Crusader Kings II — Fee to Play

in #engrave5 years ago


Moim zdaniem najlepsza gra wszechczasów. Dostępna od wczoraj za darmo na platformie Steam.

https://store.steampowered.com/app/203770/Crusader_Kings_II/

Premiera gry odbyła się 4 lutego 2012 roku i do tej pory nie ma gry strategicznej, która mogłaby nawiązać z nią walkę. Oczywiście są jeszcze inne produkcje studia Paradox Interactive jak Hearts of Iron IV, Europa Universalis IV. HoI oczywiście jest super, jednak moim zdaniem sporo mu brakuje do CK. EU też fajne, ale mi najbardziej podobała się druga część tego tytułu.

Ważna sprawa, żeby pograć w Crusader Kings II, sprawdź wymagania sprzętowe. Te podane na Steam, są z 2012 - chyba. Gra znacznie zmieniła się od tego czasu. Powiem szczerze na moim dwuletnim i7, 16 GB RAM, przy dłuższej rozgrywce zaczyna przycinać, co jest irytujące. Oczywiście mam kilka DLC:

Way of Life

Charlemagne

The Old Gods

I te trzy dodatki jednak warto mieć, bo znacznie wzbogacają rozgrywkę. Zwłaszcza jak chcemy grać, którym z rodów królestwa Polski. Charlemagne pozwala np. rozpocząć rozgrywkę już 769 roku, czyli w czasach jak na naszym terytorium panował poganiam. The Old Gods pozwala grać krajami pogańskimi. Oczywiście cenami ze Steam nie ma się co sugerować, dodatki z pewnością można kupić taniej.

Wspaniała symulacja zarządzania wybranym rodem szlacheckim. Co pewnie wiele osób wkurzy, ale nie ma Wielkiej Lechii. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by pod naszymi rządami powstało właśnie takie imperium. Rozciągające się od ziem portugalskich, przez Afrykę po Bliski Wschód. Poziom trudności też od 2012 wzrósł, poziom inteligencji graczy sterowanych przez komputer się poprawił. Co smutne to polski wydawca, chyba się wycofał i nie dostarcza już tłumaczeń. Co przynajmniej dla mnie stanowi problem, ponieważ nie wszystko jest dla mnie zrozumiałe.

W grze istotnych jest kilka elementów, oczywiście najistotniejszym jest umiejętność prowadzenia wojen. Jednak kilka innych ważnych aspektów, których nie możemy zawalić. Musimy zadbać o dziedziczenie, aby mieć zawsze następcę, by w radzie dziedziczenia nasze terytorium się nie rozpadło. Musimy zwracać uwagę na religie, krucjaty, święte wojny i jihad, trzeba też rozwijać nasze posiadłości gospodarczo i poszerzać zasięg naszej kultury. Jest jeszcze zarządzanie dworem, prowadzenie intryg, zawieranie sojuszy... gra jest tak wszechstronna, że można o niej mówić że to jest w jakimś sensie symulacja, a z pewnością gra z aspektami edukacyjnymi.

Dla osób które jeszcze nie grały, polecam obejrzenie game playów, można wybrać jeden poniższych:

Repus (2019): Crusader Kings 2 PL Polska Role-Play


ThrashingMadPL Streamy (2018): Crusader Kings 2 z Holy Fury - Imperium Mali


Forien (2018): Crusader Kings II – Legenda Słowian


Pulchny Niedźwiedź (2015): Crusader Kings 2 - Etniczna DynastiaPierwotnie opublikowano na Fat.Music. Blog na Steem napędzany przez dBlog.

Coin Marketplace

STEEM 0.18
TRX 0.14
JST 0.029
BTC 57800.38
ETH 3127.30
USDT 1.00
SBD 2.40