Reguła 21. stóp, czyli kiedy 'blisko' zmienia się w 'za blisko'
Zapewne każdy, kto kiedykolwiek zetknął się z bronią w kontekście samoobrony, spotkał się z regułą 21. stóp lub treningiem Tuellera. Jest to nieoficjalna doktryna autorstwa porucznika Johna Tuellera, wymyślona w latach 80 ubiegłego wieku, przyjęta przy szkoleniu amerykańskich policjantów.
Trening Tuellera polegał na tym, że stawiał napastnika z ostrym narzędziem i policjanta z ostrą bronią umieszczoną w kaburze w różnych odległościach, żeby sprawdzić w jakiej odległości napastnik musi zacząć swój atak, żeby policjant mógł go celnie postrzelić i uniknąć rany zadanej nożem.
W wyniku wielu powtórzeń i doświadczeń, Tueller doszedł do wniosku, że bezpieczny dystans wynosi około 21 stóp (6,4m). I tak doszło do upowszechnienia tego wśród organów ścigania w całych stanach.
Nadużycia i mylne interpretacje
Reguła 21 stóp jest tylko umowną regułą ze względu na fakt, że nie leży za nią żadna teoria naukowa czy badania które by ją potwierdzały.
Jak każda reguła, tak i reguła 21 stóp była wykorzystywana do usprawiedliwienia dla ofiar nadużyć. Znane są przypadki, kiedy policjanci strzelali do ludzi oddalonych o ponad 30 metrów, czy aplikując tę zasadę będąc w pozycji "gotów", przez co 'bezpieczny' dystans był znacznie krótszy.
Pozycja gotów (low ready)
Trening różni się od praktyki
Wiele osób trenuje sytuacje bojowe w tym samoobronę w sposób, który jest niebywale oderwany od rzeczywistości. Trening obronny chociażby bez timera z narzuconym rygorem czasowym pozbawia nas wiedzy na temat naszego refleksu czy usuwa z treningu czynnik stresu, który w przytłaczający sposób będzie miał wpływ na nasze zachowanie. Dlaczego?
Pół sekundy na ocenę
0.60s tyle zajmuje nam ocena, czy faktycznie jesteśmy zagrożeni czy nie. Mało? Wielu zawodników IPSC jest w stanie w podobnym czasie oddać 2 celne strzały w głowę. Tu przykład:
Decyzja o podjęciu reakcji na zagrożenie zajmuje od 0.6 do 1 sekundy, co daje nam w najgorszym przypadku 2 sekundy zanim zaczniemy działać
Zagrożony nie jesteś sobą
W momencie zagrożenia, wasz mózg przyjdzie na pomoc z hormonami silnie powiązanymi z przetrwaniem: dopaminą, endorfinami i oczywiście adrenaliną. Adrenalina ma sprawić, ze będziemy w stanie szybciej biegać, mocniej się bić ale to dopamina i endorfiny blokują uczucie bólu i zmęczenia. Czy taki doping przydaje się w walce z użyciem broni? I tak i nie.
Adrenalina sprawia, że nasza percepcja cierpi przez widzenie tunelowe i czasem utratę z bliższych odległości, słyszymy słabiej i mniej wyraźnie, w skrajnych przypadkach nawet w ogóle tracimy słuch.
Stres przy sytuacji w której ratujemy własne życie może sprawić że proste czynności takie jak przeładowanie broni czy odbezpieczenie jest trudne, a wymiana magazynka jest niemal niemożliwa.
Dlatego noszenie broni w stanie innym niż z nabojem w komorze, jest nierozsądne.
Podczas treningu nie jesteś pod silnym wpływem adrenaliny, nie masz spoconych rąk i 2s na oddanie celnego strzału.
Sprzęt, który nie pomaga
W artykule o noszeniu skrytym broni, który znajdziecie na moim blogu, położyłem nacisk na to, żeby dobrać broń i kaburę do siebie. Musisz być w 100% pewnych swojego sprzętu i tego, że w sytuacji kryzysowej Cię nie zawiedzie. Jeśli zdarza Ci się zaplątać w kaburze - nie noś jej. Trenuj wyciąganie broni z kabury minimum 15 minut dziennie. Przykładaj się do każdego powtórzenia
Wielka dziura w plecach
Pamiętajmy, że opóźnienie w percepcji dotyczy także końca ataku. Bardzo często zdarzały się przypadki, kiedy oddawane były strzały z przyłożenia w plecy napastnika, gdyż policjant nie był w stanie ocenić, czy atak już ustąpił.
Adrenalina nie jest tylko domeną obrońcy, ale także napastnika. Znane są przypadki, kiedy osoba postrzelona śmiertelnie w serce prowadziła ogień jeszcze przez 30s
Podsumowanie
Nie da się jednoznacznie potwierdzić czy obalić zasady 21 stóp. Bardzo wiele zależy od sytuacji w której akurat się znajdujesz, od napastnika i jego przygotowania fizycznego, ale masz wpływ na swoje przygotowanie i na sprzęt. Dlatego pamiętaj
Trenuj zawsze z timerem i przykładaj się do treningów jakbyś walczył o życie zwłaszcza, jeśli broń ma służyć jako twoje narzędzie obrony
Źródła
- http://www.policemag.com/channel/weapons/articles/2014/09/revisiting-the-21-foot-rule.aspx
- The Tueller Drill, Video Interview with Lt. Dennis Tueller (Ret), GunWebsites.
- How Close Is Too Close? (Article) Tueller, Dennis, SWAT Magazine, 03-1983
=========================================================
Chcesz, żebym poruszył jakiś konkretny temat? Daj znać w komentarzu.
Kolejny artykuł już wkrótce w dwóch wersjach językowych.
Chcesz mnie wesprzeć? Kliknij Upvote, resteem lub follow.
Tip Jars:
BTC: 15w3XLzAPaFpTYAwDDK4SUMPbhfqFSgyjt
BTC SegWit: 37SdVoP7PFjQrokoqeGhJbiiaRq7WtuZDF
XMR:43hixjwMGDV6F3Sj7RqrhN2V6jJP2gRp97wc1y3UUu3vXgwkV8wNG412hvX6xiT1aU5ABqC3yHHB6b8ugd9t1u4z6Hs3aw1
ETH: 0xEa6E72899965509B6c0231F50001dC4B79b00D94
ETC: 0xb9dB14DD3eb4dfe434985AB67413a8261452b16c
Fajny post !
Dzieki!
Bardzo fajny post :D Na czasie, kiedy podnoszone są głosy co do upowszechnienia w naszym kraju dostępu do boni palnej. Podsumowujący post można powiedzieć, że łatwo ocenić kogoś z bronią kiedy to nie nasze życie leży na szali. Zasłużony upvote !
dziękuję, jeśli chcesz więcej w tematyce broni, to możesz zerknąć na moje starsze posty, mam tam m.in o tym jak zdobyć pozwolenie sportowe i o czym pamiętać przy pierwszym pójściu na strzelnicę
This post has received a 15.88 % upvote from @getboost thanks to: @martwykotek.
This post has received a 37.57 % upvote, thanks to: @martwykotek.