Yazılım Geliştirme - Python 2

in cointurk •  6 months ago
Steemit yeni katılan kişiler için, oldukça karışık olduğu için öğrenilmesi zor bir platformdur. @cpxturk-destek hesabı ile bu zorluğun üstesinden gelmelerine yardımcı olabilecek içerikler yayınlayarak çeşitli anlatımlar yapıyorum.
Bugün sizlere daha önce anlatmış python yazılım diliyle steemit üzerinde nasıl işlem yapacağınızı anlatacağım.

Yazılım Geliştirme - Python 1

STEEM Modülü Nasıl Yüklenir?

Genelde bir çok kullanıcı windows yazılım sitemi kullandıkları için sizlere işlemleri windows işletim sistemi uygun olarak anlatacağım. Ancak, daha önce de belirttiğim gibi hangi yazılım dili olursa olsun linux, ubuntu gibi platformlarda çalışmak daha kolaydır. Bir önceki yazımızda python yükleme işlemini yapmıştık ve çevresel değişkenler bölümüne python'un yüklü olduğu yolu eklemiştik. Bunun amacı cmd ekranında "python" yazdığımızda direk olarak o konumdaki .exe dosyasını çalıştırmaktır. Python dili nildiğiniz gibi açık kaynak olduğu GitHub üzerindeki modülleri yüklemek çok kolaydır. steem modülünü yüklemenin 3 adet yolu vardır. Bunlardan ilki "pip" komutu ile yüklemektir. Bunun için windows butonuna basıp "cmd" yazdıktan sonra enter tuşuna basmak ve cmd ekranını açmak gerekiyor. Sonrasında aşağıdaki kodu yazarak yükleme işlemini başlatabilirsiniz.

python -m pip install steem

Bu komutu yazdığımızda steem için gerekli olan diğer modüller de yüklenecektir. O nedenle en kolay yükleme metodu budur. Diğer metot ise cmd ekranından ya da internet tarayıcı vasıtasıyla GitHub dosyasını indirdikten sonra manüel olarak yüklemektir. cmd ekranı üzerinden yükleme yapmamız için yazmanız gereken kod serisi aşağıdaki gibidir. Bunun için ilk önce git dosyasını yüklemeniz gerekmektedir.
git clone https://github.com/steemit/steem-python 
cd steem-python
python -m easy_install setup.py
Son metodumuz ise internet tarayıcı vasıtasıyla python-steem GitHub adresine gidererek dosyayı manüel olarak indirmenizdir. Sonrasında dosyayı indirdiğimiz dosya konumuna gitmemiz gerekiyor. Bunun için cmd ekranı üzerinde yazmanız gereken kod bloğu aşağıdaki gibidir.
cd "dosya konumu"
cd steem-python
python -m easy_install setup.py
Python dili ile yazılım geliştirme hakkında yazılarımız devam edecektir. Bizi takipte kalın :)

Steemit hakkında bir çok bilgiyi bulabileceğiniz @cpxturk-destek hesabını takip etmeyi unutmayın.

Cointurk Projeleri ile kullanıcılara destek olmaya çalışan @kusadasi hesabını takip etmeyi unutmayın.

Hazırlayan @bekirsolak


Cointurk Discord Adresine Katılmak İçin Tıklayın

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!