Cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly... O plýtvání jídlemsteemCreated with Sketch.

in #cesky6 years ago

To je hezké, že letos je ve velkých obchodech zavřeno přes Vánoce tři dny. Lidé si prostě nakoupí na tři dny dopředu...

Ne, teď se nebudu věnovat těm, co vyžadují vyplácení denní mzdy po směně, aby měli na ubytovnu, večeři a lístek z práce a do práce. Ti si prostě půjčí u lichváře, pokud jim ještě půjčí... Kolik takových může v Čechách být? Jednotky tisíců? Na ty se může zákonodárce vybodnout.

Jestli se nepletu, tak zavřeny jsou jen obchody od nějaké podlahové plochy výš. Což se na vietnamské večerky nevztahuje. Možná, že zákonodárce chtěl zvýhodnit právě tento segment, který velmi problematicky platí daně a nedodržuje všechny možné předpisy. (Obecně. Jistě jsou u naprosto poctiví asijští obchodníci.)

Jde mi ale o statisticky průměrného občana. Když si máte udělat zásoby na tři dny, uděláte si je přesně takové, jaké potřebujete, nebo raději trošku přidáte, co kdyby... ? Víte vůbec, jaké zásoby přesně na tři dny potřebujete?

Troufám si tedy tvrdit, že o letošních Vánocích se nakoupilo trochu víc jídla než o loňských. Ne asi dramaticky, zae "jen" o pár jednotek procent. A jak to s tím jídlem dopadne? Všichni všechno dojedí? Zase si myslím, že nedojedí. A znovu, co myslíte? Zamrází se, nasuší se? Rozdá se potřebným? Nebo to jídlo skončí v popelnici? Chtěl přesně tohle zákonodárce, když se zaváděl tenhle třídenní svátek zavřených obchodů?

Mnohokrát jsem napsal, že člověk sice sám nezmění celý svět, ale že za své nejbližší okolí jistou odpovědnost má. Tak příště si dovolím napsat, jak já osobně přispívám k tomu, aby se vyhodilo o trošililinku méně jídla.

A ještě bych zmínil, že mi přijel do Prahy strýc. Skoro z Chodska, skoro ze Šumavy. Je mu sedmdesát pryč. Takže jízdné ve vlaku 25%. Zpáteční jízdenka ho přišla na 109,- Kč Já bych dal jen za naftu, kdybych jel tam a zpět autem, 500,-. Jenomže já bych musel na čtyřikrát. Ale slevě 75% neodolal. I za cenu ztráty trochy pohodlí.

Takže auto zůstalo stát. Tak třeba tohle zákonodárce špatně nevymyslel. Netvrdím tedy, že všechny zákony a ministerská nařízení jsou špatné. Jenom, že některá velmi.

A mimochodem, dnes je opravdový svátek Emanuela. Vizte Matouš, 1/23
@cleverbot , do you save energy?
QmZdEgdEG3gM7H2SwXosyGgGNMV2NanfmiFcMKgeQgEc2i.png

Sort:  

Yes. Can't you write this '?' when you ask a question?

Bydlíme na vesnici. Nákup na týden je u nás běžná záležitost. V zimě se jezdí převážně na nákupy autem, ty samozřejmě se snažím co nejvíce eliminovat. V letním období jezdím na skútru. Na něm jízdy moc nešetřím, mohu si tedy dovolit jezdit nakupovat častěji. Někdy jedu na benzín, někdy na elektřinu.

Třeba takový chleba. Pekárny jej napečou určité množství. Plus něco navíc. V obchodech kolikrát také objednávají něco navíc. Co dělají, s tím co neprodají? Rozprodávají to jako krmivo. Takže pokud si ten chleba nekoupím, dostane se (zřejmě) k prasatům. Pokud si jej koupím a nespotřebuji. Dostanou jej slepice na mém dvorku. Ve městě možná skončí přebytečné jídlo v popelnici. Ale zase je tam jistá skupina obyvatel, která tyto lahůdky vymlaskne.

25% sleva pro jedince je fajn. Jenomže ten vlak, ten autobus má pořád stejnou spotřebu. Zbývající cenu doplácíme my všichni, kteří jsme ekonomicky aktivní formu daní, které stát přerozděluje. Můžeš to brát i tak, že jsi i osobně přispěl na onu jízdenku.

Znám život na vesnici. Ale město je opravdu něco jiného. Jídlo v popelnicích tu prostě je. A hodně. A většina lidí v Čechách už žije ve městech. Satelity kolem měst, tam je také městský styl života. Bez domácích zvířat.

Nejsem si jist, že chleba z pekáren a obchodů končí u zvířat. Jistě vím, že moje škola musela nevydané a vrácené jídlo dát odvážet do kafilérie a platit za to, že tam bude ekologicky zlikvidováno. Lidská potrava asi není určená ke zkrmování. Je v ní sůl atd. Nevím, co na to to veterina, hygiena, ochránci přírody...

