New Greeks on the Block! #3 (Greek + English)
![](https://steemitimages.com/300x0/https://steemitimages.com/DQmX3K3pbkpEp3t1xXVVESA7a6bCSex7XkNpdh6ZBTvekWP/new1.jpg)
Γειά σας φίλοι steemians! Για εσάς που ήρθατε σε αυτή τη δημοσίευση τυχαία, είμαι η Κατερίνα. Βρίσκομαι εδώ περίπου 5 μήνες. Η Ελληνική Κοινότητα (@greek-trail), ήταν ένας από τους παράγοντες που βοήθησε στην απόφασή μου να κάνω την εγγραφή μου.
Το steemit είναι μία πλατφόρμα που ανταμοίβει το καλό, ποιοτικό περιεχόμενο. Η συντροφικότητα και κοινότητα είναι κάτι πολύ σημαντικό. Αυτή η δημοσίευση στοχεύει να φέρει τους νέους Έλληνες πιο κοντά και να σας δώσει κάποιες χρήσιμες πληροφορίες για να ξεκινήσετε.
Δύο εβδομάδες πριν πήρα την πρωτοβουλία να κάνω πράξη την (για καιρό) ιδέα μου, καλοσωρίζοντας τους νέους Έλληνες στο steemit!
Μπορείτε να επισκεφθείτε τις προηγούμενες δημοσιεύσεις :)
🌞 https://steemit.com/greek-trail/@katerinaramm/new-greeks-on-the-block-introduction-post
🌞 https://steemit.com/greek-trail/@katerinaramm/new-greeks-on-the-block-2-greek-english
Έτσι, αυτή τη φορά θα σας συστήσω κι άλλους νέους Έλληνες, στα Ελληνικά και Αγγλικά! Ακολουθήστε τους, γνωρίστε τους και σχολιάστε παρακάτω αν θέλετε να σας προσθέσω σε μελλοντική δημοσίευση ή αν έχετε έναν φίλο που δεν έχω ακόμη ανακαλύψει! 😊
Meet | who joined | and is posting about ..! |
---|---|---|
@atanas007 | March 2018 | Crypto Coins and more! |
@anna89 | January 2018 | Travel, Greece, Photos, Science and more! |
@mgeor1983 | March 2018 | Traveling and not only! |
@antchatz | March 2018 | Photography, Technology and more!! |
@panosgram | March 2018 | Gaming and more! |
@eleftheriosart | March 2018 | Painting, Art, Traveling and more!! |
@couvanos | January 2018 | Photography and more! |
@animous | March 2018 | Photography, Art and more! |
@kounakos | February 2018 | Lots of interesting stuff |
Εφιστώ την προσοχή σας στο εξής: ΜΗΝ χρησιμοποιείτε tag photography όταν οι φωτογραφίες ΔΕΝ είναι δικές σας. Αυτό συνιστά tag-abuse και μπορεί να σας κάνει κάποιος flag.
Please pay extra attention when using tags such as 'photography' when you DO NOT own the photographs copyrights. This is tag-abuse and can get you flagged.
Ειδικά για τους νέους (αλλά όχι αποκλειστικά για αυτους), αφιερώστε λίγα λεπτά να διαβάσετε τον παρακάτω οδηγό που περιέχει χρήσιμες πληροφορίες για τη διαδρομή σας εδώ.
If you are new here, please take the time to check out my beginner's guide here
Check out the new posts using the tag #greek-trail by clicking here
Follow @greek-trail on Steemit
Find @greek-trail on Facebook
Join @greek-trail on Discord
Thank you very much for reading! I hope you found this info useful, please feel free to comment below and if you would like to stay in touch – click the links to follow me!
![alt text](https://steemitimages.com/640x0/https://steemitimages.com/DQmPuDai3nhKJTQSdH3GypirCFK3v5pJQR5VM8TNCWc9HgR/steem1.jpg)
![alt text](https://steemitimages.com/DQmPBXyzCxzKDNj9iGLfMMtVNaYGgWg1b36h7XUedX2JWzF/twitter1.jpg)
![alt text](https://steemitimages.com/640x0/https://steemitimages.com/DQmRo1wZ7Thg8WSH1gVMhG3yXA1wTBMPTdcpMQ6psjBnMUK/facebook1.jpg)
![alt text](https://steemitimages.com/DQmSizippiMhQ9NBVK75NafrgRQM8fXDPn7MBqTCCxKBn1f/instagram1.jpg)
Καλησπέρα σε όλη την παρέα... Χρειάζομαι βοήθεια σε ότι αφορά την λειτουργία και την χρήση της πλατφόρμας. Ειδικότερα τι πρέπει να αποφύγω, πως χρησιμοποιούνται τα SBD και το STEMM etc..
Καλησπέρα, καλώς ήλθες!
Αν έχεις διαβάσει τον οδηγό που αναφέρω παραπάνω, έχει κάποια από τα βασικά πράγματα που χρειάζεσαι για αρχή > https://steemit.com/steemit/@katerinaramm/steemit-guide-for-beginners-in-greek-odigos-xrisis-steemit-idea-and-basic-structure-by-indoocean
Όσον αφορά τα Steem - Sbd είναι σαν οποιοδήποτε άλλο κρυπτονόμισμα, μπορείς να το αφήσεις στην πλατφόρμα για να αυξήσεις τη 'δύναμή σου' εδώ ή να το πουλήσεις για fiat ή για άλλα κρυπτονομίσματα.
