E-Ticaret Sektöründe Yeni Dönem: ALIGATO 2.0 PLATFORMU

in #cryptocurrency6 years ago

Bu yazımızda sizlerle e-ticaret ve kargo dağıtım sektörüne heyecan getirecek bir proje olan Aligato 2.0 Platformunu inceliyoruz.

1.GİRİŞ

Hayatımızın her bir alanını internet tabanlı çözümlerle organize ediyoruz. 1965’lerde adını ilk defa duyduğumuz bilgisayar teknolojilerinin son 40 yılda kendini ikiye katlayan gelişim hızına 1990’lardan sonra dahil olan internet teknolojilerinin de etkisiyle hayatımız artık çok farklı. Özellikle son yıllarda web tabanlı uygulamalar, akıllı mobil cihazlar ve bunlara entegre edilen son dönem IOT-Nesnelerin İnterneti, AI-Yapay Zeka ve Blockchain teknolojileri ile birlikte çok daha hızlı ve standartları yüksek bir dönemde yaşıyoruz.

Araştırmalara göre, son 2 yıl içerisinde daha önce tüm zamanlar boyunca üretilene eşit miktarda bilgi-data üretildi. Bunda tabii ki bahsettiğimiz teknolojik gelişmelerin etkisi çok büyük. Artık günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan bu imkanlarla oturduğumuz yerden faturalarımızı ödüyoruz. Eve gelmeden kombinin çalışmasını ya da klimanın serinletmesini sağlayabiliyoruz. Köprülere yerleştirilen sensörler muhtemel bir arıza durumunda mühendislere bildirim gönderiyor. Tarlalarda topraklardaki sensörler sulama cihazlarını otomatik olarak harekete geçiriyor.

2.PNG

İnternet teknolojilerinin hayatımıza bir daha çıkmamak üzere yerleştirdiği bir şey daha var ki bu da e-ticaret sektörü. Herhalde yıllar önce birisi internet üzerinden Çin’den bir adet şarj aleti sipariş edeceğimizi, hem de bunu hemen evimizin yanındaki marketten daha ucuza temin edebileceğimizi söylese gülüp geçerdik. Bugün artık dünyanın en büyük mağazaları en fazla çeşitle internet üzerinden satış yapıyorlar. Güncel verilere göre Amazon’un marka değeri kısa bir süre sonra trilyon dolar ile ifade edilecek boyutlara ulaştı. Bu birçok ülkenin toplam milli gelirinden daha fazla.

Global e-ticaret pazarının 2021 yılında 4,000,000,000,000 $ hacime ulaşması bekleniyor. Çin bu sektöre %15,9 oranla liderlik ederken yıllık 672,000,000,000 $ hacime ulaşmış durumda. Sadece Polonya’da ise online alışveriş pazarı 2018 yılında 45-50 milyon Polonya Zlotisi değerinde bir hacime ulaştı bile. Avrupa’da ise 2017 yılında bir önceki yıla oranla %14 artarak 620,000,000,000 $ market değerine ulaşan e-ticaret sektörüne %33’lük oranla Birleşik Krallık liderlik ediyor. Tabii ki tüm bu gelişmelere paralel olarak, nakliye sektörü de devasa bir şekilde büyüyor ancak sektör aynı zamanda ciddi bir devrime ihtiyaç duyuyor.

3.PNG

2.PROBLEM NEDİR?

E-ticaret sektörü üreticiler, toptancılar, perakendeciler, internet mağazaları, ödeme sistemleri, dağıtım-nakliye ağları, müşteriler ve daha birçok bileşeni olan çok büyük bir ağ. Bu devasa organizasyonda tabii ki ciddi miktarda data üretilerek milyarlarca dolar para transferleri yapılıyor. Her yıl milyarlarca kargo dağıtımı yapılıyor. Dolayısıyla veri güvenliğinden, nakliye sistemlerine kadar güvenlik, şeffaflık ve müşteri hizmetleri büyük önem arz ediyor.

