Concealed Carry nad Wisłą

in guns •  last year

Zgodnie z nowelizacją Ustawy o Broni i Amunicji z roku 2011 i późniejszych rozporządzeń obywatele posiadający pozwolenie na broń kategorii D (sportowe) mogą nosić broń. Zgodnie z 'ubojką':

(...) Noszenie broni oznacza każdy sposób przemieszczania
załadowanej broni przez osobę posiadającą broń.

Tylko co tak naprawdę oznacza noszenie broni dla noszącego? Z jakimi obostrzeniami musisz się liczyć?
Postaram się nieco przybliżyć zagadnienie skrytego noszenia broni w Polsce z perspektywy przeciętnego strzelca.

Zmiana stylu życia

Temat zmiany stylu życia pojawia się jak mantra przy każdym temacie związanym z bronią, przez chociażby obowiązek zawiadamiania Policji o zmianie miejsca zamieszkania. Ale noszenie broni przenosi to na kompletnie inny poziom. Praktycznie większość rzeczy, szczególnie kilkudniowe wyjazdy muszą być zaplanowane dość szczegółowo.

Zgodnie z polskim prawem, nie wolno nosić broni w środkach transportu publicznego. Dla osoby, która wybiera się z bronią w krótszą czy dłuższą podróż oznacza między innymi świadomą rezygnację z usług PKP czy komunikacji miejskiej. Można co prawda przewozić broń w wyżej wymienionych, ale oznaczałoby to konieczność rozładowania broni na przystanku (co jest niedozwolone).

Załóżmy, jednak, że z żalem zrezygnujecie z usług komunikacji miejskiej i wybierzecie się ze znajomymi na domówkę ze samochodem. Tu możecie spotkać się z kolejnym obostrzeniem: mianowicie zgodnie z polskim prawem zabronione jest noszenie broni pod wpływem alkoholu

Kolejny problem odczuwają najdotkliwiej chyba strzelcy sportowi - wielokrotnie zawody trwają 2-3 dni na drugim końcu Polski, co oznacza konieczność zakwaterowania w hotelu. Pamiętajmy, że nie wolno zostawić broni w sejfie hotelowym, gdyż nie tylko właściciel broni ma do niego dostęp.

Dodatkowo. Wiele miejsc takich jak galerie handlowe zabraniają wnoszenia na ich teren broni. Spontaniczny wypad ze znajomymi na otwartą imprezę masową skończy się na odprawieniu nas z kwitkiem. Zostawienie broni w samochodzie na parkingu jest dość ryzykowne, gdyż w razie kradzieży pojazdu grozi nam do 2 lat za porzucenie broni.

Customowa kabura do samochodu. Poprawia wygodę dobywania broni w pojeździe i komfort kierowcy

Ostatnim, ale chyba najbardziej widocznym aspektem noszenia broni jest zmiana stylu ubierania się. Pamiętajmy, że mówimy o skrytym noszeniu, więc obcisłe spodnie z wpuszczoną w środek koszulą ewidentnie ujawnią obrys broni.
Biorąc pod uwagę użycie kabury IWB, pamiętajmy, że zwiększy to nasz rozmiar w pasie. Przy ukrywaniu broni znacznie pomagają wzorzyste i luźne koszule i koszulki.

Jeśli chodzi o bojówki i wszelkie 'taktyczne' ubrania - odradzam. Kłóci się to dość mocno z konceptem Grey Mana i moim zdaniem obniża nasze bezpieczeństwo, co postaram się rozwinąć w kolejnym artykule.

Co nosić

Przede wszystkim - broń i amunicja, którą będziecie nosić musi być niezawodna. Kilka paczek amunicji i przynajmniej jeden trening w miesiącu z bronią którą nosicie pozwoli wam spać spokojnie.

Zakładam, że nie zamierzasz nosić broni, której nie widać "dla szpanu". Jako, że broń musi być ukryta oczywistym wyborem jest kabura IWB czyli Inside the Waistband

          Kabura IWB Alien Gear ShapeShift

Rozmiar ma znaczenie

Broń musimy dobrać do własnej budowy ciała. Znacznie trudniej będzie nam ukryć pistolety full size, takie jak GLOCK 17, HK USP, czy Beretta 92FS niż pistolety kompaktowe czy subkompakty takie jak HK SFP9 SK, M&P9 Shield, GLOCK 26, GLOCK 43 czy XDM 3.8 Compact.
Dużo łatwiej i wygodniej będzie się nam nosić pistolety lekkie ze szkieletem polimerowym niż metalowe.

