Brněnský policista mohl vyhrát v loterii

in #cesky6 years ago

Před pár dny jsem četl článek o zajímavém skutku jednoho brněnského policisty v souvislosti s Bitcoinovým úplatkem závratné výše. Ono, když se dočtete o Bitcoinu na Novinkách nebo na iDnesu, zbystříte. Většinou v nich bude nějaká bota, odbornost nebývá většinou jejich doménou, hlavní je čtenost a proklikovost.


Zdroj: Pixabay – CC0 licence

Tématem toho článku bylo, že policista, který vyšetřoval podvody jednoho hackera nebo spíš podvodníka dostal nabídku, která takzvaně nelze odmítnout. Hacker nabízel policistovi za výměnu svého harddisku, kde měl uloženy uloupené Bitcoiny, polovinu svého lupu.

Těch Bitcoinů měl podle informací 3284, což by činilo pro policistu úplateček 1642 BTC. V dnešních cenách, při hodnotě cca 140 000 Kč / 1 BTC, to je částka značně závratná, cca 230 mil. Kč. A to se hodnota Bitcoinu propadla o více než 65 % od prosince loňského roku! Za to, že vymění na služebně jeden harddisk za jiný.

Policista úplatek nevzal a toto chování obžalovaného nahlásil. Samozřejmě jednal morálně a mimo jiné i racionálně. Proč ale racionálně, když mohl mít tolik peněz?

Jednak by neměl jistotu, že by mu hacker Bitcoiny poslal. Mohl by se potom odvolávat u soudu na neplnění ústní dohody? Asi těžko.

Potom je tu počítačová gramotnost zmíněného policisty. O ní se ve článku nepíše, ale jistě je tu i šance, že by pan policista svým nakládáním s Bitcoiny o ně mohl dříve nebo později přijít.

Nebo by to dříve nebo později prasklo, protože by na policistův běžný účet najednou přišlo 200 milionů korun, o kterých by finanční správa asi chtěla znát jejich původ. Historka o bohatém strýčkovi ze Zimbabwe by sice mohla mít naději, ale asi ne velkou.

Je tu samozřejmě ještě skutečnost, že by policista až do konce života neměl klid. Musel by pořád řešit, zda se na to nepřijde, a nakonec by si šel sednout do chládku i s panem hackerem. Ne každý má žaludek na to, střežit takové tajemství do konce svých dní. A také takový děsivě vysoký finanční obnos, to už je velká zodpovědnost a velký strach, aby o ty prostředky daný člověk nepřišel.

Spoustu výherců takových částek v loterii je ve finále nakonec nešťastných, protože se jim úplně obrátí jejich život, který mohl být v jistém slova smyslu i lepší než s těmi financemi. Určitě klidnější a pohodovější, protože člověk nemusí dnem i nocí řešit, na co je použije – když je nemá. Také následná ztráta přátel bývá jedním z hlavních pilířů takového bohatství - chtějí po vás peníze, když jim nedáte, jste lakomí. Když dáte, tak málo, protože jiným jste dal/půjčil víc. A vás ta troška přece nezabije. A tu rundu v hospodě jsi taky mohl zatáhnout, škrte!

Pokud by však byl policista aktivní geek a uživatel kryptoměn, určitě by našel způsob, jak dát výpověď v práci z vymyšlených důvodů, odstěhovat se do Karibiku, koupit si jachtu a procestovat svět. A po pár letech se vrátit s pohádkovým měním a nějakou zajímavou historkou, jak k nim přišel. Takový novodobý americký sen všech HODLerů krypta.

A ještě se na tento příběh podívám z pohledu hackera. Hacker, který má přes 3000 Bitcoinů na jediném byť šifrovaném harddisku a nemá zálohované na jiném místě svoje privátní klíče, kterými by se k nim mohl dostat z jiného místa na zeměkouli, je tak trochu hacker na baterky. Aneb kovářova kobyla, co chodí bosa.

Jestli uvedený policista postupoval dle svých morálních zásad, jen víc takových charakterních poldů!

Zdroj

Coin Marketplace

STEEM 0.30
TRX 0.12
JST 0.033
BTC 64344.02
ETH 3142.36
USDT 1.00
SBD 4.01