Etherdelta Kullanımı

in etherdelta •  2 years ago 

Merhaba, bu yazımda size etherdelta borsasının nasıl kullanıldığını anlatacağım. Çok karışık gelse de kullanımı gayet basit bir borsadır. Yalnız dikkat etmemiz gereken birkaç nokta var.

Öncelikle etherdelta.com adresine giriş yapıyoruz. Yeni bir hesap açabilirsiniz ya da elinizde private keyi olan bir ethereum hesabını buraya aktarabilirsiniz.

Yeni hesap açmak için ekrandaki new accounta tıklayın !

1.png

Size bir ethereum adresi birde bu hesaba erişim için kullanacağınız size özel olan private key verecektir.(BU İKİSİNİ SAKIN KAYBETMEYİN, BİR YERE KAYDETMEYİ UNUTMAYIN.)

Hesabımızı buraya import etmek istersek ise import account u seçip ethereum adresini ve bu hesabın private key ini girerek hesabımıza giriş yapmış oluruz.

Öncelikle işlemlerin hızlı gerçekleşmesini sağlamak için GAS değerini 8-21 arası bir değer girebilirsiniz. Daha da hızlı gerçekleşmesini isterseniz bu değeri daha yüksek yapabilirsiniz. Benim tavsiyem 21 yapmanız.

3.png

Bu borsada işlem yapabilmek için etherdelta hesabınızda en az 0.002 eth olması gerekiyor. Fee(ücretler) buradan karşılanıyor. Deposit işlemini ekrandaki bu kısımdan yapıyoruz. Amount kısmına göndereceğimiz eth miktarını giriyoruz ve deposit e tıklıyoruz.

2.png

Etherdelta hesabımıza eth transfer ettikten sonra sıra geldi borsada al-sat işlemi yapmaya.

İlk olarak hangi token için işlem yapacaksanız onu seçin . Ben anlatımı MTH (Monetha ) üzerinden yapacağım.
4.png

Daha sonra hesabımızda bulunan tokenin etherdelta hesabımıza da deposit etmemiz gerekiyor. Bunun için ne kadar MTH transfer edeceksek onu yazıp deposit e basmamız gerekiyor.

5.png

Etherdeltaya tokenlerin gelmesi biraz zaman alabiliyor. Tokenler geldikten sonra tokenin eth olarak kaçtan satılıp ya da alındığını bu kısımdan görebilirsiniz. Yeşil renkli olanlar tokeni satın almak isteyenleri ben bu tokeni bu fiyattan alacağım dediği kısımdır. Kırmızı olanlar ise tokeni satanların ise ben bu fiyattan satacağım alan varsa bu fiyattan alsın dediği kısımdır.

Hemen alış veya satış yapmak isterseniz buradaki değerlerden hemen işlem yapabilirsiniz. Yada New order kısmından yeni satış ya da alış emri verebilirsiniz.

6.png

Güncel kurdan 1500 MTH satış yaparsam 0.766 ETH değerine karşılık geliyor.

7.png

Satış emri verildikten sonra etherdelta kısmına ETH gelene kadar bekleyeceğiz. Bu işlem yine 10-15 dakika sürüyor. Tabi bu seçtiğimiz GAS değerine göre değişiyor.

ETH geldi şimdi sıra onu etherdeltadan kendi cüzdanımıza withdraw etmeye yani çekmeye.
Etherdeltadan en az 0.00375 ETH çekebiliyoruz. (Güncel durum bu ilerde artıp azalabilir). Ne kadar ETH çekeceksek onu girip withdraw a basıyoruz.

Aynı şekilde satın aldığımız tokenleri de yine bu kısımdan tokeni seçerek çekebiliyoruz.

9.png

İlk yazım olduğu için hatam varsa affola :)

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Sırf Monetha almak için MyEtherWallet'ımı import etmiştim ancak 0.45 Ether yukarda gözükmesine rağmen Monetha alamamış ve sinirlenip Ether'leri geri çekmiştim. Çok kötü bir sistem bence. Kötülük aslında kullanıcı dostu bir tasarım arayüze sahip olmamasından kaynaklı biraz da.

Evet sistem olarak çok hantal ve kötü bir tasarım olmuş ama kullanımı o kadar zor değil. Takıldığınız noktaları sorabilirsiniz hocam yardım edebilirim

Congratulations @bilcoin! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

You made your First Comment

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

By upvoting this notification, you can help all Steemit users. Learn how here!

Hocam paylaşım için teşekkürler, çok faydasını gördüm.

Ben teşekkür ederim faydalı olabildiysek ne mutlu bize :)

hocam çok güzel bir yazı olmuş eline sağlık. Bir sorum olacaktı. Mesela benim ETG hesabımda para mevcut bunu nasıl başka bir siteye ETG olarak aktarabilirim?

Dediginiz token ethereum gold galiba. Gas ucretini karsilamak için eth adresinizde bir miktar eth bulunması lazım. Bu siteden minimum ne kadar bulunması gerektiğini görebilirsiniz. Ayrica transferin kac dakikada gerçekleşebileceğini görebilirsiniz. https://ethgasstation.info

Transferi etherdelta üzerinden son resimde görünen transfer kısmını seçerek yapabilirsiniz. Adres kismina yollayacağınız borsadaki etg adresinizi yazın