Upečte kuře, vezmu si půlkusteemCreated with Sketch.

in #cesky6 years ago (edited)

Dnes opráším jednu myšlenku z minulého měsíce, kterou jsem si dal až dnes ráno do jiných souvislostí.

Kde začít. Počátkem zřejmě byl dnešní rozmar počasí. Kde teploty na východě republiky klesly hluboko pod bod mrazu. Zatímco na druhé straně byly těsně nad bodem mrazu. Aby to nebylo tak jednoduché, začalo drobné mrholení. To jsem si již okusil při včerejší jízdě přes Českou Sibiř. Celkem adrenalin, když si dáte pár driftů s autobusem. To když je ještě nečekáte, to se vám půlky sevřou, že s nimi můžete štípat traverzy. Každopádně jsem byl vděčný náhodě, že druhý den nemusím nikam jet. Přesně jak jsem předpokládal, mrznoucí mrholení se rozšířilo i nad oblast, kde bydlím.

Ovšem tuto informaci jsem si potvrdil, až když mi drahá polovička volala telefonem, že autobus stále nepřijel. To bylo 5:01 hodin. V první chvíli jsem si říkal, že dám kolegovi držkovou, že kvůli němu musím vstávat. Když jsem viděl komplet vše pokryté ledovou krustou, příčin proč nejel jsem věděl hned několik.

Dostat se do vlastního auta se v tomto případě rovná vloupání do vlastního auta. Protože voda, zatekla do všech spár, včetně mezi dveře a těsnění. Tím se stala z auta nedobytná pevnost. Díky bohu nebo spíše díky své vlastní prozíravosti, používám vlastní proti zámrzný systém. Na středovém tunelu mám nasměrovaný tepelný konvektor přímo na přední okno. Jediná nevýhoda je, že potřebujete parkovat u zásuvky s 220V.

Díky tomuto jsem mohl během několika minut vyjet a dodriftovat až k zastávce. Hlavní byla řádně nasolená, zde si každý jel jako pán. Cestou jsme potkali ještě několik lidí čekajících na zastávce.

Z tohoto plyne jasné ponaučení, že cokoliv získáváme pomocí prostředníka, či třetí strany. Může se kdykoliv pokazit, proto je dobré mít záložní plán, záložní řešení. Toto není dnešní mou hlavní myšlenkou. To je jen vysvětlení, proč jsem se vyskytoval před začátkem pracovní směny v průmyslové zóně. Kde jsem viděl mnoho lidí s různými výrazy ve tvářích, které vyjadřovali všelicos, jen ne radost. A tehdy jsem si vzpomněl, když jsem si prohlížel svou listopadovou výplatní pásku. Tentokrát byla něčím výjimečná. Pokud si myslíte, že tam byl 13. plat nebo extrémní prémie, tak jste na omylu. Jen sumy, které tam byly, byly pěkně kulaté. Na první pohled bylo hned zřejmé, kolik si bere stát na daních.

image.png

Pro lepší pochopení jsem svou myšlenku zasadil do tabulky a doplnil grafem pro lepší přehlednost. Zaměstnavatel se se zaměstnancem dohodnou na výplatě. Částka je dána položkou hrubá mzda. Pro zaměstnance to znamená, že dostane o něco méně vyplaceno na svůj účet. Naopak pro zaměstnavatele to znamená, že jeho mzdové náklady budou o něco vyšší. V tabulce je ukázkový příklad na 40 000kč hrubého. Pro zaměstnavatele to znamená, že musí do mzdových nákladů si započítat celkem 53 600kč. Částku 13 600 rovnou zaplatí na sociální a zdravotní pojištění. Následně se z této částky zaplatí znova sociální a zdravotní pojištění, které se účtuje jakoby zaměstnanci. Výplata se ztenčí o dalších 4 400kč. Další srážka z výplaty ve prospěch státu je daň z příjmu. Deklaruje se, že je 15%. Ovšem počítá se z tzv. superhrubé mzdy. Ta se skládá součtem hrubé mzdy a odvodu sociálního a zdravotního pojištění zaměstnavatel. V tomto případě se počítá z 53 600. Daň z přijmu činí 8 040kč. Ale jsme Češi a máme rádi slevy. Je i sleva na dani poplatníka, která činí 2 070kč měsíčně. Celkem záloha daně z příjmu bude činit 5 970kč. Na účet zaměstnance přistane nějakých 29 630kč z původních 53 600. 23 970kč dostává státní aparát. Což činí téměř polovinu finančního ohodnocení zaměstnance, přesně 44,7%. Proč je to takto rozkouskované do několika položek je snad více než jasné. Pokud by lidé s menším IQ, za to s větší hrubou silou viděli, že vydělají 53 tisíc a hned 23 si vezme stát, jistě by jednali zkratkovitě. Zatímco, když vidí jen několik tisícovek pryč, tak si jen občas zanadávají u piva.

