Endüstriyel Düzeyde Madencilik Deneyimi: MINER EDGE

in #cryptocurrency6 years ago (edited)

Bu yazımızda sizlerle birlikte kripto madenciliğini endüstriyel düzeyde yapmaya hazırlanan Miner Edge isimli projeyi inceliyoruz.

1.GİRİŞ

Kripto paralar 2017 yılı itibariyle dünyada çok popüler bir yatırım aracı haline gelmekle birlikte aslında doğum tarihi 2009 yılı denebilir. Belki de fikir olarak çok daha eskilere dayanıyor ancak bizim için milat ilk bitcoin transferinin yapıldığı 2009 yılı Ocak ayı ve blockchain üzerinde bu transferle birlikte oluşan “0” numaralı blok. Her ne kadar yaklaşık 9 yıllık bir tarihi olsa da 2016 yılı sonlarından itibaren blockchain tabanlı ve tamamına yakını ERC20 tabanlı ICO’lar ortaya çıkmaya başladı. 2017 yılı kripto dünyası açısından bir milat oldu.

Bitcoinin yatırımcılarına bir yılda %1600’lere varan kar getirmesi ve yine Ripple, Stellar Lumens, Dash, Litecoin ve Ethereum gibi projelerin de şaşırtıcı derecede değer kazanmaları bütün dünyanın dikkatini çekmeye başladı ve 2017 sonlarına geldiğimizde bitcoin artık dolar ya da altın gibi bir değer ifade eder hale gelmişti. Tabii ki yatırımcıların çoğu için bu alandaki yatırımlar borsalarda kripto paralar üzerinden ticaret yapmak ya da ICO aşamasından alım yaparak uzun vadeli yatırım planlamakla sınırlı olabilir. Ancak sahnenin arkasında devasa bir teknolojik altyapı ve onu taşıyan bir vizyon var.

1.PNG

Birçoğu için kripto para denilince akla al-sat işlemleri gelse de işin mutfak kısmını madencilik faaliyetleri oluşturuyor. Başta bitcoin ve Ethereum olmak üzere 2018 yılı öncesinde üretilen kripto paraların tamamına yakını Proof of Work algoritması ile çalışıyor ve fiziksel donanımların kullanıldığı madencilik faaliyetleri ile ağdaki işlemler gerçekleştiriliyor. Buna ek olarak yeni kripto paralar da bu yöntemle üretiliyor. Ağ üzerindeki işlemler çok sofistike algoritmalar kullanılarak gerçekleştirildiği için madencilik faaliyetleri genel olarak üst düzey donanımlar, ekran kartları ya da aynı algoritmaları kullanabilen ASIC cihazlarla yapılabiliyor. Ocak 2018 döneminde yaklaşık 700 milyar dolar değere ulaşan kripto para piyasası, her ne kadar son dönemdeki yüksek volatilite nedeniyle tedirginlik yaratsa da özellikle gelecek vadeden teknolojik altyapısı ve kripto paraların gerçek hayatta kullanılacağına dair öngörüler nedeniyle cazibesini koruyor.

2.PNG

2.PROBLEM NEDİR?

Madencilik faaliyetleri günümüzde bireyler, küçük ve büyük şirketler tarafından yapılıyor. Bireyler bunu ev şartlarında yapmaya çalışırken, şirketler daha profesyonel şartlarda yapmaya çalışıyorlar. Bunun yanında bulut madencilik dediğimiz, yatırımcılardan belli bir ücret alarak onlara belli bir hash gücü tahsis eden ve bunun karşılığında gelir sağlayan sistemler de mevcut. Ancak farklı şekillerde yapılan madencilik faaliyetleri göründüğünden çok daha profesyonel bir yaklaşım gerektiren bir sektör.

• Belli bir donanımı satın almak ve onu fişe takarak çalıştırmak yeterli olmuyor. Sistemin kurulumu ve uzun süreli sorunsuz işletmesi için donanım-yazılım-madencilik konularında uzman olmanız gerekiyor.

• Özellikle evden yapılmaya çalışıldığında, yüksek elektrik maliyeti nedeniyle kar oranı ciddi derecede düşüyor.

• Makinelerin güvenliğini sağlamak için ekstra tedbirler almak gerekiyor.

• 7/24 izleme olanağı olmadığından bazen uzun süreli çalışmama ya da anında müdahale edilmediği için kalıcı hasarlar oluşması gibi problemler yaşanabiliyor.

• Donanımlar yüksek fiyatlara satıldığı için ROI süresi uzun sürebiliyor.

