Kečup..

in #cesky2 years ago

To mam z toho čučení na bednu. Ležíte , čučíte ,a co nevidíte... buď se perou ,nebo žerou!
Jak někoho vidím jíst hned hodnotím dané jídlo. V nejlepším Vám tam hopne reklama a zrovna na kečup!kecup2.jpg
Tak jsem si vzpomněl na teorii velkého třesku a napadla mi myšlenka na mini soutěž: Ale o té později.. Aspoň se uvidí kdo a jak pozorně čte články a nápovědy v nich schované.

Takže něco o kečupu:
Kečup je druh husté červené rajčatové omáčky . Jeho základ vznikl ve východní Asii, kde se používal jako omáčka na ryby.

Kečupy v České republice(zdroj wikipedie)
Po zrušení potravinářských norem počátkem 90. let 20. století došlo k úpadku kvality průmyslově vyráběných kečupů. Ty začaly být šizeny vodou se zahušťovadly, barvivy a ochucovadly, byly do nich přidávány náhradní levné suroviny, jako jablka či mrkev. K částečnému zlepšení došlo až v roce 2003, kdy byla přijata Vyhláška č. 157/2003 Sb., která stanoví, že výrobek označený jako kečup musí obsahovat 12% refraktometrické sušiny, kečupy označené jako "Prima," "Speciál" nebo "Extra" musí obsahovat 30 % sušiny. I poté však někteří výrobci tuto vyhlášku nedodržovali, docházelo buď k šizení nebo uvádění na trh podobných produktů, jako např. "kečupová omáčka", která nesplňuje parametry pro kečup.
Ani dosavadní výsledky kontrol kvality kečupů nedopadly dobře, v některých výrobcích byly objeveny jedy z plísní či pesticidy. V současné době je kvalita průmyslově vyráběných kečupů rozdílná. I proto si některé hospodyňky vyrábí tuto pochutinu podomácku.
Nejsilnější firmou na českém trhu podle prodaného objemu kečupů i výše tržeb je společnost Hamé.
Na českém trhu se v roce 2009 podle firmy Heinz prodalo asi 15 tisíc tun kečupu ročně, což vychází zhruba na 1,5 kg na hlavu. Podle Unileveru, výrobce kečupů Hellmann’s, to bylo až 3,9 kg na člověka. Češi mají údajně nejraději sladké kečupy, nejčastěji označované jako jemné, ty tvoří osmdesát procent všech prodejů.
V České republice se ovšem prodá o 40 % více tatarské omáčky než kečupu, což je z evropského hlediska unikát.
(konec citace)

Víte,že... Název Kečup...
Vznikl z původní malajské či indonézské "keťap" (ketjap) to upravili Angličani na "kečap" (ketchup), protože neumějí ť. A u nás nějaký inteligent netušil, že v angličtině se "u" občas čte jako "a", tak z toho udělal kečup - podobný paskvil jako slova kovboj, nuget, fotbal, hokej atd.

Jak zamotat hlavu .. Čím víc rajčat, tím víc kečup
Koukáte někdo na obaly a co se na nich píše?Je to v podstatě jednoduché: kečup je něco, co se vyrábí z rajčatového protlaku, čili čím víc protlaku, tím lépe. Taky chcete špekáčky s co největším podílem masa, ne? Takže čím větší obsah protlaku, tím kvalitnější kečup. Protlak je nejdražší a nejdůležitější složka kečupu. Jenže: obsah protlaku má být sice povinně uváděn, ale buď to výrobce „opomene“, nebo zákazníka může zmást různý způsob značení. V ČR se setkáte nejspíše s údajem např. 160 g rajčat na 100 g kečupu. „Ono je to zavádějící, ta rajčata tam v podstatě nejsou, jsou zpracovaná a je to protlak.
A jak dostanu 160g do váhy 100g?
vemu 160g rajčat. Odšlupkuji a propasíruji , mám 140g řídkého protlaku,zahřeji a odpařím 80g vody - mám 60g protlaku.
do protlaku přidám ostatní ingredience jako koření, ocet,cukr, chili , atd- mám 100g kečupu
stačí ?
V obchodě bývá u každé potravina v tekutém stavu na obale uvedený poměr mezi hmotností a objemem – hustota. Často je hustota udávána tak, aby zákazník na první pohled neodlišil vlastnosti 2 podobných výrobků.
Nejlepší je domácí!
Chcete super recept na domácí kečup? Máte ho mít! Stačí jen požádat @babajaga01 aby vám ho napsala. Totiž téma vaření a recepty je v Omickém kroužku tak nějak její výsada. . Takže kdo chce recept už ví komu o něho napsat.
Kontrolní otázka: Do které skupiny látek patří kečup?
Máte 3 dny na rozmyšlenou ,voda, emulze, disperze,atd... správnou odpověď najdete pod nápovědou v textu.
kdo to najde, dá do komentu nápovědu i zdroj

Sort:  

Bych řekl že suspenze ne? :) ale na chemii jsem nikdy moc nebyl... a musel jsme teď hledat definice a suspenze na to sedí... bych teda řekl :)

netrefil...