Kurkowiec czy bezkurkowiec?

To jest kwestia preferencji. Osobiście - bezkurkowiec jest rozwiązaniem dla mnie idealnym, bo z bezpiecznikiem w spuście to ja jestem swoim gwarantem bezpieczeństwa. W sytuacji kryzysowej odejmuję sobie jedną czynność o której muszę pamiętać, czyli odbezpieczenie broni (Choć niektóre kurkowce jak P30 nie mają zewnętrznego bezpiecznika). Dodatkowo kurek jest kolejnym elementem o który broń może zaczepić o ubranie.

Amunicja

Tu zdania co do kalibru są podzielone, więc zacznę od czegoś moim zdaniem oczywistego. Amunicja powinna być typu hollow point, bo ma mniejsze szanse na rykoszet od chodnika/ściany budynku oraz po trafieniu w napastnika zazwyczaj wytraci większość swojej energii.
Chodzi o prostą zasadę, że amunicja Hollow point obniża ryzyko zranienia osób postronnych w razie W. Co ważne - nie oszczędzajcie na amunicji i polecam wystrzelać kilka paczek przed załadowaniem do magazynku broni którą nosicie.

          Amunicja hollow point - przed i po.

Osobiście, nie nosiłbym broni z nabojem, który zaczyna sie od 4, ale nie jestem ekspertem w tej dziedzinie. Za to mogę powiedzieć, że większość ekspertów mówi zgodnie - bardziej niż kaliber liczy się pojemność magazynka i umiejscowienie strzałów. Dlatego ja jestem fanem kalibru 9mm, szczególnie, że jest dużo tańszy, przez co mogę mniejszym kosztem i częściej trenować rozmaite sytuacje

Gaz pieprzowy i apteczka

Może to się wydawać głupie, że mając tak potężne narzędzie do samoobrony potrzebujemy jeszcze gazu pieprzowego. Są jednak sytuacje, w których użycie broni w obronie doprowadzi nas do sytuacji ekscesu intensywnego i przekroczenia granic obrony koniecznej. Dlatego warto mieć gaz pieprzowy, żeby uniknąć ryzyka utraty broni przy walce wręcz. Polecam gazy w postaci żelu firmy Sabre Red.

Osobiście, uważam, że warto mieć przy sobie apteczkę z opatrunkami izraelskimi, nożyczkami, stazą i ustnikiem, ale zdaję sobie sprawę, że noszenie plecaka wszędzie może być problematyczne. Osobiście must have do noszenia z bronią moim zdaniem to rękawiczki jednorazowe, staza i ustnik. Łatwo te rzeczy ukryć, a stanowią podstawy pierwszej pomocy przy pomocy po postrzale.

         Staza taktyczna CAT - cena: 125zł 

Condition One

Czym jest condition one? To w skrócie oznacza broń załadowaną, z podpiętym magazynkiem i nabojem w komorze. Dla niektórych taki stan broni w kaburze sprawia, że nie czują się pewnie. To najlepszy wskaźnik tego, czy jesteś gotów na noszenie broni czy nie:

Jeśli boisz się nosić broni z nabojem w komorze, to oznacza, że nie powinieneś jej nosić w ogóle.

Nie zamierzam tutaj nawet podnosić dyskusji na ten temat. Noszenie broni nieprzeładowanej to proszenie się o kłopoty, bo przeładowanie broni trwa zazwyczaj około sekundy.

Większość sytuacji bojowych (w tym samoobrona) rozgrywa się na dystansie 0-3m

To oznacza że w przypadku ataku pierwszy strzał będziemy musieli oddać z biodra, znad kabury. Taka sytuacja przy broni nieprzeładowanej, lub przy broni z nienapiętym bijnikiem przy bezkurkowcach to proszenie się o utratę broni.

Umiejętności

Nigdy nie będziecie przygotowani do noszenia broni w taki sposób, żeby powiedzieć sobie "ja już umiem wszystko". Strzelanie 99 punktów statycznie na 25m ma się nijak do strzelectwa bojowego. W tej kwestii mogę polecić wypytanie się w klubie o jakiegoś praktyka - najlepiej osobę aktywnie pracującą w służbach takich jak ABW, Antyterroryści, czy byli operatorzy jednostek specjalnych.

