Fotografie III - Objektiv
Sliboval jsi něco o objektivech, jsou důležité?
Ano. Zjednodušeně řečeno, použitý objektiv do velké míry zajistí technicky kvalitní fotografii. A to proto, že nám mění obraz a soustřeďuje světlo na film nebo digitální senzor. Hned bych tu mohl vystřelit několik argumentů, kterými toto tvrzení vyvrátím nebo oslabím. Ale držme se toho, že nepíši vysokoškolská skripta, ale pár drobných rad, kterými bych mohl obdařit kamarády u piva.
Pokud si budete vybírat fotoaparát, objektivu věnujte velkou pozornost. Budu uvažovat spíše o zrcadlovce, kde objektivy můžeme měnit. Nicméně z dalšího textu si lze odvodit užitečné infromace i pro kompakty.
Ale zpět k výběru fotoaparátu a objektivu, či objektivů. Většina výrobců nabízí k samotnému tělu zrcadlovky takzvané setové objektivy. Jsou levné a kupující může ihned fotit. Často pak bývá zklamán. Fototechniku, objektivy nevyjímaje, lze ale velmi výhodně koupit použité. Proto pokud zvažujete utratit své peníze (několik tisíc až několik desítek tisíc) za zrcadlovku, zvažte pořízení použítého, ale kvalitnějšího objektivu za cenu blízké ceně levného, setového.
Dobře, ale objektivy jsem viděl malé i velké, jaký vybrat?
Tak si trošku popíšeme, jaký objektiv je vhodný na co. Ale neobejdeme se bez nějakých základních znalostí a objektivy si rozdělíme podobně, jako fotoaparáty v minulém dílu.
Jako objektiv může posloužit jakákoliv spojná čočka, a nebo dokonce pouze dírka v neprůhledné krabičce (vzpomínáte na Cameru obscuru?). Objektivy, o kterých si budeme povídat, jsou optické soustavy několika různých čoček. Tato soustava potom může měnit ohniskovou vzdálenost (zoomovat).
Ohnisková vzdálenost (uváděná v mm) je vzdáleností předního optického členu (čočky) k jeho ohnisku, v našem případě je ohniskem film nebo snímač, kde se sbíhají všechny paprsky, které čočkou procházejí. Poměr velikosti filmového políčka, nebo čipu a ohniskové vzdálenosti nám určí zorný úhel zachycené scény. A tady se konečně dostaneme k tomu rozdělení.
Normální objektiv - Často se jim říká základní. Mají totiž zorný úhel kolem 50°, což zhruba odpovídá zornému poli lidského oka. Proto mají snímky pořízené takovým objektivem pro člověka nejpřirozenější perspektivu. Ohnisková vzdálenost objektivu je v tomto případě cca 50mm.
Širokoúhlý objektiv - Takzvané širokáče mají kratší ohniskovou vzdálenost než ty základní. Budeme se tu setkávat s hodnotou menší než 35mm. Kratší ohnisková vzdálenost znamená zmenšení předmětů na fotce a širší záběr. Extrémním typem širokoúhlého objektivu je takzvané "rybí oko", které má záběr až 180°. Zde již ale dochází k velkým deformacím focených objektů.
Teleobjektiv - Stojí na opačném konci od širokoúhlého objektivu. Zorné pole je menší, obraz nám můž vyplnit vzdálený předmět, který je na obrazu zvětšený.
A potom tu máme objektivy s proměnlivou ohniskovou vzdáleností, takzvané zoomy. Většinou ve stejných kategoriích. To znamená širokoúhlý zoom objektiv bude mít rozsah ohniskové vzdálenosti například 12-24mm. Základní zoom objektiv zase 35-70mm a teleobjektiv třeba 70-200mm.
Takže na krajinku vezmu širokáč a na vzdálený detail teleobjektiv?
Ano, většinou je to tak. Samozřejmě opět žádné dogma, můžeme experimentovat. Navíc až budeme vědět něco více o hloubce ostrosti a perspektivě, zjistíme, že můžeme stejný předmět vyfotit širokáčem i teleobjektivem a získat dvě odlišné fotky.
Měli bychom si ale říci něco o světelnosti objektivu, protože to je hodně důležitý parametr každého objektivu. Řekli jsme si, že objektiv nám propouští světlo na světlocitlivou vrstvu. V ideálním případě by sto procent světla prošlo až na film nebo senzor. Tak tomu v praxi ale není. Část světla objektiv pohltí, a to právě proto, že se jedná o optickou soustavu o více prvcích. Světelnost objektivu se uvádí zlomkem s čitatelem 1, nebo f. Pokud tedy bude na objektivu uvedeno f/2, bude to znamenat, že objektiv propustí polovinu světla až na film. Obecně si zapamatujme, že čím více světla je ojektiv schopen propustit, tím bude jmenovatel zlomku nižší a tím lépe pro nás. Proč, to si objasníme později.
Trochu moc matematiky a fyziky a vůbec...
Ano, je to trochu nuda. Ale až si to spojíme s dalšími informacemi a hlavně praktickou ukázkou, bude to hned jasnější.
Dnes už jenom zmíním poslední důležitou vlastnost každého objektivu a tou je hloubka ostrosti. Jde o hodnotu, která udává rozsah vzdálenosti, ve které je objektiv schopen zobrazit předměty ostře. Zamířímeli na nějaký předmět a zaostříme na něj objektiv, část obrazu před a část obrazu za předmětem bude ostrá, zbytek fotografie bude rozostřený.
Na závěr dodám, že udávané ohniskové vzdálenosti jsou vztaženy k 35mm filmovému políčku. Digitální fotoaparáty mají snimače menší, proto jsou ohniskové vzdálenosti pro ně kratší. Pokud je pro 35mm film základní objektiv ten s 50mm ohniskovou vzdáleností, pro digitální zrcadlovku to je objektiv s ohniskovou vzdáleností 35mm. Pro malý kompakt s malým chipem to bude objektiv s ohniskovou vzdáleností jen několik milimetrů.
Teprve třetí díl a už v tom mám guláš.
Chápu. Ale slibuji, že se ke všemu vrátíme. Povíme si více o hloubce ostrosti i o perspektivě. Dáme si to do souvislosti s ohniskovou vzdáleností, clonou i expozičním časem. Potom to do sebe všechno zapadne jako stavebnice.
Předchozí díly:
Fotografie I - Okénko do historie
Fotografie II - Fotoaparát
Which lens do you prefer @cleverbot?
Zajímavé :) Dobrá práce, odebírám.
Díky, budou to opravdu jen základy, abych udržel rozumnou délku.
Ale budu rád, když tu případně podrobnosti proberem v komentářich, nebo pak uděláme speciál "nad dotazy čtenárů" ;)
@originalworks is asleep?
This post has received a 0.52 % upvote from @drotto thanks to: @tazi.