Prowadzenie social mediów w esporcie - 3 główne aspekty

in #esports-polishblog6 years ago


Muszę przyznać, że wpisów na temat social mediów było już kilka na tym blogu. Większość z nich dotyczyła jednak samego fanpage'a facebookowego. Tym razem skupiłem się na ogólnych poradach, które możecie wykorzystać praktycznie do każdego konta społecznościowego. Oczywiście całość jest uzupełniona o przykłady stricte esportowe.

Nie ma ludzi, którzy wiedzą wszystko

Jeżeli zagłębicie się trochę w tematykę social mediów, to bardzo szybko zrozumiecie, że nie ma chyba na świecie osoby, która rozumiałaby ten fenomen w 100%. Oczywiście twórca, dajmy na to - Twittera, będzie wiedział jak działają poszczególne algorytmy w jego aplikacji, ale nie jest w stanie przewidzieć, w jaki sposób wykorzystają je sami użytkownicy. To powoduje, że o ile można stosować się do pewnych założeń, to nie zawsze muszą się one sprawdzać.

1. Systematyczność w publikowaniu nowych treści

Nie zmienia to jednak faktu, że social media dość mocno bazują na kilku podstawowych filarach. Jednym z nich jest systematyczność w publikowaniu treści. Jeżeli masz fanpage drużyny esportowej, to sytuacja w której przez 2 tygodnie fani nie mają żadnych nowych informacji o poczynaniach Twojego zespołu, jest zwyczajnie niedopuszczalna. Podstawową funkcją social mediów jest publikowanie komunikatów w celu komunikowania się z osobami, które interesują się tym co robisz. Jeżeli nie przekazujesz im informacji na temat tego, czym się w danym momencie zajmujesz, to automatycznie spada zainteresowanie twoimi działaniami.

Publikując systematycznie nowe posty, należy pamiętać także o odstępach. Nie radziłbym publikowania w tym samym czasie 2 postów, ponieważ będą one wzajemnie ucinały sobie zasięgi. O wiele lepszym rozwiązaniem jest publikacja jednego i dopiero - powiedzmy po 2 godzinach wrzucenie kolejnego. Oczywiście jeżeli na twoim fanpage'u udostępnia się dużo treści, to odstępy muszą być automatycznie krótsze.

2. Ilość publikacji oraz udostępnień

Innym elementem, który powinien być dla Ciebie ważny, gdy prowadzisz profil w social mediach, jest ilość publikowanych przez Ciebie postów. I mówiąc postów, mam tutaj na myśli nie tylko Twoje treści (wpisy, linki, grafiki, filmiki etc.), ale także rzeczy, które udostępniasz z innych stron. Okazuje się, że minimalna ilość, która pozwala Ci optymalnie wykorzystywać swoje organiczne zasięgi, to około 3 publikacje/udostępnienia na dzień. Dużo? Może się tak wydawać z początku, ale jest to do zrobienia.

Co się stanie, jeżeli będziesz udostępniał mniej lub więcej postów? W pierwszym przypadku, najprawdopodobniej nie uda Ci się zagospodarować swoich fanów w odpowiedni sposób. Twoje posty będą mniej widoczne, więc mniej osób będzie się interesowało twoimi poczynaniami. W drugim przypadku - ciężko przewidzieć. Większa ilość publikacji, to w teorii większe zasięgi wśród osób obserwujących Twoje konto. Może się jednak okazać, że udostępnianych treści będzie zwyczajnie za dużo i zamiast utrzymywać dotychczasowych fanów, zaczniesz ich tracić.

Czy należy publikować najbardziej idiotyczne posty, jakie przychodzą ci do głowy? Niekoniecznie, aczkolwiek wiele w tej kwestii zależy od tego, jakie preferencje mają twoi odbiorcy. Jeżeli nie mają problemu z pojawianiem się tego rodzaju treści, to możesz sobie pozwolić na podobne wstawki w przyszłości. W innym wypadku, możesz zrazić swoich fanów do siebie i do własnych sociali.

Należy także pamiętać, że ilość udostępnianych postów, przekłada się głównie na utrzymywanie dotychczasowych obserwatorów. Nowych użytkowników pozyskujesz poprzez ciekawe materiały, które zmuszają czytelników do określonych reakcji. Z tym wiąże się trzeci punkt.

3. Aktywność w social mediach

Jeżeli przypatrzysz się działaniom większości organizacji esportowych lub bardziej znanym markom, które posiadają aktywne social media, to dość szybko zauważysz, że ograniczają swoje działania do własnych: kont, fanpage'y, kanałów itp. Jest to duży błąd. Co prawda może być to związane z chęcią zachowania pewnej neutralności w stosunku do innych użytkowników. Efektem ubocznym jest jednak zamykanie się na otoczenie zewnętrzne, z którego przecież chcesz pozyskiwać nowych fanów. Bogatsze przedsiębiorstwa mogą sobie rekompensować te straty za pomocą finansowania kolejnych kampanii reklamowych. Zakładam jednak, że prowadząc fanpage drużyny lub organizacji esportowej, nie masz takich środków. Ewentualnie wolałbyś przeznaczyć te pieniądze na coś innego np. na kolejny bootcamp dla zawodników. Jak więc prowadzić social media, tak żeby nie zamknąć się tylko na własnych odbiorców?

Odpowiedź jest prosta. Wystarczy komentować posty - także u innych. Bardzo wiele osób zajmujących się fanpage'ami zapomina o tym, że social media bazują na komunikacji oraz wymianie poglądów i informacji. O ile więc metoda Push (publikowane nowych postów) jest przydatna, to dopiero w momencie, gdy zaczniesz brać udział w dyskusjach pod własnymi postami lub pod wpisami innych użytkowników, będziesz w stanie wykorzystać pełny potencjał tych mediów. Zwykłe pogratulowanie zwycięstwa w meczu lub życzenie powodzenia w związku z dokonaną zmianą w składzie, da ci czasami więcej, niżeli kolejne 10 postów opublikowanych na własnym fanpage'u.

Bonus: Odwaga jest w cenie

Dla niektórych z was wyda się to dziwne, ale osobiście uważam, że w prowadzeniu social mediów liczy się pewnego rodzaju odwaga. Każdy z wyżej wymienionych podpunktów będzie działał tylko i wyłącznie, jeżeli zaczniesz aktywnie korzystać z profili własnych: drużyn, organizacji, portali esportowych. Nie należy bać się negatywnych reakcji - te mogą pojawić się zawsze. Trzeba jednak umieć pokonać strach: zamieścić komentarz, udostępnić post etc. Tylko dzięki temu jesteś w stanie rozwijać swój projekt w wybranym przez siebie kierunku.



Posted from my blog with SteemPress : http://ingaming.com.pl/prowadzenie-social-mediow-w-esporcie-3-glowne-aspekty/

Coin Marketplace

STEEM 0.17
TRX 0.15
JST 0.028
BTC 61651.16
ETH 2369.36
USDT 1.00
SBD 2.50