Synesthesia - Meditation and Relaxation Music

in #dsound6 years ago


Hey DSound-ers 😃

Today I'm uploading Synesthesia - the track that was designed to help to go into a deep relaxing meditation state. It can also be used for power nap or for general relaxation.

I hope you like it.

Peace✌️ and Love😍

Marcin @ronimm► Listen on DSound

► Listen from source (IPFS)

Sort:  

Power nap! Now you are singing my song. I love the siesta in the middle of the afternoon. It is both reward for being an entrepreneur, and good for me!

I have one problem though. My computer mine and have this annoying false alarm that I am disconnecting an HD sound component when I really am not. So, it occasionally gets interrupted by damn Windows.

gotta get me a blue tooth speaker for my ronimm naps.

Hmm, I would suggest to go for iPod nano and small earbuds. It works well for me. No interruptions, portable, lightweight and it always does the job when needed. And most importantly it is a great wee set for a power nap ; -)

Jesli chodzi o synestezje to to jest pierwszy czarno-bialo-turkusowy track jaki slyszalem :) bass jest tradycyjnie czarny a szumy biale. Pady sa czerwono pomaranczowe ale klimat utworu przykrywa calkowicie pomarancz zimnym, swiecacym i blyszczacym turkusem tak ze nie widac oryginalnego. Zeby byly pomaranczowe trzeba by je odseparowac :D w sumie to klimat robi padom ich negatyw !! :D niezle posrane :) zaladowalo mi sie do 8 min wiecej nie sprawdze teraz. synestezja czasem jest fajna ale czasem wk*rwia :D

No nieźle, nieźle... :-) Pytanie nasuwa się samo... Kolega też na kwasie? 🤣 Nieżle posrane mialo być i było to ogolnie spowodowane, że przez ostatnie pare dni miałem jakiś dziwny klimat. Taki lekko shizowy autystyczny lol

Nie no po kwasie nigdy nie jest tak ladnie jak tu :D mam cos na ksztalt synestezji. Czesto widze w glowie kolory, niektore instrumenty maja zawsze ta sama barwe, czasami czuje tez konsystencje dzwieku.

Kumam baze :-) Ja jak słucham muzy albo nagrywam to widze częstotliwości, które wpływają na różne części naszego energetycznego ciała. Często jak nagrywam to tak jakbym się komunikował z kimś albo czymś poprzez dotrajanie częstotliwośći każdego dźwięku. Często jak nagrywam to jestem tak poruszony, że mi się aż płakać chce :-) Pruszony w taki przyjemny i sentymentalny sposób.

dobre, idz pogadaj z wielorybami :D Ja jak slysze dobrą kompresję to mam ochote ugryzc dzwiek, np perkusje i sie robie glodny.

Oh I need it thanks I have problems regarding sleeping. Can't sleep whole night

Coin Marketplace

STEEM 0.18
TRX 0.14
JST 0.030
BTC 58617.29
ETH 3164.87
USDT 1.00
SBD 2.44