TEDCHAIN – Blockchain Teknolojisine Dayalı Merkezi Olmayan Oyun Platformu

in #cryptocurrency6 years ago (edited)

1.jpg

Saygıdeğer kripto para ve dijital oyun sektörünün kıymetli müdavimleri, bu makalemde sizler için Blockchain teknolojisi, kripto paralar ve dijital oyun sektörünü tek bir platform üzerinde toplamayı başaran TEDCHAIN Projesini incelemek istiyorum.

Birçok insan online oyunlar oynamayı sever. Yaş, sosyal statü ve finansal durumdan bağımsız olarak oyun oynarız. İşyerinde ve evde, ulaşımda, tatilde ve tabiyki boş zamanlarımızda oyun oynarız. Global olarak baktığımızda herkesin en azından cep telefonu üzerinden mutlaka bir oyun oynamış olacağını düşünüyorum. Bu nedenle, bilgisayar oyunları endüstrisi, dünyanın her tarafında on binlerce insanın çalıştığı ekonominin en kârlı sektörlerinden biridir diyebiliriz. Bu alanda çok sayıda çeşitli büyük, orta ölçekli firma veya start-up faaliyet göstermektedir. Fakat böyle büyük bir sektörde doğal olarak bir dizi soru da bulunmaktadır. Bunların en önemlisi olarak güvenlik eksikliği ve oyun geliştiricilerinden yüksek satış yüzdesi alan büyük aracıların varlığı gösterilebilir. Bu kapsamda aracıların ortadan kaldırılması ve güvenliğin tam olarak sağlanması açısından TEDCHAIN Projesi Blockchain odaklı bir platform ve çözüm önerisine sahiptir.

Tedchain Projesi Nedir? Neyi Amaçlamaktadır?

Tedchain Şirketi, mobil ve çevrimiçi oyunlar alanında uzmanlaşmıştır. Bu, blockchain teknolojisine dayanan bir eşlerarası (P2P) oyun platformudur. Platform, her türlü mobil/dijital oyunların geliştirilmesine katkıda bulunacak ve oynamak isteyen herkese aynı zamanda kripto para kazanmak için de fırsat sağlayacaktır. Üçüncü taraf geliştiriciler de oyunlarını bu sitede yayınlayabileceklerdir. Oyun portalı, platformun geliştiriciler için ana ve öncelikli tarafı olacaktır. Diğer taraftan, bu oyun portalına ek olarak “Tedchain Marketplace” üzerinde sanal ürünler ile ticaret yapmak da mümkün olacaktır.

Proje bünyesinde yer alacak “Mobile App Store”, sadece çevrimiçi oyunlarda değil, aynı zamanda bir PC'ye indirilmesi ve yüklenmesi gereken oyunları da oynama fırsatı verecektir. Tedchain tek bir hesap üzerinden oyuncuların tüm platformlarda (PC, online) tüm oyunları yönetebilmelerini sağlayacaktır.

Şirket, hem oyuncular hem de kendi tasarladıkları oyunları oyun müdavimlerine sunacak oyun geliştiriciler için ilginç ve faydalı olacak bir platform oluşturmayı planlamaktadır. Projenin ana hedefi, tüm katılımcıların oyun sürecinde aktif rol alabilecekleri bir ekosistem oluşturmaktır. Dağıtılmış bir kayıt sistemine dayalı çözümler geliştiren TedChain, tüm aracıları ortadan kaldıracak ve oyun ürünlerinin satışını daha güvenli hale getirecektir. Geliştiricilere göre Tedchain, oyun sektöründe blockchaini kullanarak bu alanda gerçek bir devrim yapacaktır. Platformun arkaplanında yer alan fikir, benzer projelere karşı bir dizi tartışmasız avantajlara sahiptir.

Proje bünyesinde kurulacak platforma dair demo sürüme http://cloud.tedchain.network/main.html adresinden ulaşabilirsiniz.

2.jpg

Tedchain Platformunun Avantajları:

1- Platformun ekosistemi, oyuncular ve geliştiriciler arasında birbirleriyle doğrudan etkileşim sağlayan Ted P2P (eşler arası eşler arası ağ) modeline dayanmaktadır. Oluşturulacak benzersiz blockchain ağı ve akıllı sözleşmelerinin kullanımı; şeffaflığı, taahhüt edilen tüm eylemlerin güvenliğini ve faaliyetlerin hızlı olmasını sağlayacaktır.

2- Proje ekosistemi bünyesinde “Uzlaşma Protokol Sistemi” yer alacaktır. Tedchain ekosisteminin sürekli ve aktif üyeleri, PoS'e dayanan bir konsensüs protokolü aracılığıyla ödüller alacaktır. Ödüller projenin kendi kripto para birimi, Ted token olarak dağıtılacaktır.