Tím to samozřejmě nekončí. Peníze jsou od toho, aby se utrácely. Celkem máme zboží a služby ve třech sazbách. Základní sazba činí 21%, první snížená sazba je 15% a druhá snížená je 10%.

V grafu je počítáno s nákupem zboží a služeb v základní 21% sazbě a v první snížené sazbě 15% a je stejnoměrně rozdělena. Jak je vidět, tak dalších 5 333kč opět putuje do státní pokladny. Na grafu je vyznačena žlutá výseč. To je část peněz, kterou zaměstnanec opravdu spotřebuje na nákupy. Ostatní výseče. Modrá, červená a zelená, je část kterou spolkne státní moloch. Celkové daňové zatížení tohoto konkrétního zaměstnance je 54%.

Teď už je mi naprosto jasné proč se ráno všichni tvářili, tak jak se tvářili. V podstatě to lze shrnout, že až do léta budou pracovat na státní pokladnu a až poté pro sebe, pro svoji rodinu.

Co s tím lze dělat? Zřejmě nic. Jedině snad nebýt zaměstnancem. Na druhou stranu. Daně původně vznikly jako druh financování válečného tažení. Postupně se přetransformovaly jako pomyslný bič na bohaté. Jenomže, když začnete krmit vlka, tak má stále větší hlad. Postupně se daně vztahovaly na chudší a chudší vrstvy obyvatel, až dosáhly na všechny. Mezitím si ti bohatí, kterých se daně měly týkat nejvíce, našli skulinky, jak daně legálně neplatit. Na druhou stranu takové daně by zřejmě nikomu nevadily, pokud by bylo vidět, že se použily na veřejné infrastruktury. Jaká je skutečná situace, to jste jistě pocítili na vlastní kůži. Byla by jistě také zajímavá statistika, kolik zaměstnanců s průměrným platem je potřeba na výživu jednoho poslance, či ministra. Asi bychom se nestačili divit.

Sort:  

Pravdou je, že jsme nadprůměrně sociální stát a daňové odvody tomu odpovídají. Celou řadu segmentů veřejné infrastruktury (třeba hromadnou dopravu, kulturní infrastrukturu, zdravotnictví) máme ovšem na světové úrovni. A pokud jde o sociální systém, kdyby chtěl někdo zrušit třeba porodné a mateřskou, které nejsou všude ve světě běžné, spíše naopak, se zlou by se potázal...

A stejně je pravdou, že náš daňový systém patří k nejsložitějším na světě, odvody z příjmu fyzických osob samozřejmě nevyjímaje.

Je pravda, že celá řada infrastruktury je dost rozvinutá. Ale celá řada vznikala v minulém režimu a je zázrak, že ještě funguje. Pohybuji se v dopravě. Mnohdy se honí autobus s 50 místy pro dva či tři lidi. Firma jezdí, protože kraj platí. Nikdo si nestěžuje, dokud peníze tečou správným směrem.
O kultuře přehled nemám, ale kdysi fungující infrastruktura na vesnicích je téměř na nule. Jednou zruší poštu, jindy místní obchůdek, pak zavřou hospodu. Lidé se stěhují do města a čím méně je lidí, tak se zavírají i další služby. Nakonec se tak nechají jen dva autobusové spoje, aby se neřeklo. Ve výsledku je vesnice jen obývaná pražáky přes léto. Tenhle stav už zvrátit asi nepůjde. Ve městech je vše OK, ale cca 30km od nejbližšího města to vypadá jak v Gruzii.
Pak by byl zajímavý i pohled na systém rozdělování. Zatímco matka samoživitelka si mnohdy bere ze zoufalství nebankovní půjčky. Na druhé straně kolem nádraží v letních dnech vidím se poflakovat děcka s tmavší pletí a všichni ve značkových hadrech. Že by jejich rodiče tak makali?

