Kripto Paranın Olumlu Olumsuz Yanları ve Geleceği [Cointurk 27.Projesi] [verto#9485]

in #cointurk4 years ago

Kripto Para Nedir ?
Kripto kelimesinin kökeni kriptolojiden gelir. Kriptoloji, şifreleme bilimine toplum tarafından verilen isimdir. Bu şifreleme yöntemi rakam ve harflerin belirli bir sisteme göre yerleştirilmesi ile oluşur. Bu şifreleme yöntemi ile kurulan sistemde güvenlik oldukça yüksek seviyededir. Kripto para, bu güvenlikli şifreleme sistemi içerisinde oluşturulan sanal para birimidir. image
Görsel kaynak:https://goo.gl/images/A4AT5k

2000 li yillar sonrasinda teknolojinin gelisimiyle uzerinde durulan sanal para araştırmalarının çoğu başarısız olsada kripto para terimi 2008 yılında Satoshi Nakamoto kişi yada grup tarafından Bitcoin adlı açık kaynak kodlu kripto paranın çıkarılıp geliştirilmesiyle Dünyada tanınır hale geldi. Bu gelişme üzerine daha çok girişimcilerin dikkatini çekmeye başlayan kripto para alanında yeni oluşumlar ortaya çıkmaya başladı. Günümüze kadar çok sayıda kripto para ulaşmıştır. Bu paraların adedi günümüz itibariyle 1500 üzerindedir. Bunların bir kısmı gelişimini tamamladı da gelişimini tamamlayamayanların sayısı daha fazladır. Çok sayıda da piyasaya çıkmış ama tutunamamış yada scam (aldatmaca) olan kripto paralar gelip geçmiştir. Bu durum zaman zaman yatırımcıları mağdur etmiştir. Her kripto paraya güvenmeyerek öncesinde geniş kapsamlı araştırmalar yapmalıyız. Şu adresten (https://www.google.com.tr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://medium.com/crypt-bytes-tech/scam-coin-list-whats-app-share-d899448d2d72&ved=2ahUKEwjN1MHRmd_aAhUKiaYKHduRDg0QFjAAegQICRAB&usg=AOvVaw1pFZ_514iQTyDffkdHWlnJ) guncel scam coin listesine ulaşabilirsiniz.

image
Kripto paraların faydaları nelerdir?

 1. Zaman ve yer kavramının olmaması
  Bildiğimiz gibi bankalarda işlem yada transfer yapabilmek için bazı sınırlamalar önümüze çıkıyor. Fakat kripto para sisteminde ise her zaman işlem ve
  transfer ortamı bulunuyor.

 2. Transfer süreleri çok kısadır.

3.Saklamak ve taşımak çok kolaydır. Kendimize ait bir sanal cüzdanda saklayabildiğimiz gibi. Kripto para borsalarında da saklayabiliriz.

4.Ülkesel krizlerden, enflasyondan ve çapraz kurlardan etkilenmezler.

image
Kripto Paraların Riskleri Nelerdir?

 1. Aldatmacalar ve virüs yazılımlar
  Yazıda bahsettiğim gibi scam coinlerin insanları dolandırma çabaları rahatsız edici ve risk taşımaktadır. Ayrıca kripto para transferinde kullanılan şifrelerin kontrolü zor olduğu için virüs yazılımlar tarafından değiştirilmekte ve insanların yatırımlarına zarar gelebilmektedir.

 2. Manipülasyonlar ve spekülasyonlar

Kişi ve kurumlar tarafından çeşitli kaynaklarca ortaya sürülen haber yada dedikodular ile fiyatların aşırı oynaklığa uğramasına sebep olmaktadır. Bu durumda küçük yatırımcılar zarar görebilmektedir. Bu gibi durumlarda masayi kuran kazanır.

 1. Cüzdan dosyasının kaybolması

Cüzdan dosyaları bilgisayarlarda depolanır. Bu dosyalar kötü amaçlı yazılımlar tarafından çalınabilir veya bilgisayarin hardiskinin bozulması sonucunda kaybolabilir buda bir mağduriyet doğurabilir.

 1. Yapılan yanlış işlemlerin geri alınamaması

Transfer sürecinde yapılan hatalar geri alınamaz ve kripto paranızın ebedi olarak kaybına neden olur. Bu sebepten transfer esnasında defalarca kontrol şarttır aslında.

Kripto Para Birimlerinin Dünyada Kullanımı Nasıldır ?

Kripto paraların kullanımı her geçen gün daha fazla artmakta. Bu durum 2017 yılında zirve yaptı hem tanıtım hemde yatırımcı sayısı açısından büyük artışlar yaşadı. Bazı kurumlar ve ülkeler Kripto paraları desteklerken bazı ülkelerde direkt sınırlamalar getirerek kripto paralara karşı çıkmaktadırlar. Bana göre geleceğe karşı çıkılamaz bir çok işlemde kullanılan ve kullanılabilir olan kripto paralar her geçen gün dahada kullanım alanı daha da artacaktır. Devletlerin sınırlamalar getirmek yerine destekleyici çalışmalar yapmaları kendi ülkeleri açısından da olumlu olacaktır. Blockchain geleceğin kendisidir.

Sort:  

Merhaba @verton,

Yazınız @trdaily tarafından otomatik olarak seçildi. Ve @trdaily curation trail'i takip eden
@emrebeyler hesabından da oy aldınız.

@trdaily curation trail'e bu adresten katılabilirsiniz.

Yine görüşmek üzere! :)

Coin Marketplace

STEEM 0.23
TRX 0.06
JST 0.026
BTC 20134.22
ETH 1358.49
USDT 1.00
SBD 2.49