Otevřená data

in #cesky3 years ago

Včéra sem zase přemýšlel. ... hahah to je dobrá hláška ... no nic přiměl mě k tomu elektronický recept od lékaře... tak jsem si říkal že vlastně teď existují data z kterých se dá třeba vyčíst který lék se v Budějovicích bere nejvíce a vůbec jaký tlak mají v průměru třeba obyvatelé Plzně.
Ale co s tím co s tím ten stát dělá. Podle mně úplný prd na to jaký ty data mají potenciál. Třeba trochu zamíchejte ekologii blockchain kryptografii a ty lékařská data. A a je to jasný ne? :)
Vezmeme si třeba raka říčního. Tam kde se vyskytuje tak se dá tvrdit že v té řece je čistá voda. Takže je to takový ukazatel čistoty řeky. A co to má co společného s daty o lécích. No třeba některý lék může poukazovat na to že v té oblasti není něco v pořádku a mělo by se to prozkoumat. Jako když zmizí rak z řeky tak když se objeví nějaký lék tak je jasné že někde je třeba nějaké znečištění přesahující hranici únosnosti pro lidský organismus. Takže by se to třeba dalo využít jako takový varovný signál.
Ale bude opravdu stát nebo pojišťovny schopny využívat celý potenciál takových dat. Osobně bych řekl žene. Pojišťovnám je to z ekonomického hlediska šumák, ty zajímá co se prodává a jestli nedat místo toho léku nějaký výnosnější pro ně. A stát ten na to nemá vůbec lidi ani kapacitu.

No a tak by ty data mohli být třeba v blockchainu, a stejně tak jako máte adresu tak by tam místo jména byl nějaký veřejný klíč. Tak by byla ochrana osobních údajů zajištěna a data by pak mohla být otevřená.

No jak třeba vidíte na Steemu. Existuje spousty stránek a služeb které interpretují data ze Steemu různě a tak by i takováto data určitě začala být používána různými skupinami a programátory pro vytvoření různých interpretací...
A třeba i takový @xlisto by si pak napsal pro sebe prográmek aby věděl co jeho rodina třeba bere a kolik to stojí... :)

No jediné o čem přemýšlím, je to za jak dlouho to někomu z těch politiků dojde že ty data mají potenciál pro každého a i pro celek.

Už aby to bylo.

Sort:  

Release the Kraken! You got a 1.47% upvote from @seakraken courtesy of @petrvl!

This post has received a 0.10 % upvote from @drotto thanks to: @petrvl.

Kdysi jsem sledovala video na portálu Coursera, v kurzu "Big data". Tam popisovali, jak už teď využívají google k predikci chřipkových epidemií nebo ke zkoumání spojení některých příznaků u nemocí. Když lidem něco je, tak si to většinou pogooglí.

no jo ale právě to je to co mi vadí a to jsou korporátní data... google se sice tváří celkem přátelsky a i něco sdíli a maj otevřené to jejich api, ale ve skutečnosti sdílí tak 10%...
Kdyby se právě takováta dota sdílela a byla přístupná zadarmo pro všechny tak by se využívala pro dobro a ne pro konkurenci, protože tí mže by byla všech tak by pro nikoho neznamenala výhodu :)
A podle mně by se pak každý snažil je zlepšit :)
ale to jsou ty mý opensorso-anarchistycký teorie :D

Vsechno strasny podvod. Data potrebuji, aby si lidi hezky zorganizovali a pak...

Nedojde jim to, je jim to jedno, lidí je dost a čím dražší léky, tím lépe pro ně.
Nedávno jsem si povídal se zdravotní sestrou a ta mi doporučila kapky do očí, rozuměj slzy, které stojí 79,- Kč. Normálně je mají jen v šuplíku a vůbec to nenabízí. Nabídnou drahé za 300,- Kč a více...

You got a 8.13% upvote from @dailyupvotes courtesy of @petrvl!

Please upvote this comment to support the service.

Poutavé přirovnání k rakovi a vůbec zajímavá úvaha. Nevím, kdo konkrétně to byl, možná ty, možná @petecko, @espoem či @xlisto, ale padlo tu spojení internet of things, které se mi s tvou myšlenkou spojilo.

Nemyslím si, že by organizace na úrovni státu měly zájem o blaho svého okolí. K čemu by takové farmaceutické společnosti bylo, když by se snížil prodej léků. Jak by fungoval výrobní průmysl bez vojenských konfliktů?

Pak tu jsou projekty typu Blockchain, Kryptoměny, Steemit aj. Ty se určitým skupinám rozhodně nelíbí (—:

Nic, co není pod kontrolou, se nelíbí.

Nikdo nemá rád chaos.

Ačkoliv jsem už internet věcí zaregistroval, ale mám z toho rozporuplné pocity. Zatím nemám potřebu, aby mi lednička hlásila co už došlo, nebo si pouštět topení na dálku. Nicméně tuto technologii jsem zde nezmiňoval.

No, stejně jako v případě topení a ledničky může jít třeba o čidla, která by sbírala data a na základě nich (a ve spojení s jinými dalšími zdroji) poté dělala určité závěry. Třeba by zkoumala kvalitu vody, přítomnost nějakých živočichů a dávala to do poměru s poptávkou po určitém medikamentu… Toť jenom k aplikaci na myšlenku @petrvl, která mi po přečtení vyběhla.

Takhle asi ano, to by mohlo fungovat. Ale podiv se, jak by to vzali v dnešní době jistí vyčůranci. Jakmile by zjistili, že v nějaké oblasti se něco více prodává, resp. je větší spotřeba, hned by se na tom snažili vytřískat co nejvíc.

To by museli všichni brát léky v lékárně, kde bydlí. Ale oni můžou kdekoliv v ČR.

no právě že ten recept je na tvoji adresu :) a ne na lekárnu... jasně pár lidí ji nemá přesně a bydlí jinde, ale většina je správně

Resteem bot Service! Promote Your New Post.Find New Freinds - Followers - Upvotes. Send 0.400 SBD and your post url in memo and we will resteem your post to 9000+ followers from two different account.@stoneboy and @vimal-gautam.

You got a 4.35% upvote from @moneymatchgaming courtesy of @petrvl! Please consider upvoting this post to help support the MMG Competitive Gaming Community.

This post has received a 3.70% upvote from @lovejuice thanks to @petrvl. They love you, so does Aggroed. Please be sure to vote for Witnesses at https://steemit.com/~witnesses.

Nice post ! You got 3.70% upvote from @flymehigh. Earn free sbd/steem daily by delegating(renting) your SP. We share high return, click here to delegate your sp to flymehigh if you don't know, how to earn passive income by delegating your SP click here for more info Join our discord You can promote your posts. Thanks.

To je fakt, pokud by již něco podobného neexistovalo (nenapsal by to někdo jiný dříve) a bylo by to prioritní, tak bych napsal.