Ωστόσο συνήθως τα νέα μέλη χρειάζεται να έχουν λίγο υπομονή και να αφιερώσουν χρόνο στη δημιουργία καλού περιεχομένου, δημιουργία νέων φίλων κλπ.
Αποφεύγουμε οπωσδήποτε την 'λογοκλοπή' (φωτογραφιών, κειμένου) κλπ.
Αν διαβάσεις τον Οδηγό θα λυθούν πολλές από τις απορίες σου και φυσικά μπορείς να μας βρεις στα λινκ παραπάνω (discord or facebook)
Αν δεν ξέρεις τι είναι το discord, δες εδώ > https://steemit.com/discord/@katerinaramm/everything-you-need-to-know-about-discord
Μπορεις να το πεις και το χρυσο κουφετο των steemians :D :D
χαχαχαχα ΚΑΛΟΟΟ!!!
Να μια νέα, πρωτότυπη ιδέα
The steem-matchmakers
:Pχαχαχα Ναι να το φτιαξουμε
Ευχαριστώ πολύ Κατερίνα και όλους εσας για την αποδοχή!
Ειμαι πράγματι ενθουσιασμένος που βρίσκομαι εδώ !!
Μια εβδομάδα τώρα ανακαλύπτω μια εικόνα απ το μέλλον του αποκεντρωμένου διαδικτύου. Η λογική των εργαλείων του steemit του Busy των Dtube, Dlive, steepshot, Dsound μπορεί να σημάνει το τέλος των μεγάλων εταιρειών που μονοπωλούν την τεχνολογία σε παγκόσμιο επίπεδο.
Παρατηρώντας τι συμβαίνει αυτές της μέρες με το σκάνδαλο του Facebook και της Cambridge Analytica και πως τα δεδομένα 50 εκατ. χρηστών διέρρευσαν για να χρησιμοποιηθούν για microtargeting ψηφοφόρων στην προεκλογική εκστρατεία των ΗΠΑ καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι οι τεχνολογίες περασμένων δεκαετιών έχουν ωριμάσει πλέον και πρέπει να περάσουμε σε άλλες λογικές για την σύγχρονή ψηφιακή μας ζωή.
Η αποκεντρωμένη λογική της blockchain δίνει λύσεις σε πολλά προβλήματα ασφαλείας αλλά έχει κι αυτή τα μειονεκτήματα της όπως η ταχύτητα, γιατί δεν είναι database και δεν μπορεί να υποστηρίξει εκατομμύρια εγγραφές το δευτερόλεπτο..
Τις τελευταίες μέρες αφιερώνω πολλές ώρες για να διαβάζω πολλά blogs εδώ στο steemit και να καταλάβω την σκέψη των ανθρώπων που εργάζονται για την εξέλιξη αυτής της πλατφόρμας. Η καινοτομία και η επινοητικότητα που παρατηρώ είναι συγκλονιστική !!
Καλή συνέχεια σε όλους και εύχομαι κάθε επιτυχία στους στόχους σας!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Πραγματικά είναι ένας νέος κόσμος που θα δεις ότι πάντα έχεις κάτι να μάθεις και κάτι τόσο καινούριο, έχουμε την ευκαιρία να το διαμορφώσουμε με τη συμβολή μας σε αυτό.
Καλή επιτυχία και μπράβο που αφιερώνεις χρόνο για διάβασμα!
Να δω πότε θα αφιερώσω χρόνο για γράψιμο...
Ίσως το δυσκολότερο είναι η θεματολογία.. Ξεκίνα απο κει και ο χρόνος μετά θα βρεθεί :)
Καλημέρα Κατερίνα πολύ χρήσιμο το ποστ σου για τους Έλληνες steemians ! Καλή συνέχεια!
Ευχαριστώ για την επίσκεψη και το σχόλιό σου! Καλημέρα! 🌞
Θα προτεινα στους νεοεγγεγραμενους να βγουν απο το καβουκι τους και να συγχρωτιστουν με πιο παλαιοεγγεγραμενους. :)
Κατερίνα πολύ ωραίο!
Τώρα νομίζω είσαι έτοιμη για ένα γραφείο συνοικεσίων kαι εντός και εκτός του steemit!!… :PPP
Κοίτα, αν δω οτι δεν εχει επιτυχια, θα το κλεισω :p
Σκοπός είναι να γνωριστούν οι νέοι μεταξύ τους, και με τους παλιούς και να πάρουν μερικές συμβουλές για τα πρώτα βήματα :) Αν δω ότι δεν ... ίσως δεν το ξανακάνω, θα δουμε :)
Είναι πολύ καλή ιδέα!!! Δε ξεχνάω κι εγώ πως ξεκίνησα.. ήμουν έτοιμος να το παρατήσω…μέχρι που βρέθηκες εσύ και με βοήθησες (μαζί με την Νουλη).. κι αυτό που κάνεις είναι μεγάλη βοήθεια σε έναν που ξεκινάει τώρα..