Ten autobus pro pár duší je celkem typický, kraje platí, doprava jezdí. Na druhou stranu nebýt subvencí, jako v Gruzii by to vypadalo patnáct kilometrů od většího města, třicet kilometrů daleko už by to bylo minimálně jako v Mongolsku. Na vesnici prostě není lákavá práce a žít ve městě je ve většině aspektů pohodlnější.

Obchůdek a hospoda nemají s veřejnými prostředky nic společného, pošta, pravda, do značné míry ano. Zavřelo třeba mnoho knihoven, ale zase je třeba uvědomit si, že knihovna v obci o tisíci duší je prostě ekonomický nesmysl.

Sociální dávky nejsou nijak ovlivněny původem a barvou pleti, přestože se celá řada hoaxů na internetu snaží tvrdit opak. Na druhou stranu se paradoxně některým lidem vyplácí nepracovat vůbec (respektive sem tam udělat nějaký melouch načerno), než pracovat za nízkou mzdu. Takový poněkud extrémní příklad najdeš třeba v téhle reportáži: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zjisteni-pro-48-tisic-cechu-prace-pro-vas-muze-byt-existencni-riziko-61421 Když si budeš hrát s vhodně sestavenou excelovou tabulkou, najdeš určitě více podobných konstelací.

Obchůdek a hospoda s veřejnými prostředky souvisí nepřímo. Zruší obchod, ženská řekne dost už tu bydlet nebudu. Zavřou hospodu, chlap zavelí a pár dní na to se budou stěhovat do města. Udělá to polovina obyvatel. A pošta už nebude tak využita, autobus nebude tak využit a při nejbližších škrtech tyto pobočky zavřou. Spustí se dominový efekt. Dnes už žádná lákavá práce není, protože už je všechno pozavíraný. Jedině zemědělství, nebo drobný řemeslník bude fungovat mimo město.

Sociální dávky ovlivněny barvou nejsou. Tak se alespoň píše. Ale praxe je jiná. Zcela běžná praxe je jiná, jen se o tom nemluví. V obchodě kde kupuji barvy, je docela upovídaná prodavačka. Běžná praxe je, že si koupí plechovku barvy na opravu bydlení. Nechají si ji proplatit od úřadu na základě účtenky a potom barvu zase vrátí.

Na jednu stranu nám superhrubá mzda ukazuje cenu práce, kdy vidíme, jakou hodnotu musíme ve skutečnosti vyprodukovat, abychom se zaměstnavateli vyplatili. Nicméně si myslím,že současný stav, kdy je daněna superhrubá mzda, je prasárna. Sociální a zdravotní se sice nazývá pojištění, ale spíš se dají označit jako daně. Část mzdy tedy máme zdaněnu dvakrát. Proto jsem pro zrušení superhrubé mzdy. Záleží na parametrech, aby odvody zůstaly stejné i bez superhrubé mzdy, tento princip se mi jeví mnohem korektnější.

Pojištění to bylo asi v dřívějších dobách. Když se naši dědové těšili do důchodu a léky byly zdarma. Vlastně byly hrazeny z těchto peněz. Dnes je to jen název. Na mnoho léků se připlácí a jsme i nabádáni, abychom si na vlastní důchod připláceli.

Již jsem to tu někde v komentáři psal. Sociální a zdravotní pojištění považuji za daň. U mzdy tedy máme dvojí zdanění. Ale papírově je vše v pořádku.

Jezdíš autem, kupuješ benzín/naftu. Tam si zahrň do tabulky ještě spotřební daň. A ejhle, DPH se u PHM počítá z ceny včetně spotřební daně. Takže zase dvojí zdanění. Ale tentokrát naprsto oficiálně...

Jako daně to je bráno vše souhrnně. Pokaždé ukrojit kousek. Kolikrát jsi z okolí nabádán, aby jsi více utráce a více pracoval a více odváděl na těchto srážkách.

Občas mě zaráží, že i kryptoměny někteří chtějí danit a regulovat. Jestli jsem pochopil správnou myšlenku jejich vzniku. Obyčejný občan by měl být ve stejné úrovni jako zřízení ve kterém žije. aby byli nastaveny rovné podmínky na obou stranách. Dneska, když jako občan pochybíš. Dostaneš penále a pokutu. Pokud pochybí stát ve formě úřadu, nestane se nic ve tvůj prospěch.

Coin Marketplace

STEEM 0.28
TRX 0.28
JST 0.047
BTC 95915.35
ETH 3577.15
SBD 3.64