Ethereum Classic (ETC) Nedir?

in cointurk •  2 months ago

Ethereum Classic (ETC) Nedir?

Ethereum Classic, akıllı sözleşme işlevselliği sunan açık kaynaklı ve halka açık blockchain tabanlı bir hesaplama platformudur.Kullanıcılara, ağında global olarak dağıtılmış düğümlerle komut dosyalarını yürütmeye yardımcı olan bir Turing tam sanal makine sağlar.

Aayrıca Ethereum Classic coinleri olarak anılan bir değer tokenına da sahiptir. Tokenlar cüzdanlarda saklanabilir ve kripto para birimi takaslarında işlem görebilir.Ayrıca, değeri transfer etmek veya nakit göndermek için ana varlık olarak kullanılırlar.

Ticaret yapmak, ağdaki operasyonları, akıllı sözleşmeleri ve merkezi olmayan uygulamaları çalıştırmak için, Ethereum Classic bir fiyatlama mekanizması olarak Gas'ı kullanmaktadır. Gas, Ethereum Classic ağındaki dolandırıcılıkların önlenmesine yardımcı olurken, kaynakların düğümlere bir teşvik olarak orantılı şekilde tahsis edilmesine yardımcı olur.

Ethereum Classic Nasıl Oluştu?

Ethereum Classic, Ethereum’un hard fork’u ile oluşturulmuştur. Ethereum Classic ve Ethereum olarak iki farklı kripto para birimine bölünen hardfork’un sonuçlarına yakından bakalım.

DAO'nun Oluşumu (Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonlar)

Ethereum (orijinal blockchain ağı) Temmuz 2015'te kuruldu.Tüm Ethereum sistemi akıllı sözleşmelerin ön planda çalışması için hazırlanmıştır.

DAO, Ethereum sistemine devrim yapmayı amaçlayan en karmaşık akıllı sözleşmelerden biriydi.Ekosistemde DAPPS (merkezi olmayan uygulamalar) finanse edecek merkezi olmayan bir girişim sermayesi fonu olmak hedeflenmiştir. Bunun onaylanması ve oluşturulması için uzmanlar, gerekli fonları almadan önce bu fikri sunacak ve kullanıcıların yaklaşık% 30'undan onay alacaktır.

DAO saldırısı ve Ethereum'u bölme zorluğu

Başarılı bir crowdfunding'den kısa bir süre sonra, bir saldırgan DAO'nun bir kopyasını oluşturdu ve yaklaşık 50 milyon dolarlık bir miktar sifonladı.Saldırının etkisi felaket oldu. Ether'in fiyatı 20 dolardan 13 dolara düştü. Topluluk, DAO'nun çocuk saldırısına maruz kaldığından söz etti.Zira akıllı sözleşme, 28 gün geçmeden DAO’dan para çekilmeyeceğini belirtti. Bu gerçekle Ethereum Topluluğu zor bir karar aşamasına geldi.

  1. Sakin olmak ve hiçbir şey yapmamak.
  2. Yumuşak çatal uygulamak. (soft fork)
  3. Sert Çatal uygulamak. (Hard Fork)

Ethereum ağında, sert çatal, DAO saldırısının hemen öncesindeki ana blok zincirinden ayrılarak çalışacaktır.Spesifik olarak söylemek gerekirse sert çatal 1.920.000 bloğa uygulanacaktı. Bu bloklar yani eski zincir artık Ethereum Classic olarak anılmaya başlanacaktır.

Sert çatala karşı çıkanların çoğu Ethereum Classic'de kalmayı tercih ederken, Vitalik Buterin ve Wood Gavin gibi kurucuları destekleyenler de Ethereum'la birlikte gitti.

Görsel Kaynakları: 1

Yazının Orijinali: Wiki Crypto Coins

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

steemauto otomatik upvote oylama sistemine katılın yazılarına otamatik olarak upvote alın. https://steemit.com/tr/@kont82/yazilarina-otomatik-olarak-upvote-almak-istermisiniz