• Şirket düzeyinde yapanların çoğu terk edilmiş binalarda, eski fabrikalarda ya merdiven altı mekanlarda işletme yaptıkları için yatırımcılar açısından risk ve güvenlik sorunu ortaya çıkıyor.

• Yüksek elektrik maliyeti nedeniyle hem şirket hem de bulut madencilik işletmeleri yatırımcılara karlılık konusunda güven vermiyorlar.

Miner Edge şirketi tüm bu handikapları göz önünde bulundurarak madencilik faaliyetlerini hiç olmadığı kadar profesyonel bir işletme mantığı ile gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

3.PNG

3.MINER EDGE NEDİR? HANGİ ÇÖZÜMLERİ SUNUYOR?

Miner Edge; madencilik faaliyetlerini endüstriyel düzeyde profesyonel bir ekiple legal altyapı üzerine inşa ederek yapmayı hedefleyen ve yatırımcılarına yüksek geri dönüşüm vadeden bir kripto madencilik şirketidir.

Güncel bilgilere göre sadece Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Dash madenciliği için günlük 67,7 milyon $ ve yıllık 24,7 milyar $ ödül dağıtılmaktadır. Bu da sektörün büyüklüğünü gözler önüne sermekte. Buna kripto para dünyasının gelecekte öngörülemez bir seviyede büyümesi beklentisi ve profesyonel ve kurumsal bir madencilik şirketinin olmayışı da eklendiğinde, Miner Edge’nin önündeki fırsatlar ortaya çıkmaktadır. Madencilik faaliyetlerinin uzmanlık gerektiren ve profesyonel olarak kurumsal düzeyde yapılması gereken bir çalışma olması nedeniyle Miner Edge, dünyanın en profesyonel ve en büyük madencilik işletmesini kurmayı hedefliyor.

4.PNG

3.1.Miner Edge Avantajları

• Miner Edge tesislerini Manitoba/Kanada bölgesinde kuracaktır. Bu bölgenin avantajı ise su kaynakları itibariyle zengin olması ve alternatif kaynaklardan temiz enerji üretim alanı olması. Böylece tesis hidro enerji üretim kaynaklarının tam ortasında bir alan da konumlanmış olacak ve enerji problemi yaşanmayacak, aynı zamanda çevre dostu bir kaynak sağlanmış olacaktır. Bunun yanında bölgenin -31°C ile madencilik için son derece avantajlı iklim şartları bu bölgede yatırım yapmayı avantajlı hale getirmektedir.

• $0,04-$0,06/kWh maliyetle dünyanın en ucuz elektrik kaynağı sağlanmış olacak ve bu da yatırımcılara kar olarak geri dönecektir.

• Dünyanın en büyük madencilik donanım üreticileri ile ortak çalışarak son teknoloji donanım ve altyapı çok daha ucuz maliyetle karşılanacak ve yatırımcılar için kar oranı yükselecektir.

• Tesisler Kanada’da kurulacak ve yerel yasalara tamamen uygun, vergi düzenlemelerine tabi ve legal bir işletme mantığı kurulacaktır.

• Elektrik %50 ve donanım %15 daha ucuz temin edilerek yatırımcılara evden madenciliğe oranla %35 daha fazla kar marjı sağlanacaktır.

8.jpg

9.PNG

3.2.Teknolojik Altyapı

Miner Edge tarafından sağlanan avantalar sadece kurumsal ve işletme yönüyle sınırlı değil. Teknolojik altyapı yönüyle de yatırımcılarını güvenlik risklerine karşı korumayı amaçlıyor.

• Kripto para piyasalarındaki aşırı fiyat volatilitesi nedeniyle yatırımcıları riskten korumak için sadece tek tip kripto para yerine çoklu kripto madenciliği mantığıyla Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dash ve Monero madenciliği yapılacak ve kâr marjının stabil kalması sağlanacaktır.

• Benzersiz bir özellik olarak hem soğuk hem sıcak depolama imkânı sağlanarak, bu da aynı anda kripto paralar için hem para akışı hem de güvenli bir şekilde tutma şansı tanıyacaktır.

• Çoklu internet bağlantısı ve güç kaynağı desteği sağlanarak sistemin 7/24 süresinde %100 verimlilikle çalışması ve zarar görmemesi sağlanacaktır.

• Sunucularda yedekleme yapılarak ve ekstra güç kaynakları ile besleme yapılarak sistem ve yatırımcılar güvence altına alınacaktır.

• Çoklu havuz sistemi kullanılarak kesintisiz üretim sağlanacaktır.

5.PNG

Miner Edge, özellikle ASIC tabanlı cihazlar kullanarak üretim yapmayı planlıyor. Yaptığı yatırımla orantılı olarak aylık yaklaşık 325 bitcoin üreterek aylık planda 2,1 milyon $ civarında bir hedefe ulaşmayı planlıyor.

