Ramazan Ayında Yardımlaşma Zirveye Çıkıyor Cointurk 30.projesi / Blueones#8541

in cointurk •  5 months ago
Oruç tutmak tüm semavi dinlerde neredeyse ortak bir özellik diyebiliriz. Tutulan oruç gün sayısı ve bir takım farklılıklar gösterse de burada amaçlanan vücudun belirli bir süre aç kalarak yaratıcıya olan sadakatin ölçülmesi ile alakalı bir durumdur. Nefsin terbiye edilmesi prensibine dayanan bu ibadet islamın 6 şartından bir tanesini oluşturuyor. Tabii orucu sadece aç kalınan bir ibadet olarak algılamamak gerekiyor. Çünkü aynı zamanda ramazan ayı Müslümanlar arasında yardımlaşmanın en yüksek seviyede yaşandığı bir ay olarak değerlendirilmelidir. Sözgelimi fitre ve zekât bu ayda ödenir. Ayrıca bir noktada açlık çeken insanların halinden anlamak için oruç tutmak, gelir seviyesi bakımında o yiyeceklere ulaşamayan insanlarla birlikte iftar yapmak hem manevi huzuru beraberinde getirir hem de insanlara maddi bakımdan destek olmak anlamına gelir.

Ramazan-ayı-berekettir.jpg

Birçok kişi ramazan ayı sonrasında gelen bayrama neden şeker bayramı denildiğini? Bilmeyebilir. Dolayısıyla hemen buna bir açıklık getirelim; bununla ilgili iki çeşit rivayet var bunlardan bir tanesi bir ay boyunca aç kalmanın vermiş olduğu ve ramazan sonunda kutlanan bayramla “şükür” edilmesi geliyor. Yani bir bakıma dilin evrilmesi ile şükür bayramı şeker bayramına dönüşmüştür. Bir diğer rivayet ise bayramlarda tatlı ikram edilmesi olarak değerlendirilir. Bu kısa hatırlatma ardından ramazan ayının esas önemli olan noktasına devam edelim.
Elbette ramazan ayının birçok fazileti olduğu bir gerçekliktir. Ancak bunların arasında en önemlisi yetim ve öksüzlerin sevindirilmesidir. Bunun yanı sıra çatışmaların kavgaların veya dargınlıkların son bulduğu bu ay toplumsal dayanışma örneklerinin en fazla yaşandığı ay olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla sadece namaz kılmak ne oruç tutmak gibi birtakım ibadetlerin yanında ramazan ayı toplum içerisindeki birlik ve beraberlik duygularını güçlendirmesi bakımından bulunmaz bir fırsat yaratıyor. Bütün bir yıl boyunca hiçbir zaman değerli yiyeceklere ulaşamayanlar en azından bu ayda iftar sofralarında bu yiyeceklerin ve diğer nimetlerle tanışıyor olması bile inanç gereği “komşusu açken tok yatmamak” felsefesi ile bire bir uyum gösteriyor. Ayrıca mübarek üç aylar olarak bilinen Recep ve Şaban aylarının en sonuncusu olan Ramazan ayının tüm İslam toplumunun bütünlüğünü sağladığını da unutmamak gerekiyor.
Sonraki proje bence vergenin geleceği adına yapılabilir.

652_320_e1a1b82f-ramazan-ayi-neden-hep--gun-ileri-geliyor.jpg

Link1
Link2

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!