Odstávka teplé vody a předsudky

in #cesky7 years ago

Bydlím v paneláku. A teplárna mi 2x ročně poskytuje na 10 dnů odstávku teplé vody. Což chápu jako skvělou příležitost zamyslet se o civilizačních výdobytcích a schopnosti naší společnosti obejít se bez těch kterých vymožeností.
Přičemž je to předem hlášené. Zkrátka skvělý trénink... Něco podobného by měly dělat i vodárny (cvičný týden bez vody), popeláři (14 dnů v roce neodvážet odpad), MHD (týden bez provozu), všechny obchody, elektrárny, policie (týden, kdy se každý chrání sám a pomáhá si jak umí) Atd. atp.
Naši předci se myli méně. Na mnoha místech planety se lidé také myjí méně. Vadí jim to, je to tak špatně? Jsou to chudáci, nebo prasata? Případ od případu.
Konkrétně a polopaticky. Kolem roku 1900 si lidé u nás myli vlasy jednou za 14 dnů a koupali se jednou měsíčně. Jinak se opláchli v lavoru ráno a večer. Smrděli? Bylo jim to nepříjemné? Ne.
Kamarád se potloukal měsíc po mongolských stepích. Za tu dobu se umyl jednou. Nesmrděl a cítil se komfortně. Jak to?
V Mongolsku je totiž ještě relativně čisté ovzduší a životní prostředí vůbec. Stejně jako většinou u nás kolem roku 1900. My si to neuvědomujeme, ale žijeme ve strašné, toxické špíně, která nás znečišťuje zvenku i zevnitř. Takže se musíme čistit daleko víc.
Takže Pigmej z Kalahari chudák není. Bangladéšský dělník ze slumu ano.
Ale potřebujeme tolik vody a mycích prostředků? Ne. Každý, kdo absolvoval základní vojenskou službu ví, že na denní hygienu stačí přilba vody (musí se z ní vyndat ten kožený vnitřek). Většinu roku stačí dát přilbu s vodou na sluníčko a člověk se umyje i v teplé... Na praní stačí asi pět přileb týdně. Na pití podle teploty asi půl přilby denně... Nojo, ale ty staré, ocelové "plembáky" se už asi vyřazují. Co chudáci naši profesionálové, co mají kevlarové přilby? Funguje to stejně?
Z dějin vojenství. V roce 1900 připadal na deset vojáků v poli jeden, který zajišťoval logistiku. V roce 1945 už to bylo 1:1. V roce 2000 údajně už to bylo obráceně. Jeden voják v poli potřeboval deset na logistiku...
Ale už na sobě pozoruji Nejedlého efekt - těkám mezi tématy.
Tak tedy - Sláva teplárnám!

Sort:  

Film "Purge" je dobrej priklad dne bez policie a pravidel.

Jo jo, Nejedlého efekt trochu pozoruji:-) Snažím se najít pointu..máme se mýt méně nebo je v pořádku, že se myjeme více, poněvadž nám to prostředí v němž žijeme prostě jinak neumožňuje..:-)) Jinak ale spousta informací, děkuji a upvote:-)

Tužme se! To bylo Tyršovo heslo. Kdyby třeba přišly drsné časy (nechci je přivolávat), je lepší umět vyjít s málem. V koncentračním táboře, pokud "úspěšně"prošli selekcí, na tom byl většinou židovský šnorer lépe než milionář. Uměl se líp ohánět.
A zas na druhé straně to nepřehnat - viz Pan Theodor Mundstock.
Ono je to těžké. Ta míra. Třeba Bible káže křesťanům pít víno a jíst chléb. Ale opilství a obžerství jsou smrtelné hříchy.

Tak to samozřejmě, o moudrosti takového přístupu snad ani nelze polemizovat. Namísto drsných příkladů z historie možná postačí i z důvodu úcty k dostupným (a limitovaným ) zdrojům.

hezký článek. naše civilizace je velmi křehká a závislá na elektřině, technice atd.
lidi si myslí že se nemůže nic stát ale stačí velká erupce na slunci a jsme zas ve středověku.
nebo výbuch supersopky např. yelowstounský národní park.

Ono to nemusí být Slunce, ani sopka. V Itálii stačí stávka popelářů, kterou řídí ruku v ruce trochu odbory, trochu majitel firmy a trochu mafie.

lokální katastrofy se dějí už snad v jednom kuse a nějak to zatím přežíváme ale globální katastrofa která by v krátkém čase zasáhla každého to je jiná kategorie.

O tom jak je civilizace křehká hovoří dost často RNDr. Václav Cílek, CSc. poslouchal jsem i vyprávění o tom co by se dělo při blackautu a kdy, by lidé začali rabovat v obchodech ., protože i ty by byly zavřené .I proto se rozjíždí ve světě solární technologie , která už zaměstnává více lidí než , ropa uhlí a plyn dohromady .

Máš představu, jaké svinstvo se dává do solárních panelů? Za pár let doslouží jejich první generace. Jak to recyklovat celkem nikdo neví. Hasiči odmítají hasit budovy, na kterých ty panely jsou. To radši vítr, vodu, příboj...

souhlasím. lidi se příliš snadno nechávájí nalákat výhodami pokročilé technologie aniž by uvažovali jaké to bude mít dopady na ně i na přírodu. myslím si že lidé eticky a morálně nedospěli na tolik aby úroveň současných technologií dokázali používat nebo si uvědomit jejich škodlivost a odmítnout je.
velkou roli v tom hrají i velké peníze které spousta lidí řadí na první místo ve svém hodnotovém řebříčku a proto kvůli zisku nejsou schopni odmítnout nějakou technologii i když ví že tím uškodí
dalším lidem nebo přírodě. jak říkam techologický pokrok předběhl lidský vývoj.

Coin Marketplace

STEEM 0.22
TRX 0.20
JST 0.034
BTC 91793.75
ETH 3121.53
USDT 1.00
SBD 3.17