Ripple (XRP) Nedir ? |Güncel (Grafik+Yorum) [Cointurk 11. Projesi]

in cointurk •  2 years ago 

DQmcrwQqyEn3Ze5CNSQaVDes5YCDbgqWTeE22ADp439p9Hw_1680x8400.png

Ripple (XRP) Nedir?

Ripple, 2012 yılında bir ödeme ağı (RippleNet) ve aynı zamanda da bir kripto para (Ripple XRP) olarak hayata geçti. Bilinen pek çok kripto paranın aksine Ripple, madenciliği yapılamayan ve ledger adı verilen blockchain tabanlı defterlerin tamamen bir şirket tarafından yönetildiği bir koin. Bir merkezinin bulunması farklılığıyla, özellikle ödeme sistemleri sağlayan büyük şirketlerin ve bankaların, bir muhattap bulabildikleri için sıkça tercih ettikleri bir koin ve ağ olarak öne çıkıyor.

Brad Garlinghouse’un CEO’su olduğu Ripple’ın San Francisco, New York, Londra, Sidney, Hindistan, Singapur ve Lüksemburg’da ofisleri bulunuyor.

Ripple’ın Avantajları Neler?

American Express, Santander, UBS ve Türkiye’den de Akbank gibi 100’den fazla güçlü partnerin kurumsal para ve varlık transferlerini yöneten Ripple, blockchain teknolojisi sayesinde oldukça hızlı ve düşük maliyetlerde global çapta işlem olanağı sunuyor. Ripple ile dünyanın bir ucundan diğer ucuna 4 saniye gibi bir sürede gönderim yapılabiliyor. Ripple ağı, şu an için saniyede 1500 işleme kadar gerçekleştirebiliyor ve şirket Ripple Ağının Visa ile aynı sayıda (saniyede 50 bin) işlemi kaldırabileceğini iddia ediyor.

Ripple, 44 Milyar Dolarlık pazar payı ile kripto paralar arasında Bitcoin ve Ethereum'dan sonra 3. en büyük dijital para olarak yer alıyor. Küresel çapta 50’den fazla kripto para borsasında işlem gören Ripple, bu özelliğiyle de oldukça erişilebilir bir coin olarak öne çıkıyor.


Bitcoin gibi merkeziyetsiz kripto paraların en çok eleştirildiği nokta olan, değerini bir varlığa dayandırmama özelliği Ripple için geçerli değil. Ripple değerini kâr üreten bir şirkete dayandırması ile kendini diğer kripto paralardan farklılaştırıyor.

Şu an için 55 farklı işlemci ağı üzerinde çalışan Ripple, uzun vadede blok zincirini 3. parti işlemcilere de açarak merkeziyetsiz yapısını geliştirmeyi hedefliyor. Bu sayede Ripple’ın kendisinin dâhi bloklar üzerinde manipülasyon yapamayacağı bir yapıyı benimsemesi ve müşterilerine olan güveni arttırması hedefleniyor.

Kaç Adet Ripple Var?

Üretilmiş tüm Ripple’ların sayısı 99,993,093,880 XRP. Ancak şu an için piyasada yalnızca 38,739,142,811 XRP adeti dolaşımda. Geri kalan koinler şirket tarafından belli periyotlarla pazara sunuluyor. Bu da madencilikten farklı bir üretim stratejisi sunarak Bitcoin, Ethereum veya Litecoin kadar işlemci gücü gerektirmeden blok zincirinin çalışmasına olanak veriyor.

Ripple (XRP) Ne Kadar?

Uzun bir süre $0.25 civarında işlem gören dijital para, son dönemlerde kripto paralara olan ilginin büyük artış göstermesiyle $3.84 değerine kadar yükselip ardından düşüşe geçti.

Ripple, 31/01/2018 14:35 itibarıyla TL bazında 4,28 TL, Amerikan doları bazında ise $1,14 seviyelerinden işlem görüyor.

Ripple (XRP) Yatırım Yapılmalı Mı?

Ripple'ın avantajlarına baktığımızda;

  • American Express, Santander, UBS ve Türkiye’den de Akbank gibi 100’den fazla güçlü partnerin olması
  • Ripple ile dünyanın bir ucundan diğer ucuna 4 saniye gibi bir sürede gönderim yapılabilmesi
  • Ripple ağı, şu an için saniyede 1500 işleme kadar gerçekleştirebiliyor olması ve şirket Ripple Ağının Visa ile aynı sayıda (saniyede 50 bin) işlemi kaldırabileceğini iddia etmesi

Yukarıda yazdığım avantajlara baktığımızda Ripple'ın oldukça iyi bir geleceğinin olduğunu söyleyebilirim.

Güncel grafiği incelediğimizde ise ;

  • Yukarıdaki grafiğe baktığımızda ilk destek noktası $0.90 seviyesinin altına düşmeyeceği görüşündeyim.

  • Eğer $0.90 seviyesinin altında mum kapatırsa bir sonraki destek noktası olan $0.70 seviyesinin altında mum kapatmayacaktır.

  • Büyük resme baktığımızda ise 1 doların altındaki seviyelerde kademeli olarak alınabilir.
  • Orta vade için hedefim 5 dolar ve üzeri

Paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değil, kendi düşüncelerimdir. Kendi araştırmanızı yapmanızı öneririm.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Hi! I am a robot. I just upvoted you! I found similar content that readers might be interested in:
http://www.okanozcan.com.tr/ripple-xrp-nedir/