Gelecekte Herkes Steem'i Konuşuyor Olacak + [Cointurk 9. Projesi]

in cointurk •  2 years ago 

Steem ve buna bağlı olarak Steemit.com, çok akıllı bir yaklaşımın, oldukça zekice bir düşüncenin ürünüdür. Günümüzde toplumları şekillendiren medya, artık sosyal medya olmaya başlamıştır. Günümüzde Facebook, Instagram, Twitter vs. gibi platformlarda üyeliği olmayan neredeyse kimse yok. Steem ise bunu yüksek bir avantaja çevirebilecek bir kripto-para birimi olarak görünüyor.Kaynak


Ned Scott (yani nam-ı diğer @ned) ve Dan Larimer (yani namı-diğer @dan) Steem sistemi ve Steemit teknolojilerinin kurucularıdır. 12 yıl boyunca blockchain teknolojisi konusunda inanılmaz araştırmalar yapan insanlar ve kendi birikimlerinden yararlanarak Steem'i sigorta ve karşılıklı yardım düşüncesiyle ortaya çıkardılar. Fikir, temelinde insanların P2P olarak problem çözümü ve birbirlerine yardımcı olmaları düşüncesi üzerine kurulmuştur.


Aslıda bu sistemde blockchain, Steem'dir. Hem güvence sağlayan hem de karşılıklı etkileşim ve problem çözümüyle işleyen, dinamik bir kripto-para şekline dönüşmüştür. Steem'in kurucuları, bu sistemi kurarken yenilikçi, özgün ve akılcı bir yapılanmayı oluşturmak istediler. Ama blockchain'lerindeki işleyen sistemin yalnızca salt para akışından ziyade sosyal medyalardaki en büyük problemlerden birini çözen birşey olmasına karar verdiler.

Sosyal medya hesaplarında çoğumuzun bildiği şey bilgi alış verişinin çok dağınık olması, dezenformasyon yaratan hesapların fazlalığı ve o platforma ve kullanıcılarına hiç bir şey katmayan yazı yığıntısından başka birşeye neden olmayan spamler'in ve plagiarism yazılarının bolluğudur. Bu problemin çözümünü hesap sahiplerinin kripto-para ile ödüllendirileceği düşüncesiyle taçlandırılabileceği anlaşılınca STEEMIT ortaya çıktı.

Steem sisteminde en önemli kavram Steem Power'dır. Yani meşhur SP. SP kullanıcının esas ağırlığıdır. Daha çok bir bilgisayar oyunundaki "mana" ya benzer. Sistem kendisini garantiye alabilmek motivasyonuyla kullanıcının kısa vadeli para kazanıp bu platformdan çekip gitmesini bir nevi önlemek için SP'ye yatırım yapılmasını yani SP alınmasını teşvik eder. Çünkü ne kadar çok SP'ye sahip olursanız gelecekte oy gücünüz ve curation reward'lardan alacağınız payınız da o denli yüksek olmaktadır.

SP de aslında sizin bir kripto-paranızdır diyebiliriz ama resmen değil yalnızca dolaylı yoldan. Bu platformda asıl kripto-para birimi Steem'dir. SBD de değil. SP'yi para şeklinde kullanmak istediğinizde "power down" yaparak tam 13 hafta gibi uzunca bir sürede her hafta eşit miktarlarda olmak üzere 13'e bölünmüş halde yavaş yavaş paraya dönüştürebilirsiniz. Bu da sistemin kendini koruma ve Steem'e yatırım yapan yatırımcının uzun vadeli olmasına neden olan bir unsurdur bu.

SBD ise yalnızca bir sabitleme birimidir. Yani platformda istikrarı sağlamak üzere icat edilmiş birşeydir. SBD'nin herhangi bir borsada (hemen hemen hepsinde diyelim) bozdurulma, çekme ya da işlem yapma şansı yok. SBD yalnızca steemit.com içerisinde geçer akçedir. SBD ilk yola çıktığında çok çok yaklaşık olarak 1 USD olarak belirlenmiş ve sabitlenmiştir.

