Neden Esniyoruz??

in cointurk •  6 months ago

Esnemek; ağzın açılmasıyla akciğerlere nefes alarak hava doldurulmasıdır. İstemsiz olarak yapılır. Hatta uzun esnemelerde kişinin gözlerinden yaş bile gelebilir. Esnemek genel olarak uykunun gelmesi, yorgunluk gibi nedenlere bağlanır.

Ve hayvanların bazıları da insanlar gibi esnemektedir.Bilimsel olarak incelenmiş bir konu olan esnemek, farklı nedenleri olduğu düşünülmekte ama kesin bir bilgiye de ulaşılamamaktadır.

Nedenlerinden bazılarını ele alalım.

Esnemek, fizyolojik bir olay olarak görülmekte olup vücudun daha fazla oksijen almasını sağlamaktır. Aynı zamanda da vücuttan daha fazla karbondioksit atılmasını sağlamakta olduğu düşünülmektedir.Esnemekle ilgili başka bir düşünce ise evrim ile alakalı olduğunun düşünülmesidir.

Bazı bilim adamları, atalarının karşılarındaki insanları korkutmak amacıyla esnemeyi kullandıklarını düşünmektedir.Bir başka teori ise sıkılmak; insanların canları sıkıldığında ya da uykuları geldiğinde ya da herhangi bir uğraşları olmadığında beyine giden sinyallerle esneme gerçekleşmektedir.

Son olarakta; esnemenin beyini soğuttuğu düşüncesi ortaya atılmaktadır.Beyinin daha iyi çalışabilmesi için belirli bir sıcaklıkta tutulması ve o sıcaklığa ulaşabilmesi için kendini soğutması gerekmektedir.Bunu da esneyerek sağladığı düşünülmektedir.

Yukarıda bahsettiğim tüm teorilerin gerçeklik payı olduğu gibi çürütülebilen yanları da vardır.Aynı zamanda esneme bulaşıcıdır.Karşınızda esneyen birini gördüğünüzde ya da esnemekle ilgili birşeyler konuştuğunuzda ya da duyduğunuz da istemsiz bir şekilde siz de esnersiniz.Bu yazıyı okurken de esnemiş olabilirsiniz 😊

Sonuç olarak esnemenin kesin bir sebebi bilinmemektedir.
Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

kesinlikle esnedim :) konu secimi ve anlatiminiz cok guzel elinize saglik.

Selamlar, güzel bir yazı tebrikler.
Küratör projesince yazınızı seçtim, #tr etiketini büyütmek için @kusadasi ve @try-market'in başlattığı bu projede etiketleriniz arasında #cointurk'ü kullandığınız için teşekkür ve tebrik ederiz.

@try-market ve @kusadasi ekibi ile yarışmalar devam ediyor. Her gün 15 civarında blogu seçip 1$ civarlarında oylar veriyoruz. Bugün siz de seçildiniz. Belirli bir süre sonra oyunuzu alacaksınız. Kuşadası tarafından düzenlenen son yarışmaya da katılmadıysanız katılmanızı tavsiye ederim.

Discor kanalımıza da bekleriz.