ETHEREUM CLASSIC VISION

in etherium •  13 days ago

0.png

Merhabalar bu yazımda sizlere 11 Ocak 2019 tarihinde gerçekleşecek olan Etherium Hard forku ( tamamlandıktan sonra yeni bir coin oluşan çatallanma türü ) sonrası yaratılacak olan Etherium Classic Vision tokeni hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Blockchain ve Etherium

Blockchain teknolojisi yeni dünyanın en önemli gelişmelerinden birisi oldu. Merkeziyetsiz oluşu , gizliliği ve transfer hızı ile kripto paraların yavaş yavaş tüm dünyada hızla yaygınlaşmasına neden oldu. İlk kripto para olan Bitcoin bu özellikleri taşıyordu ama transfer hızı ve maliyeti kendisinden sonra ortaya çıkan ve işlem süresi daha kısa olan bazı yazılımların da popüler olarak değer kazanmaya başlamasına neden oldu. Vitalik Buterin tarafından yaratılan açık kaynak kodlu akıllı sözleşmeler (Smart contract) kullanarak kod taşıyan Etherium da bunlardan biri ve halen en değerli kripto paralar arasında en üst sıralarda yer almaktadır. Sonradan ortaya çıkan bir çok proje Etherium blockchain teknolojisini kullanmaktadır.

Ancak Etheriumun da bazı zayıf noktaları vardı. Ölçeklendirme ve güvenlik problemleri bunların başında yer almaktadır. Hala yeterince hızlı değildi ve güvenlik açıkları sebebiyle hack saldırılarına maruz kalıyor ve bu saldırılar sonucu çalınan Eth coinler sahiplerine büyük zararlar veriyordu. Bu problemi çözmek için Etherium ağındaki ilk büyük hard fork gerçekleşti ve Etherium Classic ortaya çıktı ve o da yine çok değerlenerek yatırımcılarını güldüren bir yazılım olmayı başardı.

Etherium Classic Vision

Etherium topluluğunun bir kısımı geleneksel olarak hala ilk block zinciri benimsemiş ve korunması gerektiğini düşünse de, bir çok düzeltmeye ihtiyacı olduğunu düşünen grup içerisindeki bazı yazılımcılar ise Etherium Classic ağında yeni bir hard fork düzenleyerek Etherium Classic Vision’ı ortaya koymaya karar verdiler. Etherium Classic geliştiricilerinin finansal problemler nedeni ile gelişimi yapamayacak olmaları bu hard forkun yapılmasındaki diğer bir nedendir.

Ekran Alıntısı 10.PNG

11 Ocak 2019 da gerçekleşecek olan hard fork sonrası ortaya çıkacak olan Etherium Calassic Vission’ın özellikleri nelerdir, hangi problemlere çözüm üretmeyi amaçlamaktadır?

Ölçeklenebilirlik

Klasik blockchain teknolojisi ürünlerinin en büyük sorunlarından birisi her bir bloğun taşıyacağı işlem sayısının sınırlı olması idi. Bu da hızın arttırılamayacağı anlamına geliyor. Etherim Classic Vision (ETCV) bu soruna çözüm getiriyor.

Merkeziyetçilik

ETCV madencilik işletmelerinin büyütülerek kripto paraların büyük çoğunluğunun bir veya birkaç kişi ya da kurumun elinde bulundurulmasının önüne geçecek şekilde sistem geliştirmeleri yapmıştır.

Hız ve maliyet problemleri

Akıllı sözleşmelerde Depolama ücreti olmayacak.

Etheriumdan 1000 kat daha hızlı işlem yapılabilecek.

Kendi işlemleri için akıllı sözleşmeleri kullanan uygulamalar yani dapp (distributed applications : dağınık uygulamalar)’ler için IPFS ( dağınık serverlar) entegrasyonu sağlanacak.

Madencilerin gelirleri garanti edilecek.

Bu çözümler kripto para kullanıcıları ve madenciler için çok önemli geliştirmeler olarak görülüyor.

Ethereum Classic Vision (ETCV) geliştiricileri, tüm Etherium sahiplerine, 11 Ocak 2019 saat 20: 00'de gerçekleşmesi beklenen hard forktan sonra ücretsiz ETCV paraları vereceklerini garanti etmektedir. 11 Ocak tarihinden önce Kişisel cüzdanlarda ( Myetherwallet, Coinomi, Ledger Nano vb.) bulundurulan her bir Etherium için 3 adet ETCV verilecektir. Borsalarda tutulan Etheriumlar için ETCV kazanımı söz konusu değildir.

Ayrıntılı bilgi için ziyaret ediniz : https://ethereumcv.io/

Twitter : https://twitter.com/eth_cv

Github : https://github.com/ethereumclassicvision

Telegram : https://t.me/ethereum_classic_vision

Hard fork Ethereum — Ethereum Classic Vision — 11.01.19

Whitepaper: https://ethereumcv.io/whitepaper.pdf

Website: https://ethereumcv.io/#subscribe

BitcoinTalk profile link: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=2271210

BitcoinTalk username : yurtsever0

Myetherwallet : 0x0628E4A50a7c54C548F899E93F931796953d3a080.png

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Congratulations @denizist! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You received more than 250 upvotes. Your next target is to reach 500 upvotes.

Click here to view your Board
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!