Zper - Merkezsiz Ekosistem

in #ethereum3 years ago

Zper - Merkezsiz Ekosistem

z1.png

Zper projesi P2P yani eşten eşe finans için merkezsiz bir ekosistem vaadiyle karşımıza çıkıyor. Blokzincir teknolojisi hayatımıza girdiğinden beri merkezi sistemlerin zaaflarını görür olduk ve hata yapabilen, manipüle edilebilen insan faktörünü ortadan kaldırarak finans sistemini eşten eşe, yani kişiden kişiye direk olarak, aracıları ortadan kaldırarak oluşturmanın daha iyi olacağını deneyimleyerek öğrendik.

İçinde bulunduğumuz dönem merkezsiz platformların yükselişe geçtiği ve ilginin her geçen gün arttığı yeni bir dönem ve bu yönde ilerleyen projelerin başarılı olduğuna tanıklık ediyoruz. Ethereum'un buluşuyla birlikte akıllı kontrat sistemleri hayatın her alanında kendine gerçekten uygulanabilir bir kullanım alanı yaratıyor. Kira kontratlarından sözleşmelere, noterin yaptığı tüm işlemlerden kimseye bağlı olmayan teknik kurulumlara kadar her yerde bunları kullanabiliyoruz. Bu yeni teknoloji sayesinde bankaya ihtiyaç duymadan kredi çekebilecek, merkezi borsaya ihtiyaç duymadan paralarımızı takas edebileceğiz.

Zper de Ethereum altyapısını kullanarak akıllı kontratın ve kendi tokeninin getirdiği gücü sonuna kadar kullanmaktan çekinmiyor. Küresel P2P finans marketleri 200 milyar dolarlık bir pazara dönüşmüşken Zper'in bundan almak istediği pay oldukça açık görünüyor. İnsanların belli bir otoriteye bağlı kalmadan merkezsiz olarak görmek istediği pazarlardan biri de P2P finans marketleri ve Zper bu konuda ön plana çıkan proje konumunda bulunuyor. Sadece Kore'deki P2P marketinin değeri 3 milyar dolarla ölçülüyor. Zper token de Kore'den çıkan bir platform ama küresel piyasaya oynama konusunda oldukça kararlılar.

Detaylı bilgi edinmek için websitesini buradan ziyaret edebilirsiniz: https://zper.io/
Teknik bilgi almak için whitepaper'ı buradan okuyabilirsiniz: https://zper.io/paper/Whitepaper_Eng.pdf

Token Satışı Hakkında

Ana satış 23 Nisan'da başlayacak yani daha 5 gün var. KYC yapmanız gerekiyor ayrıca Whitelist olmalısınız. Bunun için websitesine girip Whitelist bölümüne tıklayın. Çıkacak formu doldurun. Burada Zper'de hesap açtığınız mail adresiniz ve yatırım yapmayı düşündüğünüz Ethereum miktarını giriyorsunuz. Whitelist olduktan sonra yatırım yapabileceksiniz. 16 Mayıs'a kadar yatırım yapabilirsiniz.

Ön satışta 1 ETH = 20800 ZPR ve 19200 ZPR fiyatlardan satış gerçekleşti. 2. aşama satışlarda 1 ETH = 17600 ZPR kuru bulunuyor ve son aşamada yani ana satışta 1 ETH = 16000 ZPR olacak. Merak etmeyin ilk satılan ön satış tokenleri 3 ay boyunca kilitli kalacak ve bu sayede indirimli fiyattan token sahibi olan erken gizli yatırımcılar coinleri anında dumplayıp pazar fiyatına etki edemeyecek.

ICO satışında minimum 0.1 ETH yani 200 liralık bir yatırım yapmanız mümkün. Bu da küçük yatırımcıların gelmesini istiyorlar demek oluyor. Yatırımlar yalnızca Ethereum ile yapılıyor.

Ekip üyelerinden kurucu ortak JB Kim Olley Funding'in CEO'su, Sean Park FUNDA'nın CEO'su, George ise Union VNC'nin CEO'su. Tüm ekip ve danışmanlar Kore'de özel sektörde önemli görevleri bulunan isimler, P2P finans sektörünün içinden gelmiş, piyasaya hakim kişilerden oluşuyor.

Ekip üyelerinden biri hakkında çıkan haberlere karşı Zper'in Medium hesabından açıklama yapıldı. Güven kaybı yaşayan erken yatırımcılara refund yani geri ödeme imkanı sunuluyor. Projeye inanmayan parasını geri alabilir, biz bize inananlarla devam edeceğiz mesajını çok açık şekilde vermişler. Açıklama metninin tamamını buradan okuyabilirsiniz: https://medium.com/@zper/the-2nd-announcement-at-team-zper-important-8f565b5e3d6a

Youtube tanıtım vidyosunu buradan izleyebilirsiniz:

Kore'den çıkan ürünler genelde iyi olur. Kripto para dünyasında da sözü geçen ülkelerden biri şüphesiz Kore'dir. Hem kendi borsalarındaki hacim hem kendi toplulukları olsun her zaman ilk sıralarda yer alırlar. Kore'den çıkan bu projenin başarılı olmaması için pek fazla neden göremiyorum. Her zaman olduğu gibi kaybedince üzülmeyeceğiniz miktarlarla yatırım yapın. Bol kazançlar dilerim.
Yazımın her hakkı saklıdır. Kopyalamaya çalışanlar hakkında her türlü yaptırım uygulanacaktır.

ingiltere

Sort:  

tokenleri niye dağıtmadılar?