3- Güvenli Akıllı Sözleşmeler: Sistem Tedcoin cüzdanını kullanan cihazlar arasında tam gizliliği ve güvenli iletişimi garanti eder. İşlemler hem bireysel kullanıcılar hem de gruplar arasında gerçekleştirilebilir. Her cihaz kapsamlı bir kontrolden geçecek ve sadece sistemin onayı sonrasında etkileşime girebilecektir.

3.png

4- Oylama sistemi: Tedchain, bir oylama sistemi yardımıyla karar verme sorununu çözmeye çalışmaktadır. Bir oyun sürecinde herhangi bir sorun ortaya çıkarsa, oy kullanmak mümkün hale gelecektir. Oylama sistemi bütün platform üyelerine açık olacaktır. Toplu kararların kabul edilmesi projenin gelişimine katkıda bulunacaktır. Ayrıca herhangi bir aracı olmadan tamamen topluluk kendi içinde kararları alabileceğinden dolayı demokratik katılım ve yönetim süreci de gerçekleştirilmiş olacaktır.

5- Platform bünyesinde sahip olduğunuz tokenları kullanmanız oyuncuların karakterlerini geliştirebilmenize, yeni oyunlar satın almanıza izin verecektir. Geliştiriciler, oyunlarını Ted Marketplace'te satabilecek ve bu şekilde token kazanabileceklerdir.

Token ve ICO Bilgileri

Projenin kripto para birimi TED olacaktır. Ted tokenı platform içerisinde alınan hizmetlerin ve ürünlerin bedelinin ödenmesinde bir araç olarak kullanılabilecektir. Yani, oyuncuların oyun içi ürün satın alabilecekleri bir ödeme aracıdır. Oyun geliştiricileri, oyun hizmetlerini satın almak veya bir oyun aracını güncellemek için oyunculara ödül olarak TED Tokenı verebilecektir.

Ted tokenı ERC 20 standardında Ethereum altyapısını kullanacaktır. Maksimum token sayısı 10 milyar olacaktır. Bunların % 10’u; yani 1 milyarlık kısmı token satışı için ayrılmıştır. Projenin Soft cap hedefi: 3 500 000 Dolardır. Hard cap hedefi ise 21 500 000 Dolardır. Mevcut durumda satışlarda Soft Cap hedefine başarılı bir şekilde ulaşılarak, 3.5 milyon dolardan fazla TED tokenı satılmıştır.

5.jpg

Proje kapsamında token dağılımı ise şu şekilde olacaktır. % 66’sı Fon olarak rezerv edilecek, % 17’si platform geliştirme için, % 10’ı ICO token satışları için, % 5’i Proje Ekibi için ve %2’lik kısmı da Bounty faaliyetleri için ayrılmıştır.

ICO Ana Token Satışları 17 Temmuz 2018 tarihi itibariyle başladı. Satışlar 08 Ekim 2018 tarihine kadar devam edecektir. Projenin Ted Tokenından satın almak için https://crowdsale.tedchain.network/ bu link üzerinden kayıt olabilirsiniz.

Proje Ekibi:

Proje ekibi, oyun sektöründe 10 yıllık bir deneyime sahip olan Kevin Maney tarafından yönetilmektedir. Ayrıca kendisi mobil ve çevrimiçi oyunlar konusunda uzman ve kripto para birimi alanında sağlam bir deneyime sahiptir.

6.jpg

Genel Değerlendirme:

Tedchain Platformu, oyun tasarımcılarına ve geliştiricilerine kaynak bulma, yeni oyun fikirleri geliştirme ve uygulamaya geçirme konularında yardımcı olacaktır. Tedchain, açıkcası oyun sektörünün aktörleri için hayalleri gerçeğe dönüştürmeyi hedeflemektedir. Yatırımcıların aktif desteği ile ekibin, modern bir oyun platformu inşa edip başarılı olacağı değerlendirilmektedir.

Diğer taraftan projenin internet sitesi üzerinde bulunan teknik raporlarda, platformun ve tokenın teknik kodlarına ilişkin ayrıntılı profesyonel çalışmalar yapılmış olması Proje Ekibinin alanında iyi olduğunu göstermenin yanı sıra ekibin bu projeyi hayata geçirme konusunda kararlı olduğunu da ispat etmektedir.

7.jpg

Ayrıntılı Bilgi İçin Lütfen Aşağıdaki Linkleri İnceleyiniz:

İnternet Sitesi- http://tedchain.network/
Whitepaper- https://drive.google.com/file/d/1bP2SPF4-s1PcPkJWzfc4cRNGfVQnOhMf/view
ANNthread- https://bitcointalk.org/index.php?topic=4471369
Facebook- https://www.facebook.com/tedmorning.daybreak
Twitter- https://twitter.com/tedmorning
Telegram- https://t.me/tedmorning
Yazar:
BTT Username: altcoinn
BTT Url: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=2091958

Coin Marketplace

STEEM 0.27
TRX 0.12
JST 0.032
BTC 66732.73
ETH 3073.58
USDT 1.00
SBD 3.66