Başımıza Bela oldu Blockchain teknolojisi [Cointurk 17. Projesi] ) Engin E.#8568

in #cointurk5 years ago

blockchain-nedir-.jpg
image source

Blockchain teknolojisini Bitcoinin değerinin artmasıyla birlikte çok duyar olduk herkes tarafından şöyle biliyor bir zincir var merkezi yok ve kimse kıramıyor.

Blockchain anlamak için öncelikle Hash fonksiyonunu bilmek gerekiyor. Hash fonksiyonu sözcüklere resimlere kelimelere aklına gelebilecek her şeye bir simge veriyor.ve eşleşmeyi bu şekilde sağlıyor. İşte Blockchain de Hash fonksiyonunu kullanıyor her blok (zincir ) kendinden önce gelen zincir ile eşleşerek devam ediyor ve arada sürekli bir bağlantı oluyor veri akışı sağlanıyor .Hackerler tarafından kırılamaz denilmesinin sebebi ise sadece bir merkezde bir bilgisayarda olmaması binlerce milyonlarca merkezi olmaması yani merkezi olmayan bir sistem olması ve sistemin kendini sürekli olarak 10 dakikada bir yenilenmesi. Blockchain teknolojosinin gelişmesini istemeyenler ise tabiki finans yani bankacılık çünkü bir aracı olmayacak komisyon olmayacak ve herkes dilediği gibi transferler yaparak bankaların saçma sapan komisyonlarından kurtulacak
Blockchain Dezavantajları ?

Blockchain teknolojisini herkes överken iyi yönlerini Mükemmel bir teknoloji olduğunu söylerken dezavantajları olduğunu da söyleyebiliriz.

1-Bitcoin üzerinden gerçekleşen işlemlerde harcanan elektririk (enerji) Türkmenistan devletinin Yıllık enerji tüketiminden fazla olduğunu hesaplanmıştır. Şuan piyasada olan 850 kripto para olduğunu düşünürseniz çok sayıda ülkenin elektrik tüketiminden fazla elektirik tükettiğini göreceksiniz.


2- Balinalar sorunu Kripto para piyasalarıyla ilgilenenlen Balinaların kim oldunu iyi bilirler. Bu balinaların elinde bulundurdukları kripto paralar ile sürekli oynayarak ağda bazı kişilerin aleyhinde işlemlerin olmasına neden oluyor

Not : Balina =Elinde yüksek miktarda kripto para bulunduran.

Sort:  

Emeğine sağlık güzel yazı olmuş.

teşekkür ederim

Coin Marketplace

STEEM 0.23
TRX 0.06
JST 0.025
BTC 20263.33
ETH 1357.62
USDT 1.00
SBD 2.51