Jeśli nie macie takich możliwości - na początek polecam książkę Strzelectwo bojowe autorstwa pana Mad Leaf z filmu poniżej.

  Strzał z biodra z naprowadzaniem broni na cel

Podsumowanie

Noszenie broni to twoje prawo, ale też ogromna odpowiedzialność. Jeśli nie jesteś pewien swojej broni, swoich umiejętności, masz gorszy dzień - zostaw broń w szafie. Nie traktuj tego jak obowiązek, czy modę. Traktuj to jako przywilej, do którego musisz podejść z odpowiedzialnością

==========================================================
Chcesz, żebym poruszył jakiś konkretny temat? Daj znać w komentarzu.
Kolejny artykuł Grey Man - Obywatel Anioł Stróż już wkrótce w dwóch wersjach językowych.
Chcesz mnie wesprzeć? Kliknij Upvote, resteem lub follow.

Tip Jars:

BTC: 15w3XLzAPaFpTYAwDDK4SUMPbhfqFSgyjt
BTC SegWit: 37SdVoP7PFjQrokoqeGhJbiiaRq7WtuZDF
XMR:43hixjwMGDV6F3Sj7RqrhN2V6jJP2gRp97wc1y3UUu3vXgwkV8wNG412hvX6xiT1aU5ABqC3yHHB6b8ugd9t1u4z6Hs3aw1

ETH: 0xEa6E72899965509B6c0231F50001dC4B79b00D94
  ETC: 0xb9dB14DD3eb4dfe434985AB67413a8261452b16c
Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Noszenie broni przy obecnej ustawie to gigantyczne ryzyko.
Szczególnie biorąc pod uwagę interpretacje granicy obrony koniecznej. Dla osoby z bronią, która nie posiada np gazu lub uzna go za zbyt mało skuteczną metodę jest to pożegnanie się z bronią i rozprawa.

·

Szczególnie biorąc pod uwagę interpretacje granicy obrony koniecznej. Dla osoby z bronią, która nie posiada np gazu lub uzna go za zbyt mało skuteczną metodę jest to pożegnanie się z bronią i rozprawa.

To już drugi komentarz jaki widzę który niestety powiela przesadzone zdanie na temat restrykcyjności konceptu obrony koniecznej.

Jestem w trakcie przygotowywania artykułu o Grey Manie i kolejny w tej serii będzie właśnie o obronie koniecznej jakoś w przyszłym tygodniu. Zawołać? :)

Ciekawy temat. Posiadasz bron?Może się przymierzasz, trudno takie pozwolenie jest dostać?

·

@busterxx
Posiadam, łatwiej je zdobyć niż prawo jazdy, opisałem procedurę tutaj: https://steemit.com/polish/@martwykotek/glock-zamiast-golfa-czyli-rzecz-o-pozwoleniu-na-bron-w-polsce-1

hej! fajnie że takie tematy znajduja odbiorców w szerszym świecie. Uważam że taboo nałożone na posiadanie broni w Polsce trzeba przełamywać. Czym bardziej nasze społeczeństwo jest śwadome tym jest bezpieczniejsze w kontakcie z bronią. Obecnie bardzo często spotykam się z irracjonalym strachem i alergią na temety związane z posiadaniem broni.

·

zgadzam się z tym w 100 procentach!

W kurkowym jest jeszcze Condition Zero :)

·

dzięki za przypomnienie, jutro rano wyedytuję

Upvote. Co bym zrobił to może napisał (chyba wspomniałeś o gazie) alternatywne sposoby samoobrony - skuteczność i tak dalej.

·

Wspomnę o tym w osobnym artykule, dzięki za sugestię.

To wspominałem tylko o noszeniu broni. i tak - broń plus gaz moim (i nie tylko moim) zdaniem to obowiązkowe połączenie. sama broń nie ma sensu.

Ciekawy artykuł dla zielonego w temacie - z wielu rzeczy nie zdawałem sobie sprawy do tej pory. Co prawda nie posiadam jeszcze broni ale myślałem o nabyciu i regularnych treningach. Miałem okazję kilkanaście razy postrzelać na strzelnicach i uważam to za bardzo męską chociaż nie tanią rozrywkę. Mnie osobiście odstresowuje kilka magazynków w tarczy. Ale odpowiedzialność rzeczywiście ogromna. Dzięki za info.

·

polecam sie na przyszłość