Ön satış sürecinde 1,19 milyon $ hedefe ulaşılması nedeniyle Miner Edge ilk tesisini kurmaya başladı. Normalde Kasım 2018 itibariyle faaliyete geçmesi planlanırken, tarih erkene çekilerek Eylül ayında üretimin başlaması hedefleniyor.

Tesis Laval/Quebec/Kanada bölgesinde kuruluyor. Bu tesiste 2,5 megawatt enerji kullanılarak 1400 civarında S9 makine kurulacak. Şu ana kadar toplanan yatırımlarla 200 civarı makine satın alındı ve kurulumu gerçekleştiriliyor.

6.PNG

3.3.İş Modeli

ICO sürecinde MET token satışlarından elde edilen gelirin %90’ı madencilik ekipmanlarının satın alınması için kullanılacaktır. %6’sı yazılım, lisans ve Ar-Ge faaliyetlerine harcanacaktır. %4’ü ise yönetim ve işletme alanındaki resmi işlemler için kullanılacaktır.

Aylık gelirin ise %75’i akıllı kontratlar aracılığıyla MET token sahiplerine kar olarak dağıtılacak, %25’i ise yeni yatırımlar için kullanılacaktır.

Miner Edge ayrıca bir dizi yönetim ve altyapı incelemesinden geçerek dünya çapında saygınlığı olan Anguilla Sertifikasını almaya hak kazandı. Bu da şirketin legal kurumsal yapısı için yatırımcılara güven verecek bir adım oldu.

7.png

4.TOKEN EKONOMİSİ VE ICO SÜRECİ

MET Token, ERC20 tipi bir token olarak toplam 60,000,000 adet üretilecek. 42,000,000 MET ICO sürecinde yatırımcılara sunulacak.

Ön-Satış sürecinde 1 MET = 0.60 USD, ICO süresinde ise 1 MET = 1 USD olarak fiyatlanacak. Yatırım yapmak isteyenler ETH, BTC ve Fiat para birimlerini kullanabilecekler. 1,000,000 $ soft cap hedefi ulaşılmış durumda ve 32,000,000 $ hard cap hedefine ulaşılması da sürpriz olmayacaktır.

Fiyat avantajının sunulduğu Ön-Satış süreci 01 Ağustos-20 Ağustos 2018 tarihleri arasında devam edecek.

ICO süreci ise 28 Ağustos-11 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek.

MET Token sahipleri, madencilik faaliyetleri kapsamında aylık %9 ve yıllık %109 oranında bir ROI ile gelir elde edebilecekler.

10.jpg

11.PNG

5.TAKIM

Şirket başta kurucular Mr. Rakesh Handa ve Mr. Philip Ikechi Ejiofor olmak üzere teknoloji, finans, reklam ve pazarlama, yazılım ve madencilik alanında tecrübeli bir ekibe sahip. Şirketin hedefleri ve vaatleri göz önüne alındığında, projeyi destekleyen bir ekip kalitesi teknik rapordaki her detaydan ve ekip üyelerinin kariyerlerinden anlaşılabiliyor.

12.PNG

13.PNG

14.PNG

Platform/projeye ilişkin kaynaklardan yapılan inceleme olup, yatırım tavsiyesi değildir

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz:

Website : https://www.mineredge.io
Whitepaper : https://www.mineredge.io/whitepaper.pdf
One Pager : https://www.mineredge.io/onepage.pdf
Reddit : https://www.reddit.com/r/mineredge
Youtube : https://www.youtube.com/channel/UCIVuFuACG87urIkOyJOcHsg
Twitter : https://twitter.com/mineredge1
Telegram : https://t.me/mineredge
Facebook : https://www.facebook.com/mineredge.io
Btt ANN : https://bitcointalk.org/index.php?topic=4685398.0
Linkedin : https://www.linkedin.com/company/mineredge1
Medium : https://medium.com/@mineredge
Google+ : https://plus.google.com/+MinerEdge
Instagram : https://www.instagram.com/mineredge1

Author:
BTT Username: altcoinn
BTT Url: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=2091958

Sort:  

madencilik sektörü fiyatlardaki yüksek volatilite nedeniyle sıkıntılı bir dönemde. düşük elektrik maliyetiyle endüstriyel bir yaklaşıma kesinlikle ihtiyaç var.

Coin Marketplace

STEEM 0.29
TRX 0.11
JST 0.031
BTC 68293.69
ETH 3899.61
USDT 1.00
SBD 3.69