Nedostatek lidí
Už dlouhou dobu uvažuji nad situací okolo pracovního trhu jak u nás tak v Evropě. A @xlisto/va poznámka mě tak trochu popíchla k tomu mé úvahy sepsat a tím si je snad trochu utřídit, doufám. :)
To že je nedostatek lidí o tom už se letošní rok píše docela dost. Stejně tak k tomu patří i data o nezaměstnanosti, která je v podstatě stejně v EU tak nízko jako byla když přišla krize v roce 2008.
Source: Google public data
To že chybí lidi a berou se na všechny místa jak bych tak řekl nekompetentní zaměstnanci určitě sami můžete slyšet od svých přátel. Jenom státu chybí 8000 lidí. Už to samo napovídá dost o stavu v jakém je systém. A u soukromého sektoru se odhaduje že chybí až půl miliónu lidí. V ekonomice jsem se učil že optimální míra nezaměstnanosti je 4% procenta mi jsme někde nad 2%.
Co však sebou nese to že nejsou lidi. Ekonomové říkají že naše našláplá ekonomika zpomalí. No to ale přeci by neměl být zas tak problém když neporosteme tak rychle. Ale o no je to krapítek složitější v rámci makroekonomie. když se podíváme na graf státního dluhu jako procentuálního podílu z HDP. Tak vidíme že jsme výš než jsme byly v roce 2008.
Source: google public data
Ekonomický růst nám pomohl snížit procenta dluhu celkem hezky, ale ne dost. Pokud by totiž jsme byli těsně před krizí tak se dá říct že nás to zabolí víc než v roce 2008, alespoň co se státních peněz týče.
Ještě zajímavý graf je spotřeba kapitálových úspor. Ukazuje to jestli spoříme na budoucnost nebo ne. Je zajímavé jak tahle křivka je teď velice podobná také roku 2008.
Source: Google public data
Je tedy nedostatek lidí signálem blížící se krize? To těžko říct. Protože třeba Evropská Unie pořád ještě neskončila s kvantitativním uvolňováním (tisknutím peněz) a také se blíží nástup robotizace a AI. Takže kolečka ekonomiky se nemusejí úplně zastavit a krize nepřijde.
Ale vraťme se k nedostatku lidí a mým úvahám. Jak tak chodím tak pozoruji jak lidi pracují, hlavně řemeslníky venku na stavbách. a tam jsem si prostě nemohl nevšimnout že v čím dál větší míře se objevuje fušérství. Protože prostě tu práci dělají lidi kteří ji předtím nikdy nedělali. A vůbec přesto že všechno poslední roky roste šíleným tempem tak roste i chybovost a nesmyslnost. Tedy zaděláváme si na problém. To že naše ekonomika je spotřební neznamená že se věci mají rozbíjet před zárukou nebo že by se měli opravovat pár měsíců po kolaudaci. jenže nedostatek lidí a ekonomický tlak v podobě udělejte to rychle zkrátka takové věci produkuje. A nedostatek lidí co práci umí to jen umocní.
Naše super rozběhlá kolečka ekonomiky se tak nemusí zastavit z důvodu ekonomických, ale z důvodu funkčních. Zkrátka nefunkčních věcí bude tolik že to celé nebude fungovat. :) Něco jako že chcete zaplatit daně a servery úřadu mají nějakou chybu a tak tedy se rozhodnete to udělat dnes tím že to donesete na papíru. Ale zrovna náhodou se vám rozbije tiskárna. Takže s tím jdete někam kde vám to vytisknou. Pak chcete jet tramvají ale ta má výluku protože se propadla silnice v jedné z ulic kde se předtím opravilo špatně kanalizační potrubí a zrovna včéra pršelo tak si za voláte taxi kterému kousek před cílem porouchá motor. Tak tedy dojdete zbytek cesty pěšky. Ale nakonec daně neodevzdáte protože za tu hodinu před zavíračkou úřadu nedostatek úředníků nestihl odbavit lidi co byli před vámi ve frontě.
Historka je trochu přitažená za vlasy já vím. Ale neříkejte mi že se vám alespoň trochu podobné věci už nedějí. :) A v tomhle ohledu, nedostatek kvalifikovaných lidí znamená jen to že k té historce jsme blíž a blíž.
Na začátku bych přesněji formuloval. Lidí je dost. Jen je málo těch. kteří umí a jsou ochotni pracovat a jsou k tomu i profesně vyškoleni. Možná by stálo zmínit i některé nastavené systémy, které plní jen účel plnění něčích peněženek. A také to, že mnohdy kompetentní osoby ve firmách mají mylnou představu co je reálné postavit, či vyrobit. Dávají termíny zaměstnancům a ti aby to stihli, pak chvátají a fušují. Pohled na rekonstrukci mostu, kde jsou vidět jen dva dělníci, nebyl nikterak neobvyklý.
Proto jsem uváděl že to jsou úvahy... pak jsem se zasek na těch grafech :) a pak se teprve dostal k tomu co jsem chtěl psát na začátku a pak jsme se rozhodl že už je to dlouhý a stejně se všechny moje úhly pohledu do článku nedostanou :D
Ještě před deseti lety nám zaměstnavatelé tvrdili, že za nás čeká dalších deset lidí za branou.
Dneska si to už nikdo nedovolí, neb místo práce lačných zaměstnanců za branou stojí jen zaprášené tabule s inzeráty o volných pracovních místech.
Platy stouply hodně i v obchodě a v úklidu, to už je co říct.
Kvalitní lidi nejsou. Schopný řemeslník si vydělá víc než například vysokoškolák v humanitním oboru.
Jednoduse receno - zadna ekonomika nemuze dlouhodobe fungovat, kdyz se do ni vmesuje vlada a politika. Celosvetove se to deje jiz asi 100 let. Svetova "elita" zridila narodni banky, donutila staty k obrovskym dluhum, ktere se nikdy nesplati a k tomu vnutila "svoje" firmy, aby udelaly "praci/vybudovani" spolecnosti. Doporucuji se podivat na videa Mike Maloney o dejinach penez.