Kripto dünyasının en etkili isimleri: Chris Larsen

in #cryptocurrency2 years ago (edited)

1200x630-Linkedin-Facebook-Famous People in Cryptocurrency.png

Merhaba!

Gobaba’dan herkese merhaba!

Kripto dünyasındaki en etkili isimler yazı dizimizde bu hafta, MIT Technology Review tarafından en akıllı 50 şirketten biri olarak adlandırılan Ripple Labs’in kurucu ortağı Chris Larsen. Ripple Labs, aynı zamanda, 2015 yılında, Dünyanın En İyi 10 Yenilikçi Şirketi listesinde de Fast Company tarafından 4. sırada yer aldı.

İşte Chris Larsen hakkında sizin için derlediğimiz 5 ilginç bilgi:
Larsen, 1960 yılında San Jose, California’da doğdu. 1984'te San Francisco Eyalet Üniversitesi’nden uluslararası işletme ve muhasebe derecesi ile mezun oldu. Chris Larsen, Chevron’da çalıştığı yıllarda Ekvador, Brezilya ve Endonezya gibi farklı ülkelerde bulundu.

1996 yılında, Chris Larsen, “E-Loan” adlı çevrimiçi bir ipotek kredisi şirketi kurdu. 2000 yılında, E-Kredi’nin piyasa değerinin 1 milyar ABD Doları olarak belirlenmişti. Larsen, 2005 yılında Banco Popular’a satıldığında şirketten ayrıldı.

Larsen’in 2003’te Kaliforniya’da gizlilik yasasının kabul edilmesinde de büyük bir etkisi vardı. Müşterilerin gizliliğini finansal kurumlardan korumak için bir tasarıyı almak için 600.000 imza toplayarak “Californians for Privact Now” koalisyonunu kurdu.

Larsen, 2012 yılında, Ryan Fugger tarafından geliştirilen bir konsepte dayanan Ripple adlı yeni bir ödeme protokolünü yaratan şirket olan OpenCoin’i kurdu. Eylül 2013'te OpenCoin adını Ripple Labs olarak değiştirdi. Ardından, Ripple ödeme ağının arkasındaki P2P (eşler arası) kaynak kodu açık kaynaklı olarak herkese açıldı. 2014 yılında Ripple, Bitcoin’den sonra piyasa değeri ile ikinci büyük kripto para birimi oldu.

XRP’nin fiyatı 4 Ocak 2018'de en yüksek seviyeye ulaştığında, Larsen’in serveti 59,9 milyar dolar değerinde idi. Bu da onu, Forbes zenginler listesine göre, Google’ın kurucularından daha zengin olan ABD’deki en zengin beş insan arasına soktu.

Bu haftaki iletiyi Chris Larsen’dan bir alıntıyla bitirelim; “Günümüzdeki bankacılık bir mektup göndermek gibi, adrese ulaşıp ulaşmadığını bilmiyorsunuz. Ripple ise daha çok bir iMessage göndermek gibi, mesajı gönderirirsiniz ve ulaştığını hemen bilirsiniz.”

Lütfen siz de önümüzdeki haftalarda bu bölümde görmek istediğiniz isimleri bizimle yorumlar bölümünde paylaşın.

Gobaba’daki yeniliklerden haberdar olmak için bizi takip etmeye devam edin ve platformumuzu daha fazla kişiye ulaştırmak için upvote butonuna basmayı unutmayın. Görüşmek üzere!

Gobaba Topluluğuna Katılın
Instagram: https://www.instagram.com/gobabaofficial
Facebook: https://www.facebook.com/gobabaexchange
Twitter: https://twitter.com/GobabaExchange
Telegram Chat: https://t.me/gobaba_tr
Telegram Announcements: https://t.me/gobabaannouncements
Medium Blog: https://medium.com/gobabaexchange
Discord: https://discord.gg/2d3Wafe
YouTube: http://bit.ly/gbb-youtube

Sort:  

Satoshi Nakamoto :)
Gavin Andresen

Coin Marketplace

STEEM 0.16
TRX 0.03
JST 0.036
BTC 10730.32
ETH 357.90
USDT 1.00
SBD 0.99