Ethereum Nedir? [Cointurk 33. Projesi] ilkeryilmaz #5740

in cointurk •  5 months ago

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda @kusadasi tarafından düzenlenen 33. proje kapsamında Ethereum coin hakkında bir bilgilendirme yapacağım.

Kripto paralar hayatımıza bitcoin ile birlikte giriş yapmıştır. Günümüzde teknolojideki gelişmeler ile birlikte sanal paralarında kullanımı da fazlasıyla artmıştır. hal böyle olunca sanal paralarda her geçen gün artmıştır. Bitcoinden sonra bir çok kripto para da piyasaya sürülmüştür. 1500'den fazla olan b kripto paralar arasında bitcoinden sonra en çok hacme sahip coin ise Ethereum'dur.


resim kaynağı

Ethereum Nedir?


Ethereum coinin borsalarda da sıklkla karşılaştığımız ve coinin kodu olan ETH ile de ifade edebiliriz. ETH'nin kurucusu Kurucusu Vitalik Buterin'dir. 2013 yılında geliştirilmeye başlanan ETH ancak 2015 yılında haata getirilmiştir. ETH'nin arkasında ise İsviçre'de bulunan Ethereum Vakfı bulunmaktadır. ETH, uygulama geliştiricilerinin herhangi bir merkeze bağlı kalmadan bu uygulamaların dağıtılmasını sağlayan blok zincir tabanlı bir kripto para birimidir. ETH ile hisse senedi, para, akıllı sözleşmeler gibi alış verişte kullanılan varlıkların takasını kolaylaştırmak amaçlanmaktadır.

Ethereum Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?


Ethereum diğer kripto paralardan farklı olarak ETHASH algoritmasını kullanmaktadır. Bu nedenle ETH madenciliği yapılacak olan sistemlerin güçlü ekran kartı donanıma sahip olması gerekmektedir. Ethereum madenciliği, yapılan işlemlerinin kaydının tutulduğu ve yapılan işlemlerin onaylandığı blok zincir tabanlı bir sistemdir. Ethereum madenciliği yapılırken oluşturulan blokların oluşum süresi ise yaklaşık 12 saniyedir. Bunun nedeni ise Ethereum Gost protokolünün kullanılmasıdır. Bu sayede blok oluşumu hızlanmaktadır. Ancak madencilik işlemlerini kişisel bilgisayarınızda yapmanız tavsiye edilmemektedir. Bu işlemler bilgisayarınızın ömrünü oldukça azaltmaktadır. Eth madenciliğine başlamak için daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

NOT: '' Projede yazdığım makalenin kullanım hakları @kusadasi ve @cointurk e aittir..''


Posted from my blog with SteemPress : https://steemitilker.000webhostapp.com/2018/07/ethereum-nedir-cointurk-33-projesi-ilkeryilmaz-5740

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!