[Cointurk 9. Projesi] Steem'e Dair Bir İnceleme

in cointurk •  2 years ago 

images.jpg

Herkese merhabalar. @kusadası ekibinin 9. projesi bu sefer bizi en çok ilgilendiren bir kripto para birimi ile ilgili. Bu mecrada paylaştıklarımız, aktarmaya çalıştıklarımız ve yaptığımız çalışmaların bir sonucu olarak hesabımıza yatan para birimidir Steem. Daha doğrusu verilen SBD'nin yanında bir miktar Steem de mevcut ve buradaki etkinliğimiz, oy gücümüz vs hep Steem'e bağlı. Peki ayrıca bu paraya yatırım yapmanın bize getirisi olur mu onunla ilgili birkaç şey paylaşmak istiyorum. Başlarda çok düşük fiyatlarda olan ama BTC'nin rekor seviyelerde çıkması ile değerini bir hayli arttıran Steem bu aralar fazla bir beklenti oluşturmasa da ben yakın zamanda yeni bir rekora çıkacağı kanaatindeyim.

g.png
h.png

Güncel piyasa değeri ve market hacmine bakıldığında, özellikle market hacmine göre sırasının ilk 30'da olması bile yatırım yapmaya değer olabileceğinin göstergesidir. Kripto paraların hayatımıza girdiği günden beri bu alanda çalışmalar yapan ve uzmanlaşmış her insan, bu paraların bulunduğu piyasadaki (market hacmi sırasına göre) ilk 30 coine yatırım yapılmasını ve çok da gerilerde olanlardan kaçınılması gerektiğini söylemekte. Sonlarda olan coinlerdeki dalgalanmaların çok fazla ve bir balon olma ihtimali yani bir süre sonra ne olacağının öngörülememesi bizleri doğal olarak başlara çekmekte. Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve diğer birkaç kendini kanıtlamış coine yatırım yapma imkanı olmayanların (çok yüksek fiyatlarda olmasından ötürü) rahatlıkla Steem'e yönelebileceğini aktarmak istiyorum.
Zamanla popülaritesi artan Steemit platformunun ileriye dönük ciddi projeler geliştirmesi ve belki de Facebook, Twitter gibi herkesin kullandığı bir sosyal ağ olması durumunda mevcut ödül sisteminin Steem'e bağlı olmasından çok daha büyük ve kayda değer kazanç elde imkanları ortaya çıkacaktır. Geçmiş dönemlerde düşük seviyelerde seyrederken birkaç gün için 60-65 TL gibi değerlere ulaşan ardından da 25-35 TL değerinde bir süre durduğunu aktarmak gerekiyor. Bugün itibariyle düşüşe geçmiş olsa da kesinlikle daha önceki rekoru zorlayacağını hatta geçeceğini düşünmemle beraber bu düşüşten fayda sağlamak adına yatırım yapmayı düşünüyorum. Geçen hafta 10 TL sınırına geldiğinde yaptığım küçük bir yatırımla birkaç gün içinde çok ciddi bir miktar olmasa da biraz kazanç sağladığımı söylemem gerek. Ani düşüşlerin yanında ani yükseliş de göstermesi sebebiyle Steem'e yatırım yapmanın fazla tercih edilmemesi onu kayda değer bir coin değilmiş gibi gösterse de bizim daha farklı açılardan bakıp analizlerimizi ona göre yapmamız icap ediyor. Kötü yanı bana göre uzun vadede yatırım yapak olanlar için ani dalgalanmalardan ötürü beklentiyi karşılayamama ihtimalinin olmasıdır. Yani beklenen miktarda olmayabilir veya sizin düşündüğünüz sınıra gelmesi uzun sürebilir. Ama bu kötü yanı da lehine çevirmek isteyenler için arbitraj mantığı ile çok iyi kazançlar elde edebileceklerini söylemek istiyorum. Herkese iyi günler.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Güzel bir değerlendirme olmuş, eline sağlık.

Eyvallah.