méně náročné na údržbu systému, který bude dán jakýmsi algoritmem. Nečekejme Proof-of-Work, ale něco řekněme, co se víc bude hodit daným cílům.

Jednou z výhod může být i nějaký algoritmus rozumné míry inflace, která se nastaví na začátku a je variabilní v závislosti na úspěchu politiky vlády a nějakých měřitelných údajích, třeba inflace nebo míry nezaměstnanosti. Několik ekonomů by nejspíš zaplesalo radostí.

Doteď jsem věděl pouze o chystaném CDBC pro Marshallovy ostrovy, kde má na Algorandu vzniknout kryptoměna SOV (Suverénní digitální měna Marshallových ostrovů). O tom se mluvilo již začátkem tohoto roku. O dalších jsem ale neměl tušení, ač se o projekt zajímám docela do hloubky.

Algorand_digitální měna centrálních bank_2.png

Podpora vývojářů

Nadace Algorand spustila v dubnu grantový program ve výši 250 mil. USD a do dneška se už udělilo přes 30 grantů. To mi dává znamení, že aplikace a usecases na Algorandu se budou stále vytvářet nová a nová. Vlastně je to i vidět z neustálých novinek o projektu, kterých je nemálo. U Algorandu zkrátka neusnuli na vavřínech.

Závěr

Úspěch mezi blockchainy není zaručen pouze jmény v týmu nebo historickými úspěchy. Ve finále navíc neuspěje pouze jeden projekt, ale spousta z těch, které jsou dnes využívány. Řekněme že většina z těch co uspěje je nejspíš už teď v TOP 100 (nebo ještě nejsou na světě), asi si nemá cenu namlouvat, že projekty v třetí tisícovce dle CoinMarketCap jsou nějaké extra hidden gemy, které teprve čekají na svoji slávu. Většinou ne, takových projektů, kde třeba ani necirkulují systémem žádné mince, bychom našli hodně.

Blockchain se dnes už nepoužívá pouze na transfer aktiv bez prostředníka od Alice k Bobovi, ale na různé funkce včetně decentralizovaných financí, což není nic jiné než půjčky, finanční deriváty, tokenziace v herním průmyslu a další podobné využití. Zejména projekty zaměřené na smart contracty (česky bych to přeložil jako inteligentní smlouvy) najdou svoje uplatnění.

Algorand je jedním z nich a má velké ambice. Aktuálně se nachází na 49. místě dle žebříčku CMC. Jak jsem psal, nečekejme jediného vítěze, ale spoustu vítězů, kteří spolu budou umět navzájem komunikovat (interoperabilita) a využívat výhod toho druhého. Jeden bude umět smart kontrakty na první či druhé vrstvě, další umožní soukromé transakce, jiný služby oracle a tak dále. Za mě je ale Algorand jedním z těch, kteří by tu s námi mohli být i za takových 10-20 let.

Sort:  

Zdravím, pěkný reblog! Dokonce is většími odměnami. :-)

Jojo, to bude tou vyšší cenou Steemu. Algorand nějak sleduješ? Co si myslíš o těch plánovaných digitálních měnách centrálních bank?

No ohledně centrálních bank nevím nic, a ani nic dalšího raději nevědět. Ale crypto centrálních bank by bylo zajímavé, ale to je spíš běh na dlouhou trať...