Bol Köpüklü Kahve

in #esteem4 years ago

Bir fincan kahvenin 40 yıl hatrı köpüğünde saklı olsun. Bol köpüklü kahvenin sırlarını herkes bilsin istedim :)

image

Öncelikle her fincan için bir tatlı kaşığı kaşığı Türk kahvesi, cezveye koyulur. Şeker miktarı ise kişilerin tercihine bağlıdır. Kahvenin taze çekilmiş ve hava almadan muhafaza edilmiş olması önemli. Kahve uzun süre beklemişse o kahveden pek hayır gelmez.

Sonrasında fincan ile kisi sayısı kadar su eklenir. Her fincan için yeterli miktarda su koyulur. Su içme suyu olur kahvenin tadı daha güzel olur. Hatta su soğuk olursa kahvenin daha da köpüklü olduğuna dair söylentiler var fakat hiç denemedim. Eğer kahvenizin daha köpüklü olmasını istiyorsanız buzdolabından çıkmış soğuk su daha da etkili olacaktır.

Kahve şeker ve su üçlüsü bir güzel karıştırılır. Ardından cezve ocağa alınır. En önemli detay kahvenin kısık ateşte pişirilmesidir. Eğer hemen kaynarsa köpüksüz ve tadını iyi almamış bir kahveniz olur. Kahveyi hiç karıştırmadan köpüğünün olmasını bekleyin.

Kaynamaya yakın oluşan köpükler tek tek fırçalama paylaştırılır. Tüm köpük alındıktan sonra bir kez güzelce kaynatılıp fincanlar ile kahve buluşur. Afiyet olsun. :)

Coin Marketplace

STEEM 0.24
TRX 0.08
JST 0.041
BTC 28973.41
ETH 1786.76
USDT 1.00
SBD 2.51