Yemek Fotoğrafı Çekmeyi Seviyorum

in food •  last year  (edited)

Evet yemek yemek güzel bir aktivite veya ihtiyaç her ne derseniz diyin. :) Herhalde benim ile aynı düşüncelere sahip olan bir çok kişi vardır.

Rubas (1).jpg

Yemek fotoğrafçılığının bu kadar keyifli olmasıyla birlikte çekilmesi ve işlenmesi zordur. Ben genelde çekimlerimde yemeği kim hazırlamışsa yanımda olmasını ve bana onu tanıtmasını isterim. Neticede tanımadığım bir şeyi güzel çekemem veya onu iyi bir şekilde yansıtmam imkansız olur. Ortaya çıkan bir ürün var ve nasıl durması, nasıl görünmesi gerektiğini sıfırdan hazırlayandan başkası bilemez.
Rubas (112).jpg
Geçenlerde bir yerde okudum diyorki;

-Yemek sete geldikten sonra dumanı üstünde iken fotoğraf çekeceğiniz maksimum 30 saniyeniz var. Yemek ne kadar taze olursa fotoğrafınız o kadar güzel gözükecektir unutmayın.
Yani yemeğin taze gözükmesi veya buharının üstünde olması için hızlı olmak benim için çok bir anlam ifade etmiyor, bunu yakalamak için teknikler/detaylar var, ve bunlar uygulanmalı. Ben de genelde çok hızlı davranıyorum ama benim amacım soğumadan hemen yemek için :) Evet itiraf ediyorum yemek çekimi olduğu zamanlarda 1 gün öncesinde kendimi buna hazırlıyorum aç kalıyorum :)
Rubas (104).jpg

Hadi bir anım var anlatayım sizlere;
Sene 2010 sanırım, bir telefon geldi, sürekli yemek yediğim bir restaurant benden yemek çekimi yapmamı istedi neyse gerekli görüşmeleri yaptım (fiyat vs) anlaştık. Aylardan ramazan :) açlık zaten gün içerisinde zirve yapıyor ama bu benim fiyatı uygun tuttuğum anlamına gelmiyor. :) Çekimi iftardan sonra yapacağımı kendilerine ilettim onlarda çok iyi olacağını söylediler.
22:00 da çekime başladım ama iftarıda sadece çorbayla geçirmişim, Neyse ben dahil ekip olarak 5 kişiyiz. Normalde ekip bu kadar kalabalık olmazda yemek sözüm olanları da aradan çıkartırım diye düşündüm :))) Şaka şaka öyle bir şey yok tabiki. Fazladan gelenler sadece izlemeye geldiler. (İnanmadığınızı biliyorum anlayın işte yemekler çöpe gitmesin diye çağırdım :)) )
Rubas (91).jpg
Neyse başladık çekime başlangıçlar, ara sıcaklar, salatalar, ana yemekler, tatlılar vs. (70-80 adet yemek) Ben yılların vermiş olduğu tecrübe ile hemen başlamadım. Seçici davranıyorum. Gece 03:00 oldu ben bir yedim bir yedim anlatamam, dedim su koymayacak mısınız menüye getirin onuda çekeyim :)) niyet edecem çünkü artık suya ufacık boşluk kaldı. :)) dolsun istemiyorum.

Çekim bitti, İstiklal caddesinden meydana doğru yürümeye başladık ben kendimde değilim. Uyku da var hafiften, kemeri de çıkardım artık pantolon da düşüyor bir yandan.:))) Bindim arabaya eve geçtim, ertesi gün tabii birazda geç kalktım :))
Rubas (47).jpg

İftarda su içtim sadece su :) hani boşluk oluşmuş midem de ama oda su ile doldu bitti.
Anneleri bilirsiniz ısrar ısrar ;
ye ne oldu niye yemiyorsun :)
anne ben dün gece çekim yaptım ya orda yedim.
Orda yediğinden ne olacak hadi bak çorbanı iç :)
Anlatamıyorum ki, Anne ben dün gece bir yemek ayini vardı ona katıldım da... :)

Gece sahurda ancak çorba içebildim, ertesi gün iftarda ise normale döndüm.
Rubas (131).jpg

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Allah kimseyi açlıkla sınamasın ve şu an da yer yüzünde bir lokma ekmeğe muhtaç kim varsa Allah yardımcısı olsun...

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Keyifli bir post olmuş 😊

·

Teşekkürler 😊 👍🏼

Geç saatte yine de aklımıza yemek getirdin cidden :) Hepsi çok leziz görünüyor. Teşekkürler.

·

:) evet biraz öyle oluyor baktıkca acıkıyor insan.

Tebrik Ederiz! Bu Paylaşımınız'da 'destektr' Tag'ını Kullandığınız İçin Upvote Ve Resteem Kazandınız.

@destektr Yeni Türk Steemit Topluluğununa Destek Olmak Adına Hayata Geçirilen Bir Projedir.
Herhangi Bir Karşılık Ve Ödeme Talep Etmeden, Sadece 'destektr' Tag'ını Kullanan Ve @destektr'yi Takip Eden Herkesi Upvote Ve Resteem Yapar.

PhotoText-1521414670653.jpg

Lütfen Bu Hizmeti Sürdürmeye Ve Bundan Sonra Verdiğimiz Desteklerden Daha Yüksek Oy Oranı Alabilmeniz İçin, Oylama Gücümüzü Artırmaya Yardımcı Olmak Adına Alttaki Linkler'i Tıklayarak Çok Az'da Olsa Bağışta Bulunmak İstermisiniz.
(0.010 SBD) - (0.020 SBD) - (0.050 SBD) - (0.100 SBD) - (0.200 SBD) - (0.500 SBD) - (0.750 SBD) - (1.000 SBD)
Tüm Bağışlarınız SP Kiralamak İçin Kullanılacaktır. @destektr'ye Verdiğiniz Önemden Dolayı Çok Teşekkür Ederiz!