Powitanie z bronią

in guns •  last year  (edited)

Po serii godzin spędzonych w Call of Duty czy Counter Strike'u, po seansie Johna Wicka zdecydowałeś - chcę zobaczyć jak to wygląda "w realu". No cóż, nie mogę zarekomendować lepszej rozrywki z dala od internetu. Stanięcie sam na sam ze swoimi umiejętnościami.

Ale... Jak zacząć? Czy potrzebuję jakichś pozwoleń? Przecież nigdy nie strzelałem...

Z takimi pytaniami zetknąłem się kilkaset razy i w odpowiedzi na mnóstwo pytań postanowiłem przygotować post z radami dla "świeżaków"

Jak znaleźć strzelnicę

Bardzo pomocny jak zwykle w takich kwestiach jest wujek Google - wystarczy wpisać strzelnica <miejscowość> i bez problemu znajdziecie najbliższą strzelnicę.
Dodatkowo przydatna może być strona https://gdziestrzelac.eu/ z mapą strzelnic, sklepów z bronią i rusznikarzy.

Część strzelnic wymaga rejestracji a wiekszość zawodów strzeleckich odbywa sie w weekendy. Dlatego żeby nie pocałować klamki lepiej znaleźć stronę strzelnicy, na którą chcecie iść i telefonicznie bądź mailowo ustalić szczegóły wizyty.

Co muszę mieć

 • ~100 zł
 • dowód osobisty (dla osób pełnoletnich)
 • opiekuna z dowodem osobistym (dla osób niepełnoletnich, może być ciocia wujek kolega czy koleżanka)

i... To wszytko :)

Jestem na strzelnicy - co dalej?

Powiedz instruktorowi, że strzelasz po raz pierwszy. Z doswiadczenia wiem, że nie ma sensu kłamać albo "kozaczyć". Broń jest prosta w obsłudze, ale jeśli nie miałeś z nią doświadczenia, albo długo nie strzelałeś to lepiej zaznajomić się z obsługą broni ze względu na wasze bezpieczeństwo.

I tutaj taki szybki disclaimer dla panów, bo wśród kobiet nie zauważyłem takiego zachowania. Bardzo często zdarza się kogucik, który najlepiej z kolegami lub dziewczyną przychodzi pierwszy raz na strzelnicę i zaczyna spektakl. Nie ma nic złego w popisywaniu się swoimi umiejętnościami, jeśli je posiadacie. Bardzo często jednak kończy się na wymachiwaniu bronią na lewo i prawo, łamaniu zasad bezpieczeństwa i ignorowaniu poleceń prowadzącego strzelanie.

Zasady bezpieczeństwa

Strzelectwo ma zestaw zasad, które pozwalają nam na opuszczenie strzelnicy dokładnie z taką ilością otworów w ciele z jaką przyszliśmy.
Główną zasadą bezpieczeństwa na strzelnicy jest wykonywanie poleceń prowadzącego strzelanie. Dlaczego? To najczęściej wykwalifikowany pracownik, który odpowiada karnie i cywilnie za wszystko co dzieje się na strzelnicy. Jest on gwarantem tego, że strzelanie przebiegnie bezpiecznie.
Instruktor na pewno zaznajomi was z nimi, ale myślę, że warto przytoczyć elementarz bezpiecznych zasad obcowania z bronią. Od pierwszych liter reguł nazywamy go BLOS

 • B jak broń - Broń zawsze traktujemy jak załadowaną do czasu sprawdzenia przez was lub prowadzącego strzelanie.
 • L jak lufa - Lufę kierujemy zawsze w bezpiecznym kierunku (kulochwyt, cel). Oznacza to że nie celujemy bronią w ludzi i rzeczy, do których nie chcemy strzelić. Żeby pomóc w tym zadaniu wyobraźcie sobie, ze z końca lufy wylatuje promień anihilujący wszystko na swojej drodze :)
 • O jak otoczenie - Obserwacja otoczenia. Chodzi o to czy nic i nikt nie jest na linii strzału.
 • S jak spust - Palec na języku spustowym kładziemy tylko wtedy, kiedy chcemy oddać strzał. W pozostałych sytuacjach połóż palec na szkielecie broni

UWAGA!

