Elmalı Mini Turta

in #food3 years ago (edited)

Elmalı mini turta:

elmali turta.jpg

Malzemeler: (6 adet için)
1 su bardağı un
Yarım çay bardağı pudra şekeri
2 yemek kaşığı tereyağı
1 yumurta sarısı
1 çay kaşığı tarçın
İsteğe bağlı olarak ceviz

Elma için:
1 yemek kaşığı tereyağ
2 yemek kaşığı şeker
1 su bardağı su
1 elma (Dilerseniz armutla da deneyebilirsiniz.)

Yapılışı:
Turta hamuru için tereyağı, pudra şekeri ve tarçını karıştırıyoruz. Yavaş yavaş ununu ekleyerek hamur ele yapışmayacak kıvama ulaşana kadar karıştırmaya devam ediyoruz. En son da yumurta sarısını ekliyoruz ve iyice içine yediriyoruz. (Eğer un eklememize rağmen hamur hala cıvıksa biraz daha un ekleyebilirsiniz.) Hamuru 10 dakika buzdolabında bekletiyoruz. Bu sırada elmaları hazırlamaya başlayabiliriz.
Elmaları ince ince dilimler halinde doğruyoruz. Bir tavada tereyağ ile şeker kavuruyoruz, 2-3 dakika kavurduktan sonra üzerine su ekliyoruz. İnce dilimler halinde doğradığımız elmaları bu şekerli su karışımının içerisine atıp yumuşayana kadar bekletiyoruz. Yumuşayan elmalardan 3 ince elma dilimini uçları üstüste gelecek şekilde yanyana dizip bir ucundan diğer ucuna kadar sararsanız gül görünümünü elde edeceksiniz. 6 adet turta için 18 elma dilimine ihtiyacımız olacak.
Hamuru buzdolabından çıkardıktan sonra kalıba yerleştiriyoruz. Üzerine isterseniz ceviz ekleyip sonrasında gül şekli verdiğimiz elmaları yerleştiriyoruz.
180 derecelik fırında yaklaşık 30 dakika bekletiyoruz. Ve hazıır😋