Opravdu málokterý bezdomovec má opravdový hlad. Co by dělal s tvrdým, často plesnivým pečivem? Vyměnil by ho s ním někdo za alkohol? Když má hlad, jde se najíst do Armády spásy, nebo k Milosrdným. Kousek od nás jsou Sestry Matky Terezy... Taky dávají snídani každý den. Stejně se dostane bezdomovec k oblečení. Ty lepší kusy zkusí hned prodat.

Bezdomovci obecně hledají něco, co by mohli prodat. Papír, kov, elektroniku, knihy (vykrádají kiosky), oblečení (to se prodává hodně špatně, chce to zkušenost).

Sleva pro osoby starší 65 let je 75%. Těch 25% je cena jízdenky. Jde o to, že se míň jezdí auty, když je taková sleva.

Táborská pekárna prodává krmný chleba. To je ten, co je vrácený z obchodů. Madeta také prodává odkrojky sýrů jako krmivo. Takže se nechá je spotřebovat.
Na druhou stranu je možné, že dnešní EU předpisy toto zakazují. Podobně jako zakazují konzumovat včerejší guláš. Myslím si, že tyto zbytky jsou pro zvířata lepší, než nějaká kostní moučka, s čímž někde přikrmovali.

Hladový bezdomovec asi neexistuje, možná žíznivý. To máš pravdu.
V Praze nemáte popelnice na bioodpad? Tábor jej sváží asi druhým možná třetím rokem.

Snížení počtu aut je opravdu symbolické. Studenti, kteří se složili na auto do školy, tak nyní jedou na slevu. To se jim vyplatí. Ale u důchodců už tolik ne. Mnoho důchodců auto ani nemá, nebo už nejsou k tomu, aby řídili. Díky slevě mohou jezdit častěji. Mnohokrát jsem dřív slyšel nářek, že 28 korun je moc. Dnes to už neslýchám, jen rozbory nemocí.

Někde v Praze určitě popelnice na bioodpad jsou. U nás na sídlišti ne. Je tu spousta kontejnerů na plasty, papír, kov, nápojové kartony, textil, elektroodpad...
A popelnice na komunální odpad přetékají plasty, papírem, kovem, textilem a elektroodpadem. Pokud to bezdomovci vytahují odsud, je to vlastně záslužná činnost. Nevím, proč někteří lidé zarputile netřídí. Mohu se jen dohadovat.

To bude něco jako životní styl. Stejně tak jako někteří mají neustálou potřebu předjíždět i tam kde je to zakázáno. Někteří to mrskají kam je to napadne. Ba co víc. Někteří svůj bordel naloží do auta a vyloží ve škarpě za vsí. Lednička, madračky, kočárek. To všechno jsem už viděl ve škarpě. Jako když by netrefili do sběrného dvora, kde to berou všechno grátis.

A je životní styl určovaný výchovou, nebo dědičností? Myslím, že na to jsou dva názory...

Jestli dědičnost, těžko říci. Ale výchova rozhodně. Děti vždy napodobují své rodiče a okolí. Dále je také možné, že jedinec se chová jako početnější skupina v jeho okolí. Jestli 9 rodin z 10 třídí, je pravděpodobné, že i ta desátá začne třídit taky. Funguje to i obráceně.

Vše je o přístupu. Pamatuji, jak jsem v dobách vysokoškolského nadšení tahal staré noviny z Olomouce do Prahy, poněvadž tam nikde jsem nenašel sběrné suroviny (určitě tam byly o tom nepolemizuji) Stejně tak s biopopelnicí, také u nás nebyla, tak jsme s chotí uzavřeli smlouvu na nás a sbírá do ní celý dům..pravda, je to náročné, musíme jí každých 14 dnů vyvážet ( a kdo má čas myslet ve všem tom pracovním shonu na nějakou popelnici..občas zapomeneme), což děláme na střídačku ještě s jednou domácností, která se uvolila s námi do toho jít..dobré je, že slupky od brambor už tam hází skoro celý dům..nesyslit na tři dny, jakoby měla přiít tříletá vojna je také otázkou cviku umírněnosti..jen v dnešní době je umírněnost téměř sprosté slovo, ale časy a lid se mění....

Člověk se snaží... A pak uvidí nějakou "ekologickou prasárnu", která za chviličku způsobí víc ekologické škody, než kolik on za rok přinesl "ekologického dobra"... To jednoho naštve a má pocit marnosti. Pak třeba přestane na chvíli i s tím "dobrem". Ale zase se k tomu vždycky vrátí, nemůže si pomoct...

popravdě si myslím že většina domácností by si nemusela koupit vůbec nic a tři dny by přežila a rozhodně by nestrádala hlady... ty ledničky mrazáky špíže komory skříně málo u koho zejí prázdnotou...

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.16
JST 0.030
BTC 67190.56
ETH 2617.59
USDT 1.00
SBD 2.67