Kripto Paraların Geleceği [Cointurk 24.Projesi] [lessismoring#0436]

in cointurk •  2 years ago  (edited)

Blockchain teknolojisinin önemli bir potansiyeli olduğu kanısı pek çok uzman tarafından dile getiriliyor. Bununla ilgili bir yazı daha önce paylaşmıştım
Bu teknolojiyi kullanan Bitcoin özelinde kripto paraların fiyatlarındaki istikrarsızlık ve aşırı dalgalanma, yasal statülerinin belirsizliği, henüz yeteri kadar piyasa derinliğine sahip olmaması ve spekülatif yatırım aracı olarak kullanılması gibi riskler bulunmaktadır.
Bu sebeplerle devletlerin bu piyasaları denetlemesi ve düzenlemesi gerekiyor. Evet ama kripto-sanal-paralar yasal altyapıları olmadığı için kara para aklama ve terörizmin finansmanı için imkan sağlamakta. Bu yüzden de hükümetleri tedirgin etmekte. Bir çok ülke sanal paralara hukuki statü verirken en az o ülkelerin sayısı kadar gelişmesini engelleyen ülkeler de bulunmaktadır.

kaynak
Devletlerin kripto para birimlerini nasıl denetleyecekleri noktasındaki belirsizlik ise çözülmüş değil... ABD ve AB, kripto para birimlerini şimdilik mevcut kanunlar çerçevesinde denetlemeye çalışırken, bazı Asya ülkeleri yeni hukuksal düzenlemeleri devreye sokuyor.
Asya ülkeleri, son dönemde kripto paraların gelişimi konusunda diğer ülkelere göre daha hızlı adımlar attı.
Ateşe ateşle müdahale sloganı içerisindeki IMF, kripto paraya karşı bir tavır içerisinde. IMF, geleneksel finansal sektörde olduğu gibi, kripto dünyasında da finansal bütünlüğü sağlayan ve tüketicileri koruyan politikalara odaklanılması taraftarı. IMF’e göre bu ilerlemelerin rafine edilmesi ve uygulanması yılları alacak.

kaynak
Ülkemiz de ise hiç kimseye ait tamamen sanal, arkasında hiç kimsenin olmadığı, sahibinin, sorumlusunun olmadığı bir değere, bir işleme dayalı bir para üretmek, bu mantığa uygun bir para üretmek, Bitcoin’i üretmek çok tehlikeli görüşü bulunmaktadır. Bir de Diyanet İşleri Bakanlığı’nın fetvasındaki saadet zinciri benzetmesi ülkemizdeki kripto para geleceğini olumsuz etkilemektedir.
İyi yapılan yönetmelikler, muhtemelen kripto para birimlerinin para aklama, vergi kaçırma ya da uyuşturucu ticareti gibi yasa dışı faaliyetler için kullanılmasını önleyebilir, uzun vadede de değerlerini artırabilir.
Birçok ülkenin farklı bakış açıları nedeniyle kripto para birimlerine yönelik uluslararası bir standarda ulaşılması zor olacak gibi ancak şunu da akıldan çıkarmamak gerekir hiçbir ülke bu sorunu tek başına halledemez. Mücadele de başarı ancak uluslararası işbirliğinin artırılması ile mümkün.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!