RAMAZAN, YARDIMLAŞMA AYI [Cointurk 30. Projesi][lessismoring#0436]

in cointurk •  last year 

RAMAZAN AYI

İnsanları karanlıklardan nura, Rabbimiz'in yoluna çıkaran, Kuran-ı Kerim'in indirildiği ay olan Ramazan ayı, içinde "bin aydan daha hayırlı olan" Kadir gecesinin bulunması sebebiyle tüm Müslümanlar için apayrı bir önem arz eder. Bu mukaddes ay, müminlerin bir araya gelmelerini ve aralarındaki bağın artmasını sağlar. Zira yardımlaşma, kardeşlik ve dayanışma ruhu her Ramazan’da daha da pekişir, iftarlarda, sahurlarda, teravih namazlarında ve Ramazan ziyaretlerinde bir araya gelen müminler coşkun bir sevgi ve muhabbetle birbirlerine kenetlenirler.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma öncelikle bireyin toplum karşısında sorumluluğunu bilmelidir. Hele Müslüman toplumu içerisinde yardımlaşmanın vasıtası olan zekât İslam’ın köprüsüdür, yardımlaşma onunla sağlanır. Zaman zaman kimileri ben fakir bulamıyorum ki bir sadaka vereyim, herkesi zengin görmekle yardım elini uzatmak istemeyenler var. Oysa herkes kendinden biraz daha fakiri bulabilir. Aç ve fakir insanları görmek isteyen varsa? Çöplüklerden ekmek toplayan, sosyal yardımlaşma vakfı önünde bir kap yemek evine götürmek için sırada bekleyen, iş umudu ile gurbete giden, iş bulamayan, park ve sokaklarda aç bekleyen insanlara bakabiliriz. Peygamber efendimiz (asm) “Kim bir oruçluya iftar ettirirse, o oruçlunun alacağı sevabın aynısı, iftar ettirene de yazılır. Ve oruç tutanın sevabından da bir şey eksilmez” buyurmuştur. Biz de onları soframıza davet edebilir ya da bir öğünlük de olsa karınlarını doyurabiliriz.

Benim yardımıma gelecek olursak üst katımda suriyeli bir aile oturuyor. Evlerinin içinde sınırlı sayıda eşya var. Mimarlık yaptığımdan ötürü bazen iş yerimi taşımak zorunda oluyorum. Bu sefer şehir dışında bir yere taşınmam gerektiğinden dolayı eşyalarımı yeniden almak istedim. Eski eşyalarımı suriyeli ailelere bağışladım. Gerçekten hissettikleri mutluluk gözlerinden okunuyordu. Eşyalarım eski desem de eski kavramı burada sadece sıfat olarak yoksa herhangi bir eskiliği yok. Sizin için küçük şeyler başkaları için büyüktür.


Bir sonraki proje konusu yaşlılar ve huzurevlerini ziyaret olabilir.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Hi! I am a robot. I just upvoted you! I found similar content that readers might be interested in:
http://www.nurnet.org/ramazan-ayi-sosyal-yardimlasmaya-bir-davetiyedir-2/

Congratulations @lessismoring! You received a personal award!

Happy Birthday! - You are on the Steem blockchain for 1 year!

Click here to view your Board

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!