Psychologie za vzestupem sociálních médií

in #cesky6 years ago (edited)

Ročně je stále více lidí online . V reakci na to stále více společností přináší své nabídky a operace přes internet. Bankovní transakce a platby za služby lze nyní provádět online a můžeme také nakupovat skrze webové stránky.

Svým způsobem se online svět stal aktivní komunitou, kde mnoho našich tradičních offline aktivit již má životaschopné protějšky. Z tohoto důvodu se kyberprostor stal významným prostředkem pro sociální změny. Můžeme pozorovat nárůst vlivů osob s obrovskou sledovaností v sociálních médiích. Jejich hlasy a postoje se někdy stanou katalyzátory změn.

Je zajímavé, že účinek ovlivňujících osob a účinnost internetu jsou obecně stále závislé na základní psychologii člověka. Tím, co pozorujeme on-line, je pouze digitalizace základních lidských funkcí.

"Musí to být dobré, protože ostatní to dělají."

Stádový efekt je jedním z nejznámějších pojmů v psychologii. V podstatě odkazuje na tendenci lidí dělat něco jednoduše proto, že to dělají jiní. A to platí i v případě, že něco porušuje jejich přesvědčení a základní hodnoty.

Trendy ovlivňované osobami se stávají úspěšnými kvůli iluzi významu a prevalence, kterou vytvářejí sociální média, zejména v mysli obyčejných uživatelů. Protože sociální média zobrazují pouze obrazy a příspěvky lidí, které uživatel následuje, uživatel bude podobnými informacemi bombardován znovu a znovu a pak dosáhne bodu, kdy si myslí, že chování v prezentacích je skutečně převládající. Začínají se cítit vynecháni. "Všichni to dělají, já jsem jediný, kdo to nedělá!" Ve skutečnosti také začínají napodobovat chování, které vidí v těchto příspěvcích.

"Spousta lidí je sleduje, takže musí být dobří!"

Pokud si myslíte, že na počtu sledovatelů sociálních médií nezáleží, přemýšlejte znovu. Velmi úzce to souvisí s předchozím bodem, lidé jsou často přitahováni k osobnostem a výrobkům, které jsou již proslulé. Vidíte, obvykle si myslíme, že používáme zkreslené myšlenkové zkratky - což psychologie nazývá heuristikou - a jedním z nejvíce trpělivých předsudků je heuristická většina.

Myšlenková zkratka v podstatě znamená toto: jestliže ostatní podporují tuto osobu nebo produkt, pak tato osoba nebo produkt musí být opravdu dobrý, takže si zaslouží i mou podporu. Takže když uvidíte někoho, kdo má 1,5 milionu následovníků na Instagramu, budete muset uvěřit, že je dobrý a hodnotný, takže je budete následovat také. Právě z tohoto důvodu by mnozí vlivní-wannabes chtěli koupit stoupence Instagramu nebo přívržence Twitteru.

"Mám mnoho následovníků. Jsem mocný. "

Jak ovlivnění stoupenci vzrůstají, tak vzrůstá i jejich víra ve vlastní moc. Je to dobře zdokumentovaný fakt v neuropsychologii (obvykle s primáty jako subjekty), že mozky těch, kteří zaujímají mocenské postavení, se fyzicky liší od mozků těch, kteří jen následují. A zdá se, že rozdíly přišly z důvodu přizpůsobení organismu dle toho jakou má roli nebo pozici.

Při aplikaci na praktický svět lidí se ovlivňovači také mění stejným způsobem. Všichni dobře vidíme, jak se stávají nápadnějšími a divočejšími, protože jejich popularita a počet následovníků roste.

Internet a různá sociální média nám nepochybně představily jiný svět. Tento svět však není něco, co je naprosto cizí. Stále funguje podle starých pravidel psychologie; takže je určitým způsobem předvídatelný.

Zdroj : www.techworm.net

Sort:  

Dobrá úvaha, aplikovatelná i na Steemit. Vloudila se do ní však jedna chybička z online světa. Místo myšlenková zkratka je tam klávesová zkratka :-)

Díky za korekci, na webu to mám opravené, ale tady se mi chybička v překladu vloudila.

Není zač, už je to dokonalé ;-)

Asi se trochu z této statistiky vyjímám. Čím víc se mi něco snaží vnutit, tím víc se od toho odtahuji ;-)

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 62817.54
ETH 2573.14
USDT 1.00
SBD 2.74