Steem ile bir alış-veriş yapmaya kalkıldığında dakika bazında inip çıkan bir para birimi kullanılmaya kalkarsa o alışveriş istikrarsız bir şekilde devam eder ve çöker. Bunun için gerçek dünyada değeri ne olduğu belli olan ve sabitlenmiş bir para birimi (token da diyebiliriz) olan SBD (Steem Blockchaing Dollars) kullanılmak üzere düşünülmüştür. SBD her ne kadar 1 USD olarak düşünülse de gerçek dünyada işler böyle işlemiyor tabi. Şu an (28.01.2016 Saat 00:05'te) SBD 6.96 USD olmuş vaziyette ve değişecek de!


Kaynak


Steem'de madencilik Bitcoin tarzı madencilikten farklıdır. Bitcoin ve türevlerinde madencilik (mining) POW yani "işlem gücün ne kadarsa o kadar maden kaparsın!" şeklinde gerçekleşir. Ama Steem'de POS yani her çıkan block parasından ödül dağıtma şeklindedir. Bu sistemdeki madenciler Witnesses olarak geçer ve ağa-babalar bunlardır. Zaten şöyle bir bakarsanız belediye başkanı seçimleri gibi witness seçimleri olduğunu ve witness adaylarının da seçmenlerini cezbetmek için çeşitli uygulamalar geliştirdiklerini görürsünüz. Örneğin esteem app'dan gönderdiğiniz post'tan aldığınız esteem upvote'u esteem'i tasarlayan witness'ın bir peşkeşidir.

Steem sisteminin de dezavantajları bulunmaktadır. Örneğin balinalar! Bu adamlar eğer melek gibi kalbi olan ufak balıkarın elinden tutmak isteyenler olursa sorun yok. Ama gözünü para hırsı bürümüş art niyetli manyaklar olurlarsa işte o zaman sistemin katillerine dönüşürler ve bir çok kullanıcının steemit'den soğumasına neden olabilirler.

Steemit Psikolojisi ile ilgili yazımda oldukça değerli olduğunu düşündüğüm bazı konuları işlemiştim. Lütfen bu postumu da okuyun, okutturun!


Steem'in geleceği iyi olacaktır. Buna şüphe etmeyiniz. Çünkü Bitcoin, Ethereum ve Steem oldukça yenilikçi şeylerle piyasaya sürüldüler. Yeni birşey getiren, teknolojiyi geliştiren her şey kazanacaktır. Steem de bunlardan birisidir. Steem sosyal medya denilen ve girişte de belirttiğim gibi günümüzün en başat internet meşgalesi olan yapıyı omurga olarak kullandığı için bunun meyvelerini ziyadesiyle yiyecektir. Çok büyük bir ihtimalle geleceğin sosyal medya platformu Steem ve Steem'e benzeyen siteler olacaktır.

Benim sizin bu yazımda dikkatinizi çekmek istediğim şey aslında Steem ve Steemit'in bir çok farklı çıktılarının olmasıdır. Yani Steemit aslında yalnızca Steemit.com, Discord'dan oluşmuyor. Steem ve Steemit konusunda bir çok şey öğrenebileceğiniz site mevcut. Bu çıktılardan ilk ikisi kesinlikle Steem'in blue paper ve de white paper'dır. Bunun yanısıra Smart Media Tokens ile ilgili paper'ı da okumanız durumunda sistem ve token'ları hakkında çok net bilgilere sahip olabiliyorsunuz. https://steem.io sitesinde olayın ne olduğu ne olmadığı zaten çok güzel işlenmiş. Mutlaka inceleyin. steemnow, steemstats, steemd, steemdb sizin o esnada ve öncesinde ne durumda olduğunuz ve ne yapıp-yapacağınız bütün açıklığıyla yer alıyor. Buralara girip lütfen inceleyin.

Steemit.com'da her ne kadar hemen para kazanıp wallet'larımızdan banka hesaplarımıza göndermeyi hayal etsek de aslında buranın amacı o değil bunu unutmayalım. O durum, burası için yalnızca bir sonuç. Bu nedenle oyunu kurallarına göre oynamayı tavsiye ediyorum. Birinci kural Steemit.com'dan keyif almak! Yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Upvote, yorum ve eğer isterseniz resteem'leri unutmayın. Değil mi @cleverbot ?

animasyonum.gif

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Yine çok emek vermiş ve araştırmışsınız ellerinize sağlık çok güzel bir paylaşım.

Teşekkür ederim efendim sağolun. Steemit’e ilgim çoğu zaman kendi işimden fazla oluyor 😊Bazen “overdose” yaşayacağım diye korkuyorum açıkçası 😂

Dengeyi kurmak lazım. 😃