Jeśli widzisz jakieś naruszenie zasad bezpieczeństwa przez kogokolwiek na strzelnicy, masz prawo wydać komendę STOP Po jej wydaniu wszyscy muszą bezwzględnie przerwać strzelanie dopóki nie będzie tego można znów bezpiecznie wznowić.

Jaka broń na początek? Ile amunicji?

Jeśli macie coś z czego chcecie postrzelać i o czym marzycie - nie musicie czytać tego akapitu w ogóle. Dla niezdecydowanych sugeruję na początek pistolet 9mm. Pistolet jest bardzo przyjazny w obsłudze, nie "kopie" jak strzelba czy karabin, a amunicja do niego jest najtańsza.

 • Glock 19, Glock 17 leży bardziej w ręku osobom z mniejszymi dłońmi, jest lekki ze względu na polimerowy szkielet. Ogólnie rzecz biorąc - Glock to broń która pasuje praktycznie każdemu. Bardzo uniwersalny i kultowy pistolet
 • CZ Shadow 1 - 2 czeskie pistolety używane przez zawodników IPSC na całym świecie, znane ze swojej wszechstronności. Ze względu na metalowy szkielet są ciut cięższe od Glocków, za to rekompensują to mniejszym odrzutem i podrzutem broni. Genialne dziecko czeskiej myśli rusznikarskiej
 • HK USP niemiecki cud techniki rusznikarskiej, ma nieco większy chwyt pistoletowy od Glocków, ale muszę przyznać, że jest to bajeczna broń, jedyna w swoim rodzaju. Lekki przez zastosowany polimerowy szkielet, jednocześnie dostarczający świetnych doświadczen podczas strzelania. Przepuściłem przez ten pistolet ponad 500 sztuk amunicji, jeden z bardziej udanych pistoletów z jakimi miałem styczność.
 • Beretta 92FS legenda lat 90, pistolet używany przez dziesiątki lat w amerykańskiej armii. Świetny pistolet z metalowym szkieletem, charakterystycznym zamkiem i dość dobrym spustem. Jego wadą dla niektórych może być dość gruby chwyt i spora waga. Kobiety i osoby z małymi dłońmi mogą odczuwać dyskomfort ze względu na powyższe cechy. Nota bene - to była pierwsza prawdzowa broń którą miałem w ręku.
 • KBKS propozycja dla wszystkich, którzy chcą zabrać swoje dziecko na strzelnicę. kaliber .22LR praktycznie nie ma odrzutu, dla każdego dzieciaka takie doświadczenie będzie z pewnością niezapomnianym przeżyciem.

Na co czekasz?

Z takim przygotowaniem jesteś gotów na pierwszą wizytę na strzelnicy :). Zachęcam do pytań w komentarzach. Zabrakło czegoś? Daj znać :)

Jeśli masz jakiś temat, który chciałbyś, żebym poruszył - napisz w komentarzu - postaram się zająć tym w pierwszej kolejności.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Dobry post. Zbieram się na taki wypad już od długiego czasu. Wcześniej jedynie ASG przez długi czas ogarniałem. To jednak nie to samo 😄

·

Jeśli poznań to daj znać :P ale fakt, polecam. Ja byłem raz i wsiąkłem na 3 lata :D

Kościół, szkoła, strzelnica? :>

·

zostańmy przy strzelnicy ;)

Fajna sprawa, też muszę sie wybrać, ale tylko raz. Co innego paintball. Paintball jest niesamowity ;)

·

ja wsiągkłem na 3 lata. Zobacz sobie zawody dynamiczne :D to jest genialne :D