Sektörde yaşanan ve Aligato 2.0 Platformunun ortaya çıkmasına ilham kaynağı olan problemler şu şekilde sıralanabilir:

• Milyonlarca müşterinin bilgileri e-ticaret platformlarında kayıt altına alınıyor ancak yetersiz altyapılar nedeniyle kolaylıkla çalınabiliyor. Geçtiğimiz yıl 143 milyon Amerikan vatandaşının bilgilerinin Equifax websitesi veri tabanından çalınması buna örnek gösterilebilir.
• Ödemelerde ciddi oranlarda vergiler ödeniyor.
• Müşteriler platformlar üzerinde en kaliteli ve en ucuz ürün konusunda seçim yapmakta zorlanıyor. Yeterince profesyonel olmayan reklamcılık sistemleri ve gerçek verilerle beslenmeyen platformlar müşterilere ilgisiz ürünler teklif ediyor.
• Nakliye-dağıtım sistemlerinde müşteriler en çok vaktinde gelmeyen kargolardan şikâyet ediyorlar.
• Nakliye ücretleri çok yüksek olduğundan bazen ürünün değerinden daha fazla nakliye ücreti ödeniyor.
• Kripto paralar halen büyük alışveriş platformlarında kullanılamıyor.
• Mevcut altyapıların desteklediği 2FA, SMS ya da PIN güvenlik önlemlerine rağmen dolandırıcılık olayları yaşanıyor.

Aligato 2.0 Platformu, oluşturduğu ekosistemle bahsettiğimiz sorunlara çözüm önerileri sunuyor.

4.jpg

3. ALIGATO 2.0 PLATFORMU NEDİR? HANGİ ÇÖZÜMLERİ SUNUYOR?

Aligato Platformu, e-ticaret sektöründe ürün satışı, ödeme sistemleri, güvenlik ve nakliye hizmetlerine ilişkin AI-Yapay Zeka ve Blockchain tabanlı çözümler üreten bir online alışveriş platformudur.

Aligato hem blockchain hem de Yapay Zeka teknolojilerini oluşturduğu platform üzerinde aktif olarak kullanarak müşterilerin istedikleri ürünü daha ucuz ve kaliteli temin etmesini sağlayacak, ödeme sistemlerinde getirdiği ekstra güvenlik önlemleriyle dolandırıcılık faaliyetlerini engelleyecektir. Ayrıca müşterilere ilişkin verilerin tam güvenliğini sağlayacak ve satış işlemlerinden sonra ürünün tam zamanında ve ucuz maliyetle ulaştırılması konusunda drone teknolojilerini kullanacaktır.

5.PNG

3.1.Blockchain Altyapısı

Bugün bir siteden alışveriş yaparken en çok çekindiğimiz şey kişisel verilerin ve ödeme bilgilerimizin güvenliğidir. Maalesef mevcut sistemler de temiz bir geçmişe sahip değiller. Son dönemde hayatımıza giren blockchain altyapısı bize bu açığı kapatma şansı veriyor.

Blockchain ağı, değiştirilemez ve şeffaf yapısıyla müşterilere güven temin edecek. Tüm ürünler ve orijinleriyle ilgili verilerin ağa yüklenmesiyle birlikte müşteriler ürünlerle ilgili tüm bilgilere sansürsüz ulaşarak aldıkları ürünün kalitesini ölçebilecek, karşılaştırma imkânı bularak daha ucuza temin edebilecekler. Buna ek olarak üreticiler de perakendeciler tarafından ürünlerinin doğru bir şekilde sunulup sunulmadığını ağ üzerinden görebilecekler. Ayrıca satıcıların elinde ürünün olup olmadığı ve ne kadar zamanda ulaştırılabileceği de müşteriler tarafından kontrol edilebilecek.

E-ticaret platformları üzerinde milyonlarca müşteri ve ödeme bilgileri ağ üzerinde güvenli bir şekilde saklanabilecek ve verilerin duplikasyonu da engellenmiş olacaktır. Böylece kişisel veriler kontrol dışında üçüncü kişilerin eline geçmeyecek ve riskler minimize edilmiş olacaktır.

Ayrıca AligatoCoin ve diğer kripto paralar platform aracılığıyla kullanılabilecek ve çok düşük ücretler ve hızlı transferlerin avantajını müşteriler tecrübe edecektir.

6.PNG

3.2.Yapay Zeka ve Aligato 2.0 Platformu

Aligato Platformuna giren müşterileri otomatik bir alışveriş botu karşılayacaktır. Eş zamanlı olarak da yapay zeka tabanlı sistem müşterinin hareketlerini ve davranışlarını takip edecek, kendini geliştirerek müşteriye iyi bir deneyim yaşatmak için özel çözümler, ürünler sunacaktır. Manuel ya da yapay zeka destekli bir alışveriş deneyimi tabii ki müşterinin tercihine bağlı olacaktır.

Böylece mevcut sistemdeki gerçekçi olmayan verilere dayanarak ilgisiz ürün teklifleri sunan ve müşteriyi bunaltan reklamcılık deneyiminin yerine, her müşteriye özel, önceki alışveriş alışkanlıklarına dayalı çözümler sunan yapay zeka tabanlı bir platform sunulmaktadır.

