Steem projeleri [Cointurk 9. Projesi]

in cointurk •  2 years ago 

Bir süredir bu sorular aklımı kurcalıyor. Sebeplerinden biri de arkadaşları bu ortama çağırırken neden Steeme yatırım yapılabilir, neden burası diğer sosyal mecralardan daha iyidir gibi konularla ikna etmek durumundayım. Eminim siz de aynı sorularla karşılaşıyorsunuzdur. Steemit şu an dünya çapında 300,000 kullanıcıyı geçmiş durumda. Bir senede fena da değil. (Tabii bunun içinde azımsanmayacak sayıda ölü, veya birden fazla hesabı olanlar da var) Steemit ile Steem ayrı şeyler olduğunu da not ederek, başlıktaki sorunun hem Steem için genel olarak, bir de özel olarak da Steemit için düşünülebilir. Burada asıl amacım okuyuculara bu soruları yöneltmek, ve insanların bu konuda fikirlerini öğrenmek.

Steem hangi boşluğu dolduruyor, hangi problemi çözüyor, veya neyin daha iyi, daha gelişmiş bir modelini sunuyor?

Blockchain teknolojisi 2008 yılında başlayan ve 2012 ye kadar etkisi devam eden küresel ekonomik kriz devrinde ortaya çıkmış açık kaynak kodlu Bitcoin ile beraber pratikte uygulaması görülmüştür. Bitcoin'in özellikle 2008 krizinden sonra ortaya çıkmış olması, takma isim olarak "Satoshi Nakamoto"(Japon, uzak doğuya işaret) seçilmesi stratejik kararlarla piyasaya sürüldüğü gösteriyor. Sovuk Savaşın bitmesiyle tek kutuplu dünya düzeninde A.B.D hem ekonomik, hem siyasi güç olarak merkez iken, 2008 krizi bu ekonomik ve siyasi düzenin ne kadar kırılgan olduğunu ve bazı dengelerin değişiyor olduğunu gösterdi. Bitcoin, ister kapitalist sistemin kırılganlığına ve beklenen çöküşüne karşı bir alternatif, ister A.B.D dolarına karşı bir alternatif olarak da bakılabilir. Her halükarda artık eskisinden çok daha farklı bir ekonomik sistemin kurulacağının göstergesi. Veyahut da bir pilot uygulaması, yani şu anda artık çan sesleri her taraftan duyulmaya başlanmış yaklaşan çok daha büyük ve sarsıcı, derin bir global ekonomik krize karşı tedbir amaçlı bir uygulama da olabilir.

Bitcoin her ne kadar matematik hesapları, şifrleme teknikleri, bilgisayar ağları ve teknolojilerine esaslanmış olsa da global bir para birimi olabilmek için kendisini ispat etmesi de gerekiyor. Bugüne kadar yüzlerce defa hacklendi, değeri kaç defa roket gibi yere çakıldı ama tekrar yine yükseliyor. Temelinde de insanın aracı rolünü devreden çıkararak bilgisayarlar aracılığıyla insanların kendi aralarında kendi belirledikleri şartlarla, ücretlerle anlaşmaya varmalarını sağlama amacı var. Bitcoin'in değerini Adam Smith'in dediği gibi piyasa (arz-talep) belirliyor. Ama piyasa ve para devletten, devletin kurumlarından bağımsız.5715c9e7-5eca-44dc-a3ed-ed843b8d6e95.png

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Hi! I am a robot. I just upvoted you! I found similar content that readers might be interested in:
https://steemit.com/tr/@dovlet/steem-neden-basarili-olur-neden-basarisiz-olur