7.PNG

3.3. Güvenlik Önlemi Olarak “Göz” İle Ödeme Sistemi

Müşteriler platformda istedikleri ürünü seçtikten sonra özel algoritmalarla üretilecek bir tarama uygulamasıyla telefon ya da bilgisayar kamerasına gözlerini yaklaştırarak ödemeleri onaylayabilecektir. Bilindiği üzere gözün iris tabakası, adeta parmak izi gibi kişiye özel bir yapıta sahiptir ve benzersizdir. Bu yönüyle güvenlik sektöründe bolca kullanılmaktadır. Buna ek olarak Aligato platformu 2FA, SMS ve PIN kodu sistemlerini de kullanacaktır.

8.PNG

3.4. Aligato Dağıtım Drone’ları

Aligato 2.0 Platformu, alışveriş sistemine ek olarak müşterilerin kargo nakliye problemlerini de çözmeyi amaçlıyor. Bugün birçok araştırma sonuçlarına göre müşteriler kargoların tam zamanında gelmemesi, kargoyu teslim alabilmek için ilgili adreste bulunma zorunluluğu, yüksek maliyetler ve kalitesiz hizmetten şikayet etmektedir.

Platformla birlikte, otonom bir dağıtım ağı oluşturulacak ve 100 kg’a kadar kargolar drone teknolojisi ile müşterilerin ayağına kadar ulaştırılacaktır. Hizmet verilen bölgelerde tamamen yerel kanunlara ve uçuş protokollerine uygun hizmet verilerek çarpışma riski minimize edilecektir.

Ayrıca “Drone Link” sistemiyle, herhangi bir teknik arıza olması halinde fiziksel olarak kargoyu teslim alma imkanı sunulacaktır.

Proje detaylarından gördüğümüz kadarıyla Aligato, bahsettiğimiz çözümlerle ilgili somut bir girişim olarak patentleri almaya başlamış bile.

9.PNG

4. TOKEN EKONOMİSİ VE ICO SÜRECİ

ALC Token toplam 100,000,000 adet üretilecek ve bunun 70,000,000 adeti yatırımcılara sunulacak. Soft cap için 1,000,000 ALC ve hard cap için 35,000,000 ALC Token satışı hedefleniyor.

Soft cap için hedefe ulaşıldığını belirtelim. 30 Temmuz 2018 tarihinde başlayan ICO 30 Ağustos 20018’de sona erecek. Yatırım yapmak isteyenler için 1 ALC=0,50 USD olarak satışa sunuluyor. Ayrıca yatırımcılar BTC, ETH, LTC, DOGECOIN, ATB, Aligato.pl (PLN & USD) yöntemleriyle ALC Token satın alabilecekler.

10.PNG

5.TAKIM

Proje ekibi başta Adrian Dymarczyk ve Bartek Juraszek olmak üzere yazılım, e-ticaret, reklam, pazarlama ve blockchain teknolojileri konusunda hatırı sayılır tecrübeye sahip üyelerden oluşuyor. Kariyerleri ve teknik rapor detaylarıyla güven verdiklerini söyleyebilirim.

11.PNG

Platform/projeye ilişkin kaynaklardan yapılan inceleme olup, yatırım tavsiyesi değildir

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz:

Website : https://aligatocoin.io
Whitepaper : https://aligatocoin.io/whitepaper/aligatocoin-whitepaper-en.pdf
One Pager : https://aligatocoin.io/whitepaper/one-pager-en.pdf
Github : https://github.com/AligatoBlockchain
Reddit : https://www.reddit.com/r/AligatoCoin
Youtube : https://www.youtube.com/c/AligatoCoin
Twitter : https://twitter.com/aligatocoin_io
Telegram : https://t.me/aligatocoin
Facebook : https://www.facebook.com/aligatocoin.io
Btt : https://bitcointalk.org/index.php?topic=4810464
Linkedin : https://www.linkedin.com/company/aligato-blockchain-ltd
Medium : https://medium.com/@aligatocoin.io
Discord : https://discordapp.com/invite/pzcES4S

Author:
BTT Username: altcoinn
BTT Url: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=2091958

Sort:  

Coins mentioned in post:

CoinPrice (USD)📉 24h📉 7d
BTCBitcoin6395.331$-1.92%0.89%
DOGEDogecoin0.002$-0.67%-0.34%
ETHEthereum290.754$-4.96%-9.68%
LTCLitecoin56.471$-5.06%-3.41%

Coin Marketplace

STEEM 0.27
TRX 0.12
JST 0.032
BTC 66503.40
ETH 3078.67
USDT